Skocz do zawartości

polski bofors w Afryce


Gość pni

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
W Poniedziałek na Dicowery Civilisation widziałem film o walkach Afrika Corps w Afryce Północnej. Ku mojemu zaskoczeniu na filmie o walkach 1941/42 niemcy lub włosi wyładowali polskiego boforsa i wtoczyli na stanowisko p-panc.
Może ktoś wie coś na ten temat.
Napisano
Po pierwsze: a czy na pewno był polski?

Po drugie: Brytyjczycy używali ich trochę z polskiego eksportu przedwojennego (i chyba jeszcze z produkcji innych krajów) - nawet nasza SBSK otrzymała w Tobruku Boforsy made in Poland :-)

Po trzecie: w którymś numerze chyba MiF o ile pamiętam zdjęcie Boforsa w Afryce rękach niemieckich podpisano, jako polska armata zdobyta w 1939, w co nie za bardzo chce mi się wierzyć zważywszy na punkt 2.

Po czwarte: nic nie wiem na temat tej konkretnej armaty, nawet jej nie widziałem ;-)
Napisano
Bylo kiedys na e-bay zdjecie brytyjskiego Boforsa.O ile dobrze pamietam to zrobione w Grecji lub na Krecie.Powinienem je gdzies miec.Jak znajde czas, zeby poszukac - zamieszcze.
Pozdrowienia
Grendel
Napisano
Michal,
Malo detali.Nie wiem, co oni mieli na stanie w tym czasie.Do eliminacji jest kilka typow:wczesny Morris Quad, Guy Quad, Chevrolet CGT, kanadyjski Ford, Morris-Commercial i jeszcze pare innych.Wszystkie w zasadzie podobne wielkoscia i ksztaltem.
Pozdrowienia
Krzysztof Kurylowicz - Grendel
Napisano
Oczywiście nie wiem czy ten Bofors z kroniki był polski. Co istotne, przewożony był on na naczepie ciężarówki choć byli to raczej włosi lub niemcy (charakterystyczne nakrycia głowy) a nie anglicy.
Napisano
Pytanie brzmi - rzeczywiscie na naczepie, czy, jak na zdjeciach, na skrzyni ladunkowej?
Jesli na naczepie, to ciekawe jaki ciagnik to holowal?
Pozdrowienia
Grendel
Napisano
Przejęzyczłem się, bofors był na skrzyni ładunkowej lecz nie była to angielska ciężarówka.
Napisano
Bylbym bardzo ostrozny w wydawaniu tego typu sadow, zwlaszcza, jesli chodzi o Afryke Polnocna.Brytyjczycy uzywali tam olbrzymia wrecz ilosc typow ciezarowek.Procz produkcji wlasnej i amerykanskiej byly jeszcze pojazdy kanadyjskie, poludniowoafrykanskie, indyjskie oraz australijskie i nowozelandzkie - przy czym zarowno indian-pattern, jak i auta z Down-Under bardzo roznily sie od ich zazwyczaj licencyjnych pierwowzorow.Bardzo ciezko jest jednoznacznie zidentyfikowac nawet dobrze widoczny pojazd, a co dopiero kilkosekundowy kadr w filmie...
DAK uzywal praktycznie wszystkich pojazdow zdobycznych, jesli tylko nadawaly sie one do jazdy.
Pozdrowienia
Grendel
  • 6 months later...
Napisano

Szukając różnych rzeczy trafiłem na zdjęcie przedstawiające żołnierzy SBSK przy Boforsie.
Mam nadzieję, że zdjęcie się przyda.
Później zamieszczę jeszcze dwa inne zdjęcia.

Pzdr
Bodziu

Napisano

W początkowym okresie działalności LRDG niektóre samochody Chevrolet WB i Ford F30 były uzbrajane w 37mm Boforsy. Spodziewano się bowiem spotkań z bronią pancerną przeciwnika. Samochody te były nielubiane przez żołnierzy ponieważ działko zbyt mocno obciążało pojazd i zajmowało zbyt wiele miejsca. Z tych powodów, a także ponieważ do spotkań z wrogimi czołgami dochodziło niezwykle rzadko załogi najczęsciej je demontowały.

Napisano
Wogole wszelkie ppance byly w tym okresie tak przewozone w armii brytyjskiej - taki zestwaw nazywa sie 'portee' - w tym wypadku Bofors 37mm Anti-tank portee on (nazwa pojazdu).
Napisano
Chyba ten sam Bofors tyle ze (o ile pamiec nie myli)Anglicy pewna ilosc kupili od Polski a pewna ilosc prosto od Szwedow. Nie wiem czy byly jakies roznice, ale jezeli tak to raczej malo istotne.
  • 2 months later...
  • 5 months later...
Napisano
Otóż Sudan zakupił przed wojną pewną partię działek Boforsa od SEPEWE (jak odnajdę książkę, to napisze ile). Działka te w czasie walk w Afryce zostały przekazane Brytyjczykom, a jak mniemam, dalej SBSK...
Napisano
Żadnych działek (ani w ogóle jakiejkolwiek broni) Sudan od SEPEWE nie kupował. W 1938 r. uruchomiono tam przedstawicielstwo tej spółki - i nie wygląda, by zdążono uczynić cokolwiek więcej.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie