Skocz do zawartości

Wojna na Wschodzie vol. 1/12


Rekomendowane odpowiedzi

Je....

"Warto zwrócić uwagę na słowa gen. Skrzypczaka - że olbrzymim...."

Akurat dziś się tak złożyło, że cotygodniowych dużych zakupów nie robiłem do południa, ale później... Właśnie z nich wróciłem, a spotkałem w sklepie zaprzyjaźnioną od dobrych kilku lat Ukrainkę.
Kobieta w wieku ok 60 lat, zajmuje się we Wro opieką nad osobami starszymi czy obłożnie chorymi- straciła w boju męża, syna i zięcia...

 

Je...

"...Ale jeśli dziś 1/3 wrocławian to Ukraińcy..."

We Wrocławiu od kilku lat powiększała się powoli Ukraińska diaspora. Zapewne coś a'la Polak w Londynie- on "coś" osiągnął, zaprasza kolejnych i tak się tworzy łańcuszek.
Dwa- dostęp do średnio płatnej pracy, czyli potężna strefa ekonomiczna, tuż za granicami miasta. Są profesje, bo trudno to zawodami nazwać, czyli dostawca na skuterze/rowerze, przewóz osób, spora część obsługi hal sklepowych w hipermarketach, gdzie znakomitą większość stanowią Ukraińcy.*

I trzy, czyli... kibole WKS Śląsk, w piłkę nożną, którzy nigdy nie akceptowali obcokrajowców, a teraz komuś służą do rozgrywek politycznych, czego przykładem jest wklejone wcześniej przeze mnie zdjęcie z "rządamy" a propos i exilibris Wołynia.

 

* a jak pogłębi się kryzys finansowy, jeśli faktycznie Niemcy zaliczą problem w przemyśle, itp, itd, to, tfu tfu, doczekamy się namiastki Mysłowic w XXI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, karpik napisał:

🤣

"Ostatnio wykryto u mnie dusznicę bolesną II stopnia, nie udało mi się uzyskać żadnych zaświadczeń. Codziennie biorę niezbędne leki. Oświadczenie śledczego, że mogę ukrywać się za granicą jest wręcz śmieszne, jestem poszukiwany przez Interpol w większości krajów świata, zostałem skazany przez trybunał haski na dożywocie”

Girkin aresztowany do 18 września...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Je....

"Warto zwrócić uwagę na słowa gen. Skrzypczaka - że olbrzymim...."

Akurat dziś się tak złożyło, że cotygodniowych dużych zakupów nie robiłem do południa, ale później... Właśnie z nich wróciłem, a spotkałem w sklepie zaprzyjaźnioną od dobrych kilku lat Ukrainkę.
Kobieta w wieku ok 60 lat, zajmuje się we Wro opieką nad osobami starszymi czy obłożnie chorymi- straciła w boju męża, syna i zięcia...

Ależ!

Ja przecież nie zmieniłem frontu i nie stałem się nagle antyukraiński. Cały czas pomagamy z żoną Ukraińcom tak, jak to tylko jest na miarę naszych możliwości. Zawsze, gdy idę do Leclerca, gdzie stoją ukraińscy młodociani z puszkami to wrzucam im PLN do tych puszek.

Zawsze tu pisałem, że mamy w domu Marinę (mama) i Maszę (jej córkę 17,5-letnią w chwili wzięcia ich do nas z podłogi polskiego dworca). Teraz Marina wróciła na Ukrainę, Masza ma już 18 lat, jest studentką Politechniki Warszawskiej i ma bardzo fajnego chłopaka Wlada (też studenta w Polsce). Wlad nosi okulary typu denko od peerelowskiej butelki na mleko × 3, więc jest zwolniony z wojska i jego też wspieramy na miarę możliwości.

Powiem więcej - jak pisałem powyżej Ukraińcy nienawidzą ich dowódcy wojsk lądowych generała Syrskiego ksywa „М'ясник”, czyli rzeźnik. Polscy analitycy i komentatorzy wojskowi w rangach od kapitana do generała jadą po nim tak samo, tylko oczywiście z użyciem mniej lub bardziej eufemistycznych sformułowań. Nie dalej, jak dziś, gen. Skrzypczak też się po nim przespacerował. Syrski to naprawdę rzeźnik m.in. Bachmutu i żaden polski wojskowy też tego nie rozumie i logicznie to tłumaczy zgodnie z zasadami sztuki wojennej.

Dlatego do pewnego stopnia - ale tylko do pewnego stopnia - można zrozumieć Ukraińców w wieku poborowym, że uciekają z Ukrainy, gdy widzą i słyszą, że system dowodzenia wojskami lądowymi się zsowietyzował i że mieliby być mięsem armatnim Syrskiego. Tyle tylko, że z Ukrainy wieją wszyscy - i ci, którym groziłoby bycie piechocińcem rzeźnika Syrskiego, i ci, którzy byliby logistykami, technikami panzerki lub lotnictwa, ludźmi IT i innych służb drugiej linii frontu, a to już jest nie fair wobec ich ojczyzny, a polskiej gościnności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Je...

"...Dlatego do pewnego stopnia - ale tylko do pewnego stopnia - można zrozumieć Ukraińców w wieku poborowym..."

Tyle, że jednocześnie od N miesięcy słyszymy nieustanne prośby, co i ile Ukraina potrzebuje, aby tą wojnę wygrać*. I z jednej strony to prośby oczywiste, ale z drugiej strony gdy widzisz wzrastającą liczbę migrantów**, to normalny człowiek zaczyna się zastanawiać, a u średnio i mało rozgarniętych budzą się demony, które przez i część prawicy i jej sponsora z Kremla zostaną wykorzystane...



* a tak naprawdę, aby jej nie przegrać...

** z badań wynika, że całkiem spora część nie planuje powrotu na Ukrainę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Tyle, że jednocześnie od N miesięcy słyszymy nieustanne prośby, co i ile Ukraina potrzebuje, aby tą wojnę wygrać*.

Ano słyszymy. Jak wspomniałem wcześniej - 331 osób w polskich mediach relacjonuje i komentuje wojnę na Ukrainie. Dla porównania - wojny zatokowe I i II relacjonowało i komentowało w Polsce osób kilkanaście. Masz pojęcie, ilu świrów, amatorów, oszołomów, zakompleksionych niespełnionych żołnierzy/polityków/geopolityków/mentorów/guru i innych cudaków jest w tej liczbie 331?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Je....

"Ano słyszymy. Jak wspomniałem wcześniej ..."

Jak się do tego doda kryzys finansowy w Polsce, inflację, która rozpoczęta w 2018 nabrała szybkości po 02.2022, liczbę zamykanych działalności, itp, itd plus zwykłe zmęczenie materiału, to trudno się dziwić, że w mniejszym lub większym stopniu Polacy mają dość i wojny, i Ukraińców w Polsce.
A tak czy inaczej jeszcze wojna kilka miesięcy, do początków kampanii wyborczej w USA, potrwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główne punkty wystąpienia Putina: 

- Zachodni kuratorzy Kijowa są wyraźnie rozczarowani wynikami tzw. kontrofensywy;

- Zasoby mobilizacyjne Ukrainy są wyczerpane. Zapasy zachodniej broni są na wyczerpaniu, możliwości technologiczne nie pozwalają na ich szybkie uzupełnienie;

- Dowództwo operacji specjalnej działa profesjonalnie, a na polu walki płonie zachodni sprzęt;

- Ludzie na Ukrainie stopniowo, powoli trzeźwieją, zmienia się też opinia publiczna w Europie;

- Elity USA korzystają na przedłużającym się konflikcie ukraińskim;

- Zachodowi brakuje ukraińskiego mięsa armatniego, więc planują wykorzystać Polaków, Litwinów i wszystkich, którym to nie przeszkadza;

-Polsko-litewsko-ukraińska jednostka wojskowa ma być wykorzystana do późniejszej okupacji Ukrainy;

- Niepodległość Polski po II wojnie światowej została przywrócona w dużej mierze dzięki ZSRR;

- zachodnie tereny dzisiejszej Polski były „darem Stalina dla Polaków”; i „władze Polski o tym zapomniały ale my im to przypomnimy”

- Federacja Rosyjska widzi, że kijowski reżim jest gotowy zrobić wszystko, by „uratować swoją przekupną skórę”;

-Zdrajcy na Ukrainie są gotowi „otworzyć bramy” dla zagranicznych panów na Zachodzie i ponownie sprzedać kraj;

-Polscy przywódcy najwyraźniej liczą na utworzenie koalicji pod parasolem NATO, interwencję w konflikcie na Ukrainie i oderwanie grubszego kawałka;

- Polska chciałaby dostać część ziemi na Białorusi;

- zachodnie próby wciągnięcia kolejnych krajów w konflikt na Ukrainie są „bardzo niebezpieczną grą”, ostrzegł przed konsekwencjami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie