Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
pająk

Polski Fiat 508 Łazik - fotki

Recommended Posts

Hm, moi znajomi, którzy mają Fiaty zazwyczaj sami szukają części. W Automobiliście było ostatnio parę ogłoszeń, mogę Ci podrzucić jeśli nie kupujesz tej gazety. Nic więcej nie przychodzi mi do głowy. Napisz na priv, pogadamy.

W remontach Fiatów 508 brak postępów. Kumpel w obecnym stanie zdrowia musi zlecać wszystkie prace innym i dopiero jak będzie miał nadwyżkę finansową to się zajmie samochodami. Wyremontował dom i postawił spory garaż, w najbliższym czasie ściągnie Fiaty do siebie.
Ja zacząłem jeździć w poszukiwaniu części do Fiata 621 i Ursusa A. Niestety słabo z efektami w terenie, za to znalazłem parę innych sprzętów (m.in. Studebaker US6, ZIS 110, nieustalony model Forda na szprychowych kołach).

US6 prawie kompletny, wrośnięty w ziemię, na oponach rośnie mech, ale stan auta zupełnie niezły, oryginał nie kombinowany. Zis 110 to osobówka, stoi zawalony gratami. Nie przyglądałem mu się dokładnie ale robi wrażenie ściągniętego ze wschodu.

NN oficerowie broni pancernej w osobowym samochodzie terenowym Łazik (PF 508/III) przed ośnieżonym kopcem Józefa Piłsudskiego na Sowińcu."

wrzos1939
Umundurowanie wskazuje na drugą połowę lat trzydziestych.
Z resztą łazik to też późniejsza wersja, ale niestety nie przypominam sobie dokładnie od kiedy był produkowany w tej odmianie.
Jednak tablice rejestracyjne są starego typu obowiązującego do 1938 roku. Pytanie czy pod koniec tego roku mogły jeszcze być w użytku. W cywilu starego typu tablic używano do października 1937.

Jednak najciekawszym elementem na tym zdjęciu jest samochód CWS T1 stojący za łazikiem. Niech ktoś mnie poprawi jeśli się mylę.

Moi Państwo, czy ktoś zwrócił uwagę na zdjęcie Wrzosa 1939 z 2009-05-17 13:18:50. Salut lewą ręką ??? Cyfry na rejestracji są poprawne, więc nie jest to odwrócona klisza. A może regulamin dopuszczał salut lewą ręką? Jeśli ktoś wie to może podzieli się swą wiedzą ??

A moze ten pan nie salutuje tylko poprawia furazerke lub puka sie w glowe - bo postawa do salutowania obojga oficerow nie bardzo. Ale nie upieram sie i zajrze do Oficera" moze tam cos sie wyjasni w arkanach salutowanie :).

a może poprostu pan oficyjer był w takim szoku że wita generała że z wrażenia się poprostu zgubił", bo prawą rękę ma przeciez zajętą. Nie raz widziałem i pewnie nie tylko ja że zaaferowani zarówno szeregowi jak i wyżsi szarżą łupali honory do gołej głowy bo panika zżarła". Podniosła chwila, sam na sam z generałem i te setki oczu patrzących na każdy gest to mogło faceta spalić.