Skocz do zawartości

Morski Dywizjon Lotniczy- zdjęcia i materialy.


Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, formoza58 napisał:

Lata dwudzieste. Jeden z lotniczych pogrzebów w  Pucku...

mdl pogrz0.JPG

mdl pogrz1.JPG

mdl pogrz2.JPG

Pogrzeb dwóch lotników (widoczne hełmy lotnicze na trumnach). Karawan (tylko dla pierwszej trumny) łódź latająca CAMS 30E o numerze 2-3 (?) -  w MDLot były tylko 4 egz. tego typu o nr 2-1, 2-2, 2-3, i 2-4 użytkowane od 1926 r. Zdj. więc po 1926 r.

Uważam, że jest to pogrzeb ppor.pil.obs. Zygmunta Majewskiego i mł majst.wojsk. (bsmt.) Bernarda Łukaszyka (Łukasik ?).

Katastrofa miała miejsce 11.04.1930 r. Po starcie Schreck FBA 17 HE.2w nr. 4-3 runął do wody. Ślizg na skrzydło - błąd pilota.

Pochowano ich na cmentarzu katolickim w Pucku.

Prawie połowa kwietnia, ubrania zimowe może kwiecień był chłodny. Nie znalazłem żadnych info o jednoczesnym pogrzebie dwóch lotników w Pucku po 1926 r. więc sądzę, że to ta katastrofa.

PS - doszukałem się, że CAMS 30E o nr 2-3 (domniemany nr karawanu) został skasowany 30.11.1929 r. więc może później kadłub wykorzystywano jako karawan podobnie jak kadłub CAMS o nr 2-4 (zdj. dolne)

Pogrzeb lotniczy (por.)ppor.mar. Zygmunta Podgórskiego na kadłubie łodzi CAMS-30E nr. 2-3   24.07.1930.jpg

Edytowane przez Sedco Express
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, formoza58 napisał:

Lata dwudzieste. Jeden z lotniczych pogrzebów w  Pucku...

mdl pogrz0.JPG

mdl pogrz1.JPG

mdl pogrz2.JPG

Ciekawe jest miejsce wykonania tego zdjęcia, róg 10 Lutego i Hallera, czyli kondukt idzie z bazy MDLot w kierunku miasta (zatem albo do fary, albo na cmentarz - ale wtedy msza musiałaby być polowa, nie wiem, czy takie praktykowano?).

https://www.google.com/maps/@54.7203238,18.4075135,3a,75y,324.44h,92.49t/data=!3m6!1e1!3m4!1s5x_U0I_SvzzMwJcm5oyQpg!2e0!7i13312!8i6656?entry=ttu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2023 o 21:32, formoza58 napisał:

Sedco, dzięki za opis. Jest kolejny pogrzeb Pucku, tym razem jednego Lotnika. Prawdopodobnie z lat dwudziestych...

mdl pog0.JPG

mdl pog1.JPG

Przejrzałem wszystkie dostępne publikacje i nie znalazłem info o pogrzebie zimą w latach 20-tych XX w. w Pucku jednego poległego w katastrofie lotniczej lotnika. Może jest to transport trumny na pociąg ? Może to marynarz z personelu naziemnego a nie lotynik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Sedco Express napisał:

Może jest to transport trumny na pociąg ?

Gdyby to było na pociąg, to skręciliby w widoczną po lewej ulicę (dzisiejszą Hallera) - bo ona prowadzi do dworca. Idą prosto w stronę centrum miasta, czy fary i cmentarza.

Edytowane przez Grzesio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sedco Express napisał:

Przejrzałem wszystkie dostępne publikacje i nie znalazłem info o pogrzebie zimą w latach 20-tych XX w. w Pucku jednego poległego w katastrofie lotniczej lotnika. Może jest to transport trumny na pociąg ? Może to marynarz z personelu naziemnego a nie lotynik ?

Daleś impuls .Ja również przejrzałem materiały i może to być grudzień 1929 roku. Wtedy, 5 grudnia, w wypadku maszyny pilotowanej przez por. mar. pil. Kazimierza Szalewicza, zginął ppor. obserw. Zygmunt Kawecki. Innych przypadków w okresie do końca lat dwudziestych, nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, formoza58 napisał:

Daleś impuls .Ja również przejrzałem materiały i może to być grudzień 1929 roku. Wtedy, 5 grudnia, w wypadku maszyny pilotowanej przez por. mar. pil. Kazimierza Szalewicza, zginął ppor. obserw. Zygmunt Kawecki. Innych przypadków w okresie do końca lat dwudziestych, nie znalazłem.

Tylko, że por. obs. Zygmunt Kawecki-Dołęga został pochowany na cmentarzu w ...  Częstochowie.

PS - dlatego wspominałem o ewentualnym orszaku pogrzebowym na dworzec kolejowy w Pucku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.10.2023 o 18:35, Sedco Express napisał:

Tylko, że por. obs. Zygmunt Kawecki-Dołęga został pochowany na cmentarzu w ...  Częstochowie.

PS - dlatego wspominałem o ewentualnym orszaku pogrzebowym na dworzec kolejowy w Pucku.

To zdjęcie przedstawiać ma "Odprowadzenie zwłok ppor. obs. Zygmunta Kawęckiego-Dołęgi na dworzec kolejowy, Puck 1929 r."

20231013_113640.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, już mam jasność. 

Trumny żołnierzy MDLot wystawiane były w asyście warty honorowej w czarnym hangarze bazy, tam też odbywały się msze pogrzebowe, a następnie kondukty wyruszały na cmentarz - dlatego idą 10 Lutego w stronę centrum.

Na zdjęciu kondukt z 15.04.1930.

20231013_114445.jpg

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie