Jump to content

Festung Posen 1945 - pancerne wraki.


YARD

Recommended Posts

Temat działań czołgów w czasie bitwy o Poznań był już poruszany na forum i w kilku książkach.Niemcy posiadali w Poznaniu 32 czołgi i 18 dział szturm.Spróbujmy ustalić gdzie stały pancerne wraki po wyzwoleniu miasta. .1 PzVITygrys" [opisany już na forum] walczył na p-n od Cytadeli, w ok.hali zeppelinów, skończył przy Bramie Północnej Cytadeli . . 2 Pz-v Panter" ok. Rynku Wildeckiego zniszczony przez IS-2 [w.g.Boje o PoznaN 1945 ] .3 Pz-VPanter" zniszczony przez T-34 przy skrzy.ul.Garbary i Każ. Wielkiego [w.g. Boje o Poznań] 4 .Działo szturm. [?] Cytadela przy Bramie Północnej 5 i 6 .Dwa działa szturm.[?] w ok. skrzyż.ul.Głogowskiej i Hetmańskiej [wg. Boje oPoznań] 7 Czołg niem [? Pz-IV?] zasypany przez budynek przy skrzyż.ul. Św.Marcin i Ratajczaka [ wg. wspomnień mojego dziadka] Nieznam ilośći użytych przez Rosjan czołgów i dział panc.. Podobno na znanych foto. z tamtego okresu można naliczyć 17 wraków rosyjskich tanków. .1 i 2 Dwa T-34 -85 na pl. Mickiewicza [wg. Boje o Poznań] .3 i 4 Dwa IS-2 na ul. Roosevelta przy mośćie Teatralnym [wg. foto.] .5 T-34 na pl. Bernardyńskim, zniszczony przez pancerfausty [wg. Boje o Poznań ] 6 .T-34 na skrzyż. ul. Garbary i Każ. Wielkiego, trafiony przez Pantere [ wg. Boje o Poznań] 7 .ISU-152 na al. Niepodległośći przy DOKP [wg. foto.] 8. T-34 przy Izbie Rzemieś. na ul. Ratajczaka [wg. foto ] 9. T-34 z miotaczem ognia , trafiony z pancerfausta na Cytadeli przy Lunecie 1 . 10 .Działo panc. SU-?- które utopiło się w Warcie podczas przeprawy po drewnolodzie" w Czapurach , wydobyte ok. roku 1970. 11.T-34 na skrzyż. Ostrowskiej i Weleckiej zniszczony 7.2.45r [wg.F.P. Walki o fort II] 12. SU-152 ul. Mostowa ,Most Chwaliszewski [wg. foto F.P Grupa Boj. Warta"]
Czekam na dalsze wpisy .. yard ..Link to comment
Share on other sites

Sam pomysł jest niezły, zwłaszcza gdyby rozszerzyć go o zdjecia, które rozproszone są po wielu źródłach. A także o lżejszy sprzęt samobieżny. W tym ostatnim przypadku dorzucam teraz z pamięci co najmniej jednego sd.kfz z Cytadeli i co najmniej 2 Maultiery z jej reduty koszarowej.
Cdn.

Pzdr,

jotes
Link to comment
Share on other sites


Cześć .Nie kruszmy kopi o to czy były dwie Pantery czy trzy i.t.p.. Moje dane pochodzą z ks. Szumowskiego Boje o Poznań 1945 ". W różnych żródłach mogą być różne liczby. Nie miałem przyjemnośći czytać Festung Posen- Pancerna Rezerwa Uderzeniowa"- może tam są inne liczby. Moje pytanie : Gdzie stały pancerne wraki . Dodam że Rosjanie stracili ok. 100 poj.panc. w czasie walk o miasto ,[podać żródło ?] z tego część została na ulicach miasta , wiele zabrano do remontu i na częśći . Jak będe miał dostęp do sprzętu to wrzuce kilka [znanych] fotek . yard .
Link to comment
Share on other sites

Witam!
Bardzo ciekawy temat. Dokładnie rok temu Gazeta Wyborcza z 11.12.2003r. dołączyła do numeru CD z 1200 zdjęciami poznaniaków z lat 1945 - 1989. Były to zdjęcia prywatne, opatrzone komentarzem ich właścicieli zawierającym najczęściej informację o tym kto oraz gdzie został utrwalony na fotce. Jest tam też kilka zdjęć wartych obejrzenia z uwagi na poruszony temat, m.in:
- zdjęcie z września 1945r. ukazujące radziecki czołg na Kaponierze, pełniący funkcję słupa" reklamowego z widocznym napisem na wieży: Warszawski Dancing-Bar Restauracja 27. Grudnia 10".
- zdjęcie z 1946r. ze zniszczonym działem na skrzyżowaniu ul. Królowej Jadwigi i Garbar.
- kolejne zdjęcie z 1946r. przedstawiające jak twierdzi właściciel, ruiny niemieckiego czołgu na ul. Krakowskiej.
- zdjęcie z 1947r. zrobione podczas rozbiórki czołgu na Kaponierze.
- zdjęcie z 1948r. ukazujące złomowisko czołgów znajdujące się w parku naprzeciwko Izby Rzemieślniczej, pomiędzy Al. Niepodległości, a ul.Towarową naprzeciw obecnego dworca PKS.
Pewnie niektórzy spotkali się już z tymi zdjęciami - jak się uda to postaram się je wkleić. Może pozwolą coś wyjaśnić lub ustalić.
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Cześć. Dzięki za odzew,. Troche mi głupio ale po konsultacji z znawcami tematu" muszę sam siebie poprawić. Dwa czołgi IS-2 stały na Kaponierze wylot Zwierzynieckiej a niemiecki czołg zasypany przez dom na skrzyż. Św. Marcin i Gwarnej i raczej nie został tam zniszczony , wyjechał i walczył dalej. Zapraszam do rozwinięcia tematu ludzi z P-ńa, jest w mieśćie kilku ludzi znających temat.. yard..
Link to comment
Share on other sites

Cos takiego znalazłem,jak głosi podpis:
Na przedpolu Merkurego Poznan.
Czemu te czołgi IS-2 mają niektórelementy pomaowane na biało???
Osobiście sądze że to mogło moieć związek z komunikacja na ulicy-pewnie chodziło o to żeby nie potracić się o czołg na ulicy w czasach kiedy z oświetleniem ulic nie było naj lepiej.

Fajnie by było jakby Ktos z Poznania zapodał fotke w stylu 'den-end-nał';)

Link to comment
Share on other sites

'Aleja uniwersytecka'
Czytałem 'Boje o Poznań i jka mnie pamieć nie myli w Poznaniu miało być zniszczonych ok 16-17 czołgów T-34.
czy Ktoś jest w stanie zweryfikować to info (fotki mile widziane).

Jsli chodzi o strone przeciwna-Niemców to znam fotki z 'Militariów' tam pojawiają sie Panthera->na Rynku Wileckim,Maultier z Nebelwerferem na Cytadeli,Bergepanzer III z 20 mm działkiem i to chyba wzystko.niestety nie dysponuje najnowszą publikacją rodem z Grodu nad wartą dotycąca walk pancernej grupy uderzeniowej-zdaje sie ze na okładce jest Tiger(?).Jako ciekawostke to można wymienić fotki z parady przed himmlerem robotników z Cegielskiego-tam sie pojaiwa sdkfz 7 oraz tłum tychże robotników taszczących karabin(działko)-jakiś ersatz typowy dla końcowoego okresu wojny-zdaje sie że Mg 151 na lawecoe kołowej...leszcze poszperam w swoim 'archiwum'

Pzdr.
@ndrew

Link to comment
Share on other sites

Może kolor tych elementów pełni jakąś funkcję ostrzegawczą, ale służył także zapewne jako podkład" pod reklamę, co widać na załączonym zdjęciu.
@ndrew jest to fotka na tle czołgu znajdującego się po prawej stronie Twojego zdjęcia - robione z tej samej perspektywy.

Link to comment
Share on other sites

Super fotka!

Na Ebay-u znalałzem 4 z 1939 z takimi podpisami
-Posen Massengrab 1939, mit Polizist
-Posen Schornsteinfeger u Polizist 1939
-Posen Warthebrücke zerstört 1939 1
-Posen Warthebrücke zerstört 1939 2
,nie chce ich tu wkładać bo temat nie ten ale
jak Ktoś jest zainteresowany -prosze o kontakt na e-amila

Pzdr.
@ndrew
Link to comment
Share on other sites

Gazeta Poznańska z 23 lutego 1951 roku (czyli w rocznicę wyzwolenia), w iście propagandowym stylu, donosi (cytuję tylko fragment artykułu):

(...) Poznań był już od dawna uwolniony i nawet zabliźniały się juz częściowo rany na murach domów śródmieścia, gdy na skrzyżowaniu ulic Zwierzynieckij i Roosevelta, wciąż jeszcze stał wypalony radziecki czołg. Bym osmolony i czarny, przebite ściany wskazywały na niezliczone razy, otrzymane od pocisków hitlerowskich i tylko nietknięta ogniem wieża wciąż jeszcze zwycięsko zwrócona była ku srudmieściu.
Był to czołg nr 32 z dywizji pancernej armii generała pułkownika Czujkowa. Gdy wojska generałów Czujkowa i Kołpaczy otoczyły Poznań od strony Łodzi i Gniezna - pierwsze boje na ulicach Poznania stoczyły czołgi. Przedmieścia Górczyn i Dębiec były już wzięte i przez wyłomy w obronnych liniach hitlerowców, radzieckie czołgi wdarły się do miasta. Na czele szedł czołg 32, którego dowódcą był starszyna Grisza Małych. Torując sobie drogę naprzód, czołg wdzierał się na coraz nowe ulice, aż dotarł do mostu. Ale tutaj czołgi natknęły się na silną fortyfikację wroga. (...) Ogień hitlerowców przybierał na sile. Czołg Griszy zaczął się palić i stanął w miejscu. Fizylierzy padli zabici, Grisza był ranny. Obejrzał się na następny czołg i zobaczył, że ten zarył gąsienicami w ziemię. I tam czołgista był zabity. Grisza zeskoczył z palącego sie czołgu, pod koszącym ogniem nierzyjaciela przebiegł do następnej maszyny, zajął miejsce zabitego dowódcy i znów poprowadził oddział do ataku. Tego dnia czołgiści dotarli do Zamku... A czołg 32 pozostał sam jeden na placu boju. W Poznaniu długo jeszcze opowiadano sobie o nim i o jego dowódcy (...)."

Ta wspomniana silna foryfikacja wroga" to był bodajże jeden tygrys :)

Jakby ktoś chciał skan całego artykułu to mogę przesłać (1.6 MB).

Pozdrawiam!
Link to comment
Share on other sites

Niezły kozak ten starszyna. Pewnie jest w tym trochę propagandy, ale z drugiej strony gdyby rosjanie nie mieli takich mołodców to by sobie nie poradzili. Samą ilością nie da się wygrać. Pod Kurskiem zdażały sie przypadki taranowania nieprzyjacielskich czołgów a w naszej Brygadzie Pancernej też ocaleli czołgiści uzupełniali stany załóg w pozostałych wozach.
Link to comment
Share on other sites

Znacie może jeszcze jakieś ciekawe hipotezy odnośnie do poznańskiej Cytadeli? Ja słyszałem o Panzer IV, który leży w zasypanej fosie. Podobno Lazaret nie jest jeszcze zlokalizowany... Ruskie zalali niemców wodą, więc pewnie podziemia są nie do końca zbadane...

Pozdrawiam!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information