Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
W dniu 9.10.2023 o 21:32, formoza58 napisał:

Sedco, dzięki za opis. Jest kolejny pogrzeb Pucku, tym razem jednego Lotnika. Prawdopodobnie z lat dwudziestych...

mdl pog0.JPG

mdl pog1.JPG

Przejrzałem wszystkie dostępne publikacje i nie znalazłem info o pogrzebie zimą w latach 20-tych XX w. w Pucku jednego poległego w katastrofie lotniczej lotnika. Może jest to transport trumny na pociąg ? Może to marynarz z personelu naziemnego a nie lotynik ?

Napisano (edytowane)
41 minut temu, Sedco Express napisał:

Może jest to transport trumny na pociąg ?

Gdyby to było na pociąg, to skręciliby w widoczną po lewej ulicę (dzisiejszą Hallera) - bo ona prowadzi do dworca. Idą prosto w stronę centrum miasta, czy fary i cmentarza.

Edytowane przez Grzesio
Napisano

Tak w schemacie: czerwona strzałka - trasa konduktu (z tego i poprzedniego zdjęcia), na niebiesko zaznaczony mniej więcej zakres zdjęcia i pozycja fotografa, na żółto ulica na dworzec (Hallera)  i wejście na cmentarz (poza kadrem).

PUCK.jpg

Napisano
Godzinę temu, Sedco Express napisał:

Przejrzałem wszystkie dostępne publikacje i nie znalazłem info o pogrzebie zimą w latach 20-tych XX w. w Pucku jednego poległego w katastrofie lotniczej lotnika. Może jest to transport trumny na pociąg ? Może to marynarz z personelu naziemnego a nie lotynik ?

Daleś impuls .Ja również przejrzałem materiały i może to być grudzień 1929 roku. Wtedy, 5 grudnia, w wypadku maszyny pilotowanej przez por. mar. pil. Kazimierza Szalewicza, zginął ppor. obserw. Zygmunt Kawecki. Innych przypadków w okresie do końca lat dwudziestych, nie znalazłem.

Napisano
Godzinę temu, formoza58 napisał:

Daleś impuls .Ja również przejrzałem materiały i może to być grudzień 1929 roku. Wtedy, 5 grudnia, w wypadku maszyny pilotowanej przez por. mar. pil. Kazimierza Szalewicza, zginął ppor. obserw. Zygmunt Kawecki. Innych przypadków w okresie do końca lat dwudziestych, nie znalazłem.

Tylko, że por. obs. Zygmunt Kawecki-Dołęga został pochowany na cmentarzu w ...  Częstochowie.

PS - dlatego wspominałem o ewentualnym orszaku pogrzebowym na dworzec kolejowy w Pucku.

Napisano

Może dla lepszej oprawy kondukt szedł przez rynek? Może są jakieś notatki prasowe z opisem takiej ceremonii - bo zda się, że wyruszały zwyczajowo z MDLotu.

Napisano
W dniu 30.09.2023 o 13:03, formoza58 napisał:

Od prawej budynek koszarowy, od lewej za wartownią budynek kasyna, zbombardowanego 1 września 

mdl warta.JPG

Warta pod budynkiem koszar.

mdl oprawa warty przy koszarach.JPG

Napisano

W odróżnieniu od tego hydroplanu na Riwierze, to zdjęcie pochodzi z krajowego konkursu fotograficznego i zamieszczane obok znanych zdjęć lotniczych MD Lot min. nad Helem. Pozostałe również przedstawiały Polskę. 

Napisano
5 minut temu, formoza58 napisał:

W odróżnieniu od tego hydroplanu na Riwierze, to zdjęcie pochodzi z krajowego konkursu fotograficznego i zamieszczane obok znanych zdjęć lotniczych MD Lot min. nad Helem. Pozostałe również przedstawiały Polskę. 

OK, czyli Polska !

Napisano
W dniu 11.10.2023 o 18:35, Sedco Express napisał:

Tylko, że por. obs. Zygmunt Kawecki-Dołęga został pochowany na cmentarzu w ...  Częstochowie.

PS - dlatego wspominałem o ewentualnym orszaku pogrzebowym na dworzec kolejowy w Pucku.

To zdjęcie przedstawiać ma "Odprowadzenie zwłok ppor. obs. Zygmunta Kawęckiego-Dołęgi na dworzec kolejowy, Puck 1929 r."

20231013_113640.jpg

Napisano

No dobrze, już mam jasność. 

Trumny żołnierzy MDLot wystawiane były w asyście warty honorowej w czarnym hangarze bazy, tam też odbywały się msze pogrzebowe, a następnie kondukty wyruszały na cmentarz - dlatego idą 10 Lutego w stronę centrum.

Na zdjęciu kondukt z 15.04.1930.

20231013_114445.jpg

  • Super 1
Napisano
28 minut temu, Grzesio napisał:

To zdjęcie przedstawiać ma "Odprowadzenie zwłok ppor. obs. Zygmunta Kawęckiego-Dołęgi na dworzec kolejowy, Puck 1929 r."

20231013_113640.jpg

Czyli tutaj to nie ppor Kawęcki.

pogrzeb.jpg

Napisano
W dniu 11.10.2023 o 18:35, Sedco Express napisał:

Tylko, że por. obs. Zygmunt Kawecki-Dołęga został pochowany na cmentarzu w ...  Częstochowie.

PS - dlatego wspominałem o ewentualnym orszaku pogrzebowym na dworzec kolejowy w Pucku.

W kwestii formalnej > ppor. Z.Dołęga-Kawęcki. Pochowany na cmentarzu Kule (część wojskowa)w Częstochowie.

Z. Dołęga-Kawęcki Częstochowa. cm.Kule.jpg

  • Super 1
Napisano
26 minut temu, formoza58 napisał:

Przy okazji smutnego tematu... Czy poległi 1 września 1939 roku spoczywają w Pucku, czy np. w Redłowie?

mdl straty1.JPG

mdl straty3.JPG

Pogrzeb poległych 1 września, ze zbiorów rodziny bosm. Jagodzińskiego.

20231013_141811.jpg

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie