Jump to content

82E

Forum members
 • Content Count

  386
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by 82E

 1. W słownictwie wojskowym - a to zdjęcie jest niewątpliwie z albumu jakiegoś sołdata - oznacza jednak żołnierza, który przeszedł na stronę wroga. Zresztą opisując innych jeńców polskich odróżnia tych pozostałych jednak jako - Kriegsgefangene. Tworząc watek "Volksdeutsche 1939" nie miałem na myśli, żeby wyselekcjonować na zdjęciach wrześniowych tych, którzy podpisali potem Volkslisty albo rdzennych Niemców - bo jest to po prostu niemożliwe - ale żeby na tych zdjęciach pokazać tych nielicznych mieszkańców przedwojennej Polski, czy to cywili, czy żołnierzy, którzy cieszyli się z nadejścia wrogich wojsk albo nawet z nimi współpracowali. Kapewu ?
 2. pl.pons.com Überläufer(in) żołnierz r.m. , który przeszedł na stronę wroga Pozostałe zdjęcia z tego zbioru pokazują : Kriegsgefangene
 3. Ciekawostka. Przeglądając w czasie kwarantanny wojenne roczniki TIME'a w jednym z numerów z 1940 natknąłem się na amerykańską reklamę w której został wykorzystany 7TP. Trochę "przerobiony" ale jednak rozpoznawalny
 4. Kolejne zdjęcie Bielsko-Biała
 5. Urzędnicy Ambasady USA chowają się w schronie wykopanym na podwórzu
 6. Entuzjazm na ulicach Warszawy 3 września. Ciekawa obserwacja. Większy entuzjazm wywołała informacja o przystąpieniu do wojny Wielkiej Brytanii niż Francji. Prawdopodobnie powodem było to, że Francja była wieloletnim sojusznikiem Polski od którego i tak wszyscy oczekiwali takiej właśnie reakcji, Anglicy zaś byli "świeżymi" aliantami i ich szybka decyzja stała się sensacją dnia. Tym bardziej, że zainteresowani wówczas polityką mieli wrażenie, iż to właśnie podpisanie w dniu 25 sierpnia 1939 roku polsko-brytyjskiego układu sojuszniczego spowodowało kilkudniowe opóźnienie wybuchu 2 WŚ. Kolejnym dowodem, że Niemcy również traktowali Brytyjczyków jako większe zagrożenie dla ich polityki wobec Polaków, są znane plakaty "Anglio ! Twoje dzieło" , które miały zohydzić właśnie "brytoli" a nie np. "żabojadów".
 7. Jest sporo zdjęć zrobionych latem 1939 ukazujących przygotowania do wojny. Proponuję umieścić je w nowym wątku. I tutaj znowu nieoceniony zbiór zdjęć Harrison'a Forman'a. Najbardziej znane są te jego autorstwa, które pokazują zniszczenia Wwy ale jest też kilka pokazujących np polskich żołnierzy jeszcze w lipcu/sierpniu 1939.
×
×
 • Create New...

Important Information