Skocz do zawartości

Nieznany album z Dęblina


Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Salieri16000 napisał:

Ciekawy album, kapitalne rysunki i przerażająca cena...

Sprzedający ewidentnie wie, że gra na polskich uczuciach i liczy na polskiego klienta, bo temat albumu mało kogo obchodzi poza Polakami. Album jest rewelacyjny, ale z ceną to oferent przebił najdroższy na świecie US eBay, gdzie podobnych albumów zakoszonych gdzieś przez drugowojennych żołnierzy amerykańskich bywa sporo. Ale ceny są mniejsze. Tu jest ewidentnie „case study” niegdysiejszej aukcji zdjęć Jastrzębia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjne w tym albumie są zbliżenia na personel latający. Nie mamy - i założę się, że nigdy mieć nie będziemy - takiej książki, jak np. „Flight Clothing & Equipment of USAAF Airmen in WWII”, więc w albumie tym jest choć maleńka namiastka takiego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jedburgh_Ops napisał:

Rewelacyjne w tym albumie są zbliżenia na personel latający. Nie mamy - i założę się, że nigdy mieć nie będziemy - takiej książki, jak np. „Flight Clothing & Equipment of USAAF Airmen in WWII”, więc w albumie tym jest choć maleńka namiastka takiego tematu.

To prawda, te szczegóły są rzeczywiście doskonale pokazane na zbliżeniach.

A poza tym ten album to żadna rewelacja; ot, takie scenki rodzajowe na lotnisku, w warsztatach, salach nauki itp. Jakieś anonimowe twarze, jedne z wąsami, drugie bez, postacie w mundurach lub kombinezonach lotniczych.

Bez, nawet krótkich opisów sytuacyjnych, nazwisk (wymieniony jest tylko ppłk.Wieden, mjr Luziński i autor albumu ppor.Socharski ?) - nie wiadomo kto, co, gdzie?

Fakt, przyjemnie i z ciekawością się ogląda ale wartość historyczna tego albumu jest niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, otton1 napisał:

Fakt, przyjemnie i z ciekawością się ogląda ale wartość historyczna tego albumu jest niewielka.

A to się okaże, czy wartość historyczna jest niewielka, czy nie. Kiedy? Ano wtedy, gdy wypowiedzą się Koledzy z lotniczą wiedzą. Dla jednych ci ludzie  na zdjęciach są choćby li tylko z wąsami lub bez, w mundurach czy kombinezonach. Dla pasjonatów mają stopnie, imiona i nazwiska. A wszystko, co ich otacza na kadrach sprawia, że historyczna wartość albumu jest jednak bardziej bardziej, a może jeszcze bardziej niż niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, otton1 napisał:

Fakt, przyjemnie i z ciekawością się ogląda ale wartość historyczna tego albumu jest niewielka.

Wydaje mi się, że nie będzie tutaj jednej uniwersalnej odpowiedzi w kwestii tego, jaka może być wartość historyczna albumu? Forum pokazuje, że w zakresie różnych spraw aeronautycznych forumowicze interesują się tak różnymi sprawami, że ich katalog jest prawie niewyczerpany. Sam to zresztą widzę po sobie - mnie interesują nieraz zupełnie inne sprawy lotnicze niż resztę koleżeństwa i vice versa. Może pod niektórymi względami rzeczywiście w paru miejscach album jest bez specjalnego wyrazu, ale z drugiej strony ilość akcentów bardzo ciekawych też może być duża.

Jednych pasjonują personalia i identyfikacja lotników, innych „mundurologia”, jeszcze innych technikalia (ja) i indywidualne wyposażenie lotników (ja), a jeszcze innych głównie sprzęt latający. Ponieważ kiedyś przygotowywałem pewną publikację o przed- i drugowojennych metodach szkolenia w zakresie strzelectwa do obiektów powietrznych to jak dla mnie rewelacyjne w tym albumie są np. fotografie trenażerów do takich zadań. Itd. - myślę, że każdy coś ciekawego w tym albumie znalazłby dla siebie.

A czy całość albumu ma niewielką wartość historyczną, jak sugerujesz? Tyle będzie odpowiedzi ilu fanów lotnictwa. Na pewno album ma olbrzymiego ducha epoki, szczególnie że jest w stanie idealnym, i znam kolekcjonerów, dla których wyłącznie taki czynnik jest najważniejszy bez specjalnego względu na to, co dany album zawiera. Jest po prostu wiele odczuć, jakie można mieć wobec tego albumu.

:classic_smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie