Skocz do zawartości

Morski Dywizjon Lotniczy- zdjęcia i materialy.


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, formoza58 napisał:

Bo te dwie ostatnie prace, to chyba nawiązanie do wypadu " 714" nad Gdańsk.

W 1936 r. (inne źródła podają 1937 r.) dwa R-XIII wystartowały by przepędzić dwa niemiecki sterowce LZ-129 "Hindenburg" i LZ-129 "Graf Zeppelin", które naruszyły polską przestrzeń powietrzną (nad Helem - rejon umocniony i był zakaz lotów dla cywilnych samolotów) w locie z Królewca. Samoloty R-XIII w pobliżu sterowców wykonywały akrobacje, zwroty, przeloty przed nimi aż te zostały zmuszone do zmiany kursu i wyleciały z polskiej strefy wód granicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, nie znałem tego epizodu. Spojrzałem na czarne małe " 714" i mi sie skojarzyło z wrześniowym lotem...

              ----------------------------------------------

W trakcie antraktu uzupełnienie z Lahtamami...

Lahtam 3-1 w 1929 roku.

lahtam 3 1 29r.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2022 o 20:59, ptasznik napisał:

Ilość typów samolotów i ich zdjęć też nie jest jakaś duża i wszystko zmieści się na kilkunastu stronach. Do ogarnięcia przy przeglądaniu, nawet wymieszane.

O dzięki za całe zdjęcie Lathama, bo je gdzies zgubiłem w jednym ze starych folderów. A zamieścilem tylko kadr, który znalazłem...

Obawiam się, ze tych stron będzie więcej, znacznie więcej. Po typach samolotów i  rożnych " cudakach", mam przygotowane kilka folderów  min. na temat architektury, terenu bazy i sylwetki marynarzy  Lotnictwa Morskiego. Uzbierało się kilka setek. Bynajmniej się nie martwię ;-) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mojego pobieżnego zliczenia to do pokazania zostało jeszcze 18 różnych typów statków powietrznych będących w użyciu w BLM i MDLot.

Proponuję jak będziesz zakładał nowe watki dodać jeszcze np. "Hangary i zabudowania lotniskowe 1919-1939" (lub coś w tym rodzaju) :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sedco Express napisał:

Proponuję jak będziesz zakładał nowe watki dodać jeszcze np. "Hangary i zabudowania lotniskowe 1919-1939" (lub coś w tym rodzaju) :-)

A co stoi na przeszkodzie, abyś to Ty je założył ;-) Wyczuwam wśród Towarzystwa jakowąś awersję do tworzenia wątków. Przez lata czytam " .. to założyć, tamto warto by było..." Mnie już styknie i tak się nieco rozpędziłem ;-) 

Tak pewnie będzie tych typów plus kilkaset fotek marynarzy i budynków dywizjonowych na terenie Pucka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę z przyjemnością. Mnie podejście polegające na patrzeniu i przedstawianiu całości zagadnień dotyczących Dywizjonu w jednym wątku bardzo się podoba.   W tle odtworzonej postaci marynarza MDL z 1937 roku w ubiorze do wyjścia widoczna ściana  frontowa budynku koszarowego MDL w Pucku. Dziś znajdują się tam mieszkania komunalne.

img 11 MDL.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ArturSZ2 napisał:

Śledzę z przyjemnością. Mnie podejście polegające na patrzeniu i przedstawianiu całości zagadnień dotyczących Dywizjonu w jednym wątku bardzo się podoba.

Jak najbardziej popieram.

W dniu 23.05.2022 o 10:07, formoza58 napisał:

Tak pewnie będzie tych typów plus kilkaset fotek marynarzy i budynków dywizjonowych na terenie Pucka.

Jak możesz i chcesz (co oczywista), wrzucaj na forum, z przyjemnością obejrzymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zanim dotrzemy  do tych rozdziałów, najpierw trzeba przelecieć przez typy samolotów, używanych  w dywizjonie. A jest ich jeszcze , jak wspomniał Sedco osiemnaście...

CAMS- 30E2 

Widoczny numer 23 oznacza  2- oznaczenia typu, 3- kolejny numer  maszyny.

 

cmas1.JPG

cmas2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sedco Express napisał:

Razem było ich 4 - od 1-1 do 1-4

Trzecie zdjęcie przedstawia Macchi M-9. Siódme, z pogrzebu ppor. Zygmunta Majewskiego w 1930 roku.

                             -----------------------------------

Cd. CAMS- ów...

 

cams1.JPG

cams2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ptasznik napisał:

A tu akurat nie zauważyłem.

Dobra, kasujemy gadki szmatki, bo zrobi się 20 stron o niczym do jednego zdjęcia.

Więc nie będzie  gadek, szmatek -poszukaj sobie o kątach widzenia obiektywów i jakie aparaty (w tym obiektywy o jakiej ogniskowej) były w latach 20-tych XX w. w internecie, Jest wszystko aż za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie