Skocz do zawartości

Kb Ur wzór 1935 niewykorzystana szansa


pzl

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 339
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

... Dostali rozkaz palić dokumenty zaraz przed pierwszym września.
Przeszkolenie wybranych żołnierzy miesiąc czy dwa wcześniej nie wpłynęło by negatywnie na tajemnicę. ..."

Przeprowadzanie szkoleń podczas moblizcji było zapewne niewykonalne.
Poztym gdyby wystarczajaco wcześnie wiedziano, że wojna wybuchnie 1-ego września 1939 to mobilizację powszechną zarządzonoby 10 sierpinia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O paleniu dokumentów to słyszałem na podstawie wspomnień, z drugiej ręki ale wierzę.

Z resztą we wspomnieniach wojskowych np z okolic Gdyni, wiadomo iż ludzie uciekali juz w lasy pod koniec sierpnia.

Generalnie oczekiwano wojny, np moja babcia co roku jechała do rodziny na wakacje, w 39 nie - bo wiadomo wojna będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie ciekawi jedno czy jak strzelec wyborowy dostawał ura i nie dostał ładownic od wz.28 to zdawał swoje ładownice??? i czesc oporzadzenia chodzi mi o piechote ale mysle ze tyczy sie to tez kawalerii no i cikawe ilu znich dostało faktycznie jakas bron krótka czy biegali z kb przez plecy i urem w rece???

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam od siebie że chyba mowiac o masowym wykorzystaniu kb ppanc trzeba jednak pamietac ze zrobiono ich az 3500 szt. (pi x drzwi)wiec stad mała ilość relacji. Zastanawiam się co z ładownicami do rkm w uzyciu z magazynkami do Ura. Bo magazynek od Ura jest szerszy (wyższy) od tego do wz.28 i raczej nie bardzo wspolracuje z ładownica do rkm. Nie mam jak tego sprawdzić.

Inna sprawa: czy to w tym artyluke w WPH było opisane wspołczesne strzelanie z Ura do silnika samochodu ? Efekt niesamowity jak dobrze pamietam. Ustawiono jakis wóżek ala Fiat 125 (pewnie polowe przekrece) i z 200 m z kąta 90 stopni walnieto w jego silnik. Pocisk przebił scianki , rozpieprzył silnik i wyleciał z drgueij strony robiąc wielki bałagan. Nie pamietam gdzie to czytałem ale bardzo obrazowe to było.

A propo samego odrzutu czesto czytałem we wspomnieniach że zólnierze przy piuerwszym kontekcie bardzo się bali kopniecia" czy nawet kontuzji barku ale pozniej okazywało się że nic sie nie działo (w przeciwieństwie do np. ruskich PTRD czy PTRS które ponoć kopały okrutnie.)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schreck wydaje mi sie ze obługa ura bankowo miała broń krótką - może nie koniecznie visy bo tych czesto brakowało ale zapewne mieli pistolety. Prawdopodobnym tez wydaje się posiadanie jakiegoś kb u przynajmniej jednego ze strzelców do obrony - bo chyab ciezko sie bronić z Ura przed piechota.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz bolas co do broni krótkiej masz pewnie całkowita racje tylko ze czasem pistoletów nie starczyło dla podporuczników nie mowiac o podchorazych wiec cikaw jestem swoja drga walnac z ura do piechura musi byc to cikawy widok ;-)
gdzies czytałem ze niemieccy snajperzy podbno uzywali urów jako snajperek ale to była tylko jedna relacja wiecie cos o tym ???

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UR byl bardzo cenna bronia. Czytalem wspomnienia pewnego pulku kawalerii jak to podczas galopu zgubili ckm z podstawa i kb ppanc. Ledwie zdazyli sie wybrac w poszukiwaniu tego sprzetu, zobaczyli jak zolnierze wracaja trzymajac zagubiona bron.
Drugi przypadek to jak Polacy walili ze wzniesienia do parku maszynowego Niemcow. Dostali sie pod zmasowny ogien broni pancernej i wycofali sie. Nastepnie dostali rozkaz powrotu po kb ppanc, ktory zostawili pomimo silnego ognia nieprzyjaciela. Bron wrocila.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie zagracac forum, podam w sktrocie zasady walki z bronia pancerna wyjete z Regulaminu Piechoty (1934) i Podrecznika Dcy Plut Strz (1938).

RP 117
Piechota broni sie przed pancerna bronia przeciwnika przez odpowiednie rozpoznanie i ubezpieczenie, wykorzystanie naturalnych i sztucznych przeszkod terenowych, rozczlonkowanie oraz uzycie srodkow ogniowych.
Piechota musi sie liczyc w kazdym dzialaniu bojowym z uzyciem broni pancernej przez przeciwnika i musi byc gotowa do jej odparcia.
Dzialania broni pancernej nie nalezy przeceniac. Posiada ona szereg cech ujemnych ktrorych zreczne wykorzystanie pozwoli piechocie na skuteczne jej zwalczanie. (-)

PDPS 218
Do ewalki z bronia pancerna wykorzystuje sie
- teren i pore dnia
- umoznienia
- sprzet i amunicje przeciwpancerna

Dalej wybieram tylko te elementy okreslajace walke czynna:

RP 120
b) Zwalczanie broni pancernej wykonuja najskuteczniej artylerja zapomoca zesrodkowan ognia (glownie na stanowiska wyjsciowe), poszczegolne dziala strzelajace ogniem nawprost (bezposrednim), dzialka piechoty, karabiny maszynowe oraz strzelcy wyborowi strzelajacy pociskami przeciwpancernymi. Ogien karabinow maszynowych skupiony na szczelinach obserwacyjnych oslepia zaloge wozow pancernych. Rzucanie skupionych ladunkow materialow wybuchowych mozna zastosowac z powodzeniem, zwlaszcza kiedy czolgi posuwaja sie we mgle, przez co mozna je zwalczac zbliska. Wlasna bron pancerna jest bardzo skutecznym srodkiem obrony przeciwpancernej.

c) O ile za czolgami posuwa sie nieprzyjsacielska piechota, ogien piechoty wlasnej powinien byc skierowany przedewszystkim na nia, by ja zatrzymac i oddzielic od czolgow. Czolgi ostrzeliwuje czesc karabinow maszynowych, strzelcy wyborowi, dzialka i dziala piechoty oraz artyleria.
Gdy piechota nieprzyjacielska nie posuwa sie za czolgami, wszystkie karabiny maszynowe oraz strzelcy strzelaja z karabinow pociskami przeciwpancernymi lub zwyklymi, skupiajac swoj ogien na szczeliny obserwacyjne.

PDPS 220
W walce z czolgami stosuje sie:
- zasieki i zwaly drzew,
- barykady na drogach, ulicach i przejsciach
- przeszkody ziemne (rowy, skopywanie stokow itp.)
- miny przeciwczolgowe
- zwoje drutow
- zniszczenia przejsc (mostow, grobel ipt.).

PDPS 221
Jako sprzetu do zwalczania czolgow uzywa sie:
- armat przeciwpancernych
- dzial piechoty
- karabinow wielkokalibrowych
- miotaczy plomieni
- bomb i wiazek granatow recznych
- amunicji przeciwpancernej broni zwyklej.

Te urywki nasuwaja dwa spostrzezenia.

1) Raczej potwierdzaja slusznosc dawania kbppanc strzelcom wyborowym gdzy wlasnie oni z zasady byli przewidziani (i przypuszczalnie mniej lub wiecej szkoleni) w zwalczaniu czolgow karabinem.

2) Uzywajac normalego procederu tzn celowanie w szczeliny obserwacyjne, mozna bylo sie spodziewac odpowiedniego efektu nawet bez wyczerpujacej znajomosci strzelca 'anatomii' roznych czolgow npla.

Niestety nie posiadam instrukcji o zwalczaniu broni ppanc wydanych przez Dept Saperow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof z przyjemnoscia mozesz zasmieciec moja skrzynke całaoscia tego (obrona czynna i bierna);-)

jezeli masz oczywiscie to w kompie zeskanowane ;-)

i ma ktos jakies wytyczne jak wygladało ugrupowanie ppanc w druzynie,plutonie,kompani,baonie,pułku???

pozdrawiam
moj meil schrek1@interia.pl
Schrek


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W siwietle dokumetu przytocznego wyżej raczej nie da się zarzucić braku przygotowania w zawalczniau czołgów.

Jak broń pancerną brano bardzo poważne i to raczej ze względu na naszego groźnieszego sąsiada.

A z resztą to nie czołgi wygrały kampanię 1939...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzesień i 2 wojna nie łapie się w kółku moich zainteresowań bo to wszystko za nowe :) chociaż muszę przyznać , że przez chwilę był mój. Kupiłem go z pięknym zamkiem od chłopa 5 czy 6 lat temu za 250 albo 300 zł !!! stał sobie w komórce. Ale ponieważ ja tak tylko do 1 wojny :) to poszedł zaraz do ludzi. I żeby nie było nieporozumień dokładnie za 250 albo 300 zł .Drugiemu właścicielowi z tego co wiem potrzebna była kasa bo czasy przyszły ciężkie ...i poszedł w świat.... No ale mam chociaż fajne fotki! i wspomnienie jak go wiozłem ....Maluchem :))))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie