Skocz do zawartości

Wojna na Wschodzie vol. 1/12


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

Te pisowskie męty myślały, że wojna na Ukrainie to jest taki temat, tak absorbujący polską opinię publiczną, polityków i NGOsy, że nikt niczego nie zauważy.

Wawrzyk, Bollywood i specsłużby USA. Ujawniamy kulisy afery wizowej

Wiceminister MSZ Piotr Wawrzyk został wyrzucony z rządu i z list PiS, bo pomógł swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych — ustalił Onet. Znamy szczegóły jednego z najbardziej efektownych przerzutów nielegalnych imigrantów z Indii. To nie jest żart: ściągani przez ekipę Wawrzyka Hindusi udawali ekipy filmowe z Bollywood. Za przerzucenie do Ameryki każdy płacił 25-40 tys. dolarów”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis od ruskich nt. dzisiejszych walk na Morzu Czarnym (translator google)

Rankiem 14 września formacje ukraińskie przeprowadziły kolejny atak na Półwysep Krymski.
Najpierw z przedmieść Odessy wystrzelono 11 dronów typu samolotowego (po raz pierwszy od dłuższego czasu wykorzystano do tego celu maszyny inne niż Mugin?).

Drony zostały zestrzelone przez załogi 31. Dywizji Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej około godziny 5.30 nad Jewpatorią.
Około godziny 5.50 Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w obrzeża Ujutnoje rakietą przeciwokrętową R-360 Neptune, w wyniku czego trafiona została wyrzutnia rakiet przeciwlotniczych S-300 (odpowiedni materiał filmowy pojawił się już w Internecie).

Siły Zbrojne Ukrainy po raz kolejny zastosowały tę samą taktykę, co kilka tygodni temu. Po nalocie BSP ustalono pozycje systemu przeciwlotniczego S-300 – niemal natychmiast zaczęto nad nim pracować z Neptuna. Najpierw Siły Zbrojne Ukrainy czekały na wyczerpanie amunicji, a następnie uderzały w system obrony powietrznej.

Ponadto w ciągu ostatnich dwóch dni Siły Zbrojne Ukrainy kilkakrotnie atakowały oddział okrętów wojennych (OBK) Floty Czarnomorskiej w składzie Wasilij Bykow i Siergiej Kotow.
W sumie zaobserwowano 12 bezzałogowych łodzi: sześć wczoraj i sześć kolejnych dzisiaj.

13 września trzy drony zostały trafione ogniem z broni ręcznej ze statków.

Trzy kolejne zostały trafione przez helikoptery lotnictwa morskiego z lotniska Kacha i z Wasilija Bykowa.
Tej nocy pięć zostało zniszczonych na podejściu do OBK, a jeden zdołał zbliżyć się do Bykowa i uderzyć w bok (stopień uszkodzeń nie był krytyczny).
Jak powiedzieliśmy wczoraj, brak reakcji na coraz bardziej agresywne działania kolektywnego Zachodu ze strony Ukrainy niesie ze sobą ogromne konsekwencje.

14-11740709-img-0365.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 30 m strzela do ciebie kałasznikow, z 400 m – karabin maszynowy, z 800 m – snajper, z kilometra – czołg, a pod nogami masz miny. Tam wszystko chce cię zabić – mówi polski żołnierz, który od ponad roku walczy pod Bachmutem

_________________________________

Nie dziwota, że amerykańska doktryna mówi, iż żołnierz amerykański nie walczy z okopów i nie szturmuje okopów. Jeśli przeciwko żołnierzom amerykańskim staje wróg w okopach to okopy równają do poziomu wiecznej zmarzliny B-52, B-1 i B-2. Dopiero potem wchodzi lądówka dla pozamiatania po bombowcach, a rekultywacją terenu zajmuje się po wojnie lokalne ministerstwo rolnictwa.

Ukraińcy tego luksusu nie mają i nigdy mieć nie będą i na tym polega ten dramat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry komentarz do wczorajszego ukraińskiego ataku na Sewastopol.

Kompromitacja rosyjskiej obrony przeciwlotniczej w Sewastopolu

Komentarz autorstwa kmdr por. rez. Maksymiliana Dury.

 

Mój mały komentarz natury ogólnej:

Jeśli ktoś jest zainteresowany lotnictwem nad Ukrainą i działaniami lotnictwa tamże to… ku mojemu olbrzymiemu zdziwieniu jedne z najlepszych relacji z wydarzeń i komentarzy do nich mają… marynarze. Aż trudno uwierzyć, ale tak jest, w przeciwieństwie do głupot wygadywanych na takie tematy przez cywilnych osintowców oraz oficerów rezerwy z lądówki, którzy medialnie wypłynęli i wykreowali się na tej wojnie, przy czym jeden z wyraźnie komercyjnym zamysłem i twardo realizowanym zamiarem.

Na tematy lotnicze polecam teksty lub podcasty z udziałem kmdr por. rez. Maksymiliana Dury oraz kmdr por. rez. Wiesława Goździewicza. Nie pamiętam, żeby któryś z nich strzelił jakiegoś babola przy relacjonowaniu i/lub komentowaniu działań lotniczych, a wsłuchuję się w takie rzeczy drobiazgowo. Gratulacje więc dla obu marynarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jedburgh_Ops napisał:

Dobry komentarz do wczorajszego ukraińskiego ataku na Sewastopol.

Kompromitacja rosyjskiej obrony przeciwlotniczej w Sewastopolu

Komentarz autorstwa kmdr por. rez. Maksymiliana Dury.

 

Mój mały komentarz natury ogólnej:

Jeśli ktoś jest zainteresowany lotnictwem nad Ukrainą i działaniami lotnictwa tamże to… ku mojemu olbrzymiemu zdziwieniu jedne z najlepszych relacji z wydarzeń i komentarzy do nich mają… marynarze. Aż trudno uwierzyć, ale tak jest, w przeciwieństwie do głupot wygadywanych na takie tematy przez cywilnych osintowców oraz oficerów rezerwy z lądówki, którzy medialnie wypłynęli i wykreowali się na tej wojnie, przy czym jeden z wyraźnie komercyjnym zamysłem i twardo realizowanym zamiarem.

Na tematy lotnicze polecam teksty lub podcasty z udziałem kmdr por. rez. Maksymiliana Dury oraz kmdr por. rez. Wiesława Goździewicza. Nie pamiętam, żeby któryś z nich strzelił jakiegoś babola przy relacjonowaniu i/lub komentowaniu działań lotniczych, a wsłuchuję się w takie rzeczy drobiazgowo. Gratulacje więc dla obu marynarzy.

PS

O kimś zapomniałem, dlatego najmocniej przepraszam, bo skrzywdziłbym jednego gentlemana z komentatorskiego w tej wojnie lotniczego sektora cywilnego, a mianowicie Dawida Kamizelę. Jest naprawdę świetny.

A ta świetność jest wielopłaszczyznowa i polega nie tylko na wiedzy, ale na zupełnie innej kulturze każdej - takiej ogólnoludzkiej i publicystycznej wraz z odpowiedzialnością za słowa i ze zdolnością przyznawania się do błędów oraz do tego, że czegoś nie wie. Jest to drugi, skrajny biegun Wolskiego i aż żal patrzeć, że oni są kumplami i razem coś robią.

Dawid Kamizela - polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie