Skocz do zawartości

Czyja to biedka?


Grendel

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 132
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Sa gdzies zdjecia polskich, kawaleryjskich biedek?Spokoju mi to zdjecie nie daje.Opisane bylo jako zrobione w Polsce w 1939 roku.Nigdzie nie spotkalem sie z informacjami o uzywaniu przez niemiecka kawalerie biedek, czy taczanek we wrzesniu, dlatego mnie to intryguje.
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, zdobyczna chyba nie. Zdjęcie nie jest raczej zrobione we wrześniu (brak liści), za to może w Polsce (domy i krycia dachów). I na koniec: wydaje mi się, że nieraz widziałem zdjęcia tego typu urządzeń" uzywanych przez Niemców podczas II w.ś. Dlaczego by nie? Pozostaje jedynie sprawa kamuflażu. Ew. tego ckm-u, bo ja dokładnie nie rozpoznaję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepiekne i rzadkie zdjecie niemieckiej biedki piechoty pod ckm wz.08. Polskie biedki (wz.28 - pod Hotchkissa z podstawą normalna i podstawą St.Etienne, pod Maksima z podstawa normalna, z podstawą Sokołowa i z podstawa Kolesnikowa), wz.29 (ulepszona wz.28, inny sposób mocowania osprzetu), biedka pod ckm Maxime" (nazwa reg.), biedka pod ckm Hotchkiss" (nazwa reg.), biedka pod lkm i najnowsza biedka pod ckm Browning i biedki pod amunicję - wszystkie one miały konstrukcję drewnianą z okuciami, czyli zdecydowanie nie to, co widać na zdjęciu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

I jeszcze zbliżenie na samą biedkę.

Czy są dostępne rysunki techniczne takiej polskiej biedki? Czy biedka ckm różniła się od amunicyjnej? Czy były różne typy tych pojazdów WP?

Ostanio w czasie składnia wozu aborowego" (w ramach przygotowań do festynu rekonstrukcyjnego na forcie Czerniakowskim) przyszedł mi do głowy pomysł odtworzenia takiej biedki. Sprawa wydaje się dość prosta jeśli możnaby było wykorzystać koła i oś od typowego wozu wiejskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To panowie zrobiliscie mi pierwszorzedna frajde. Tyle pieknych nowych fotek:)))) I moj ulubiony temat!

Pierwsza fotka to oczywiscie zupelnie normalny niemiecki woz (nie biedka - ma przednie polwozie i ciag dwu-konny, powozona z kozla) sekcyjny ckm, kmy Maxim wz08. Uzywane z powodzeniem w obu wojnach. Kamuflaz raczej mi sugeruje okres Weimarski czy zaraz potem, ale sie nie upieram. Tu juz moga pomoc mundurolodzy.

Zdjecie Polsmola to biedka ckm wz 33 i druga najprawdopodobiej amunicyjna (kazda sekcja biedkowa (1 km) ckm miala dwie biedki: biedke ckm i biedke amunicyjna). Biedki Jazlowiaka i Joncy to ta sama biedka ckm wz 33. W zasadzie byly 4 typy tej najnowszej resorowanej biedki (wz33). (1) Biedka plutonowa sluzyla do przewozu amunicji plutonu strzeleckiego i miala uchwyty na jeden zestaw do strzelan plot rkm. Nie udale mi sie ustalic czy miala podstawe na lawete plot - mozliwe ze niektore mialy a inne nie. (2) Biedka ckm sluzyla do przewozenia ckm wz 30, przytwierdzonego albo w calosci albo podstawa i km osobno do deski przytwierdzonej do wierzchu skrzyni ladunkowej, (chyba) 2 skrzynek amunicji i pelen osprzet ckm. Ponadto miala uchwyty na sprzet plutonu jak tyczki kierunkowe (ladnie zlozone widac wrzucone na biedke Polsmola), dalmierz i katomierz-busola. W wiekszosci wypadkow (ale nie zawsze) miala podstawe do lawety plot na tylnim rogu (prawym lub lewym) skrzynki ladunkowej. (3) Biedka mozdzierza przewozila mozdzierz z osprzetem. (4) Biedka amunicyjna sluzyla do przewozu amunicji mozdzierzowej lub ckm. Skrzynia przednia (drewniana) wszystkich tych biedek sluzyla do przewozu materialow taborowych biedki (szczotka, zgrzeblo, zarcie dla konika, siatka na siano, plandeka, reparaturka, podkowy etc). W zasadze bylo przewidziane ze biedki dzialaja w parach i niektore elementy wyposazenia byly po jednym na dwie biedki i rozdzielone rownomiernie na obu biedkach. Postaram sie podrzucic troche fotek dla zagrzewki! Niestety mimo staran nie udalo mi sie zdobyc rysunkow technicznych czy fabrycznych tych biedek. Warto by bylo, bo w koncu byly to najliczniejsze pojazdy bojowe WP! Kola byly sporo mniejsze niz artyleryjskie, mozliwe ze uzyto kola przednie od wozu taborowego.

Na podwoziu biedki wz 33 skonstruowano biedke radiowa N2B (wz juz nie pamietam - sprawdze) z kolami Fiata 508 na opony super-balon.

Poza biedkami wz 33 byl w uzyciu wachlarz biedek nieresorowanych oryginalnie zaprojekotwanych pod ckm Maxim 08. Byl ich pare wzorow rozniacych sie nieznacznie oraz adaptacji do wszystkich typow mozdzierzy. Z pamieci niestety nie uda mi sie zestawic, ale sprawdze do poniedzialku.

Wreszcie byla jedna czy wiecej biedka telefoniczna (ta na zdjeciu z RKD). Nie udalo mi sie ustalic czy biedki saperskie/pionierskie byly jakichs specjalnych typow czy adaptowane biedki amunicyjne czy nawet zwykle biedki amunicyjne. Na ostatek Polska odziedziczyla po IWS biedki Francuzkie, Rosyjskie i mozliwe ze Amerykanskie. Czy (i jezeli tak, to w jakich ilosciach) byly w uzyciu w 1939 nie udalo mi sie ustalic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie