Jump to content

82E

Forum members
 • Posts

  388
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

82E's Achievements

1

Reputation

 1. Dziękuję za odpowiedź. Pamiętam czytane kiedyś wspomnienia Karpatczyków z SBSK którzy z nostalgia wspominali, że nawet w okolicach Tobruku spotkali "polskie działka ppanc 37 mm". Czyli jak należy rozumieć, był to tylko taki skrót myślowy, prawda? Te działka tylko wyglądały jak polskie a faktycznie były szwedzkie.
 2. Witam, Na stronach związanych z walkami w Afryce północnej znalazłem kilka ciekawych fotek działek ppanc Bofors 37 mm zainstalowanych na różnych podwoziach. Czy ktoś wie, jakiego one były pochodzenia? Czy przybyły do Afryki wraz z AK jako zdobycz a potem zostały z kolei przejęte przez aliantów? Czy może dotarły tam bezpośrednio z UK z przedwojennych jeszcze dostaw? P.
 3. W słownictwie wojskowym - a to zdjęcie jest niewątpliwie z albumu jakiegoś sołdata - oznacza jednak żołnierza, który przeszedł na stronę wroga. Zresztą opisując innych jeńców polskich odróżnia tych pozostałych jednak jako - Kriegsgefangene. Tworząc watek "Volksdeutsche 1939" nie miałem na myśli, żeby wyselekcjonować na zdjęciach wrześniowych tych, którzy podpisali potem Volkslisty albo rdzennych Niemców - bo jest to po prostu niemożliwe - ale żeby na tych zdjęciach pokazać tych nielicznych mieszkańców przedwojennej Polski, czy to cywili, czy żołnierzy, którzy cieszyli się z nadejścia wrogich wojsk albo nawet z nimi współpracowali. Kapewu ?
 4. pl.pons.com Überläufer(in) żołnierz r.m. , który przeszedł na stronę wroga Pozostałe zdjęcia z tego zbioru pokazują : Kriegsgefangene
 5. Ciekawostka. Przeglądając w czasie kwarantanny wojenne roczniki TIME'a w jednym z numerów z 1940 natknąłem się na amerykańską reklamę w której został wykorzystany 7TP. Trochę "przerobiony" ale jednak rozpoznawalny
 6. Urzędnicy Ambasady USA chowają się w schronie wykopanym na podwórzu
×
×
 • Create New...

Important Information