Skocz do zawartości

Morski Dywizjon Lotniczy- zdjęcia i materialy.


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 11.10.2023 o 18:35, Sedco Express napisał:

Tylko, że por. obs. Zygmunt Kawecki-Dołęga został pochowany na cmentarzu w ...  Częstochowie.

PS - dlatego wspominałem o ewentualnym orszaku pogrzebowym na dworzec kolejowy w Pucku.

W kwestii formalnej > ppor. Z.Dołęga-Kawęcki. Pochowany na cmentarzu Kule (część wojskowa)w Częstochowie.

Z. Dołęga-Kawęcki Częstochowa. cm.Kule.jpg

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzesio napisał:

Pogrzeb poległych 1 września, ze zbiorów rodziny bosm. Jagodzińskiego.

20231013_141811.jpg

Niesamowite, dzięki Grzesiu.. Marynarze z maskami pgaz., ludzie niosący drugą trumnę w hełmach. Srażackich, czy we francuskich " adrianach"? Czy polegli 1 wrzesnia  nadal spoczywają w Pucku?

Starszy bosman Michał Jagodziński.

mdl at bos michal jagodzinski pol 1 wrzesn.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sedco Express napisał:

Może warto dodać, że nowy regulamin mundurowy wprowadzający białe pokrowce na czapki latem wprowadzono w 1924 r. - czyli zdjęcia najwcześniej z lata 1924 r.

Górne zdjęcie mam opisane jako pogrzeb ppor. Zygmunta Kawęckiego-Dołęgi w 1929. Drugie to chyba ta sama okazja - pozycja aparatu jest identyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Grzesio napisał:

Górne zdjęcie mam opisane jako pogrzeb ppor. Zygmunta Kawęckiego-Dołęgi w 1929. Drugie to chyba ta sama okazja - pozycja aparatu jest identyczna.

Tak jest zdjęcia zrobiono z tego samego miejsca. Ten sam pogrzeb

Wg mnie:

- pierwsze jest zdjęcie dolne - orszak pogrzebowy otwiera oficer MW z krzyżem potem orkiestra i oddział marynarzy

- drugie zdjęcie -  trumna na katafalku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2023 o 10:14, Grzesio napisał:

Górne zdjęcie mam opisane jako pogrzeb ppor. Zygmunta Kawęckiego-Dołęgi w 1929. Drugie to chyba ta sama okazja - pozycja aparatu jest identyczna.

Nie jest to pogrzeb Kawęckiego. Zginął 05.12.1929 r. a marynarze mają białe pokrowce na czapkach. Zimą ? Niezgodne z regulaminem mundurowym.

Poniżej zdjęcie z pogrzebu (transportu zwłok na dworzec) ppor.obs. Z.Dołęgi-Kawęckiego (marynarze bez białych pokrowców). Opis zdj. w prawym dolnym rogu.

pogrzeb Kawęckiego.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy jasność. Tu kondukt skręca właśnie z ul. 10 Lutego w Hallera, czyli idą z MDLot prosto na dworzec.

Ciekawe w takim razie przy jakiej okazji wykonano tamte dwa zdjęcia, szczególnie że wygląda na nich, jak gdyby szli z centrum miasta, a nie przez ul. Hallera (bo wtedy wychodziliby z lewej strony kadru, a idą raczej na wprost).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2023 o 13:40, Sedco Express napisał:

Do opisu...

Dwa zdjęcia - lata 20-te XX w. Puck, kondukty pogrzebowe na dworzec kolejowy

na dworzec kolejowy lata 20-te XX w..png

na dworzec lata 20 - te.png

Wg innej wersji zdjęcia te przedstawiają pogrzeb kpt. pil. obs. Jana Malickiego, który zginął na Helu 23.05.1927 w katastrofie Schrecka FBA-17 HMT 2 nr 51. To by tłumaczyło białe czapki, ale drzewa jak dla mnie trochę łyse jak na koniec maja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2023 o 13:43, Sedco Express napisał:

Wyprowadzenie z kaplicy cmentarnej trumny z ciałem kpt.pil.obs. Jana Malickiego (katastrofa w której zginął miała miejsce 23.05.1927 r. a pogrzeb zapewne kilka dni później).

pogrzeb kpt.pil. Jana Malickiego 1927 r..png

Na tym zdjęciu również drzewa "gołe" ale... widoczne białe pokrowce czapek marynarskich a te zakładano w maju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie