Jump to content

Salieri16000

Forum members
 • Posts

  337
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

Everything posted by Salieri16000

 1. @BF.Cieszyniok- wielkie dzięki Panie kolego! Ten spadochron pochodzi z I czy II wojny światowej? Niestety na telefonie nie mogę nic odczytać ze screenshotów, jednak jestem pewien, że to ten sam typ spadochronu...
 2. Dziękuję Wam za wasze odpowiedzi- obie, pomimo, że są skrajnie różne, dają mi do myślenia. Też myślałem o "pilociku", jednak te stalowe linki wydają mi się za ciężkie, i zajmują zbyt dużo miejsca... Znajomy sugerował mi, że może to być spadochron od flary, wystrzeliwanej z działa. Czy macie zdjęcia tego typu spadochronów?
 3. Czołem! Co to za spadochron, i od czego- zrzutowy, od bomby, czy może jakiś wynalazek nie mający nic wspólnego z militariami? Czasza ma średnicę około 54 centymetry, i posiada osiem stalowych linek, o długości około 60 centymetrów każda. Za wszelkie informacje z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
 4. Dziękuję za Wasze, jakże cenne informacje. Czyli jednak nie będzie to mundur wojskowy, a marynarka urzędnika... ?
 5. Panowie- dziękuję za odpowiedzi. Sprawdziłem tropy, jednak nie znajduję takiego, dwurzędowego munduru. Dostałem wiadomość od kolegi, że to może być mundur austriackiego ułana, dlatego szukam dalej. Możecie mi napisać coś więcej na temat guzika, widocznego na zdjęciu powyżej? Jestem totalnym laikiem w tym temacie... Czy ktoś orientuje się, u kogo, gdzie i za jaką kwotę mógłbym ten mundur naprawić? A może nie warto? Każdą sugestie wezmę pod uwagę. Pozdrawiam!
 6. Czołem! Czy któryś z kolegów będzie tak dobry, i opisze: jaki to model munduru, i jakiej formacji? Jeden z kolegów podpowiadał mi, że ułański lub dragonów. Niestety nie znalazłem w necie nic, gdy szukałem pod tymi hasłami. Drugi kolega mówił, że ten wzór guzika był produkowany do końca lat 80-tych XIX wieku. Dodam jeszcze, że w jaskółczym ogonie, od wewnątrz rzecz jasna, znajdują się dwie kieszenie... Za wszelkie informacje będę niezmiernie wdzięczny. Pozdrawiam!
 7. Czołem! Może ktoś z Was, orientuje się, od czego jest ta dwukomorowa skrzynia? Niestety nie mam jej wymiarów- kolega podesłał mi tylko te dwa zdjęcia. Mówił mi, że wewnątrz są przegródki, a skrzynia jest dosyć ciężka- ponad 10 kg. Za wszelkie informacje na temat tej skrzyni, niech Wam ziemia w fantach wynagrodzi ?
 8. Czołem! Taki element znalazł kolega w bunkrze. Wraz z nim były fragmenty rozerwanego pocisku artyleryjskiego. Z góry dziękuję za wszelkie informacje na temat tego obiektu.
 9. Czołem! Proszę o identyfikację poniższej łuski. To jedyne zdjęcia jakie posiadam. Uprzedzając- znajomy znalazł w Szkocji. Za wszelkie sugestie wielkie dzięki!
 10. Polecam Minelab X-terra 705. Mam, używam, jestem mega zadowolony. Pozdrawiam!
 11. Czołem! Możecie polecić jakąś dobrą sondę do w/w wykrywacza? Pytanie zamieszczam na prośbę znajomego. Thanks from mountain ?
 12. Czołem! Dawno nie zawracałem Wam głowy, jednak kolega poprosił mnie o wrzucenie tu zdjęć, z obiektami do identyfikacji: Za wszelkie sugestie z góry dziękuję.
 13. Czołem! Czy może ktoś z Was napisać, z jakiego okresu pochodzi ten guzik, i jaki to wzór? Szukałem, jednak nie będąc ekspertem w tej materii, ciężko mi odnaleźć właściwie informacje. Wiem, że ważną rolę odgrywają detale, jednak gubię się w poszukiwaniach... Niestety, posiadam tylko to zdjęcie- nie znam wymiarów tego niesygnowanego guzika. Za wszelkie informacje wielkie dzięki.
 14. Czołem! Prawdopodobnie element ten pochodzi z czołgu T-34, choć pewności nie mam, dlatego też zwracam się do Was z prośbą o zidentyfikowanie przedmiotu ze zdjęcia. Średnica około 47 cm, grubość około 1 cm. Za wszelkie informacje wielkie dzięki!
 15. @hipolit-O4- kryza. @kolo83- to jest to! Dziękuję.
 16. Czołem! Szukałem, jednak nic nie znalazłem, dlatego proszę Was o pomoc w identyfikacji łuski: dł. łuski 5,6 cm, średnica wraz z kryzą: 1,3 cm. Widoczne bicia: 1942, Z, VII, P. Poniżej zdjęcie bić: Dziękuję i pozdrawiam!
 17. Wklejam obiecany link- może się komuś przyda: http://www.jaskolowski.art.pl/artyleria/ZAP/zapalniki.html
 18. Wielkie dzięki @Tyr! Teraz wiem nieco więcej w tym temacie, jednak nadal szukam, czytam, przeglądam- jednak z tego co widzę, to na różnych stronach internetowych, są te same informacje na temat szrapneli, żywcem skopiowane i powielane. Ciężko znaleźć coś konkretnego. Jedynym moim sukcesem w tej materii, było znalezienie strony poświęconej pierwszowojennym zapalnikom artyleryjskim. Jak będę wieczorem przy laptopie, to wkleję tu link do niej. Pozdrawiam!
 19. @Tyr- tak, to moje "jajeczko" jest z twardego ołowiu. @sqr- masz pomysł czym może być "jajeczko"? Wysokość- 1.8 mm szerokość- 1.5 mm. Czy były różne kształty, wielkości, a co za tym idzie i gramatury kulek szrapnelowych? PS A może ja szukam, nie tam gdzie trzeba?!
 20. Dziękuję @Tyr , że zabrałeś głos w tym temacie. Przyznam się szczerze, że artyleria- zwłaszcza ta z okresu I wojny i wcześniej- nie jest moją mocną stroną. Na powyższe elementy natrafiłem w miejscu, gdzie jest spory misz-masz, jeśli chodzi o broń i amunicję tam użytą. To nie tak, że cały teren jest pokryty reliktami przeszłości- zdarzają się w lesie miejsca, gdzie na danym obszarze jest tego "trochę" z danego okresu, a później długo, długo nic. Przemierzyłem wspomniany las w tę i z powrotem już kilkukrotnie, jednak za każdym razem na coś trafiam. Są pociski typu Minie, pociski typu Breneka, zdarzają się łuski od Werdla, kulki szrapnelowe, łuski od Mosina, Mausera, Mannlichera. Sporadycznie zdarzają się wszechobecne w Polsce pociski i łuski od Szpagina. Sporo tam się działo na przestrzeni od Powstania Styczniowego aż po II wojnę światową. Frapuje mnie to "jajeczko" znalezione pośród kulek szrapnelowych. Może to jakiś inny typ kulki szrapnelowej? Szukałem w necie i trafiłem na artykuł: http://www.bg.agh.edu.pl/CZAS/artyleria.php , jest tam zdjęcie podobnego "elementu" jak to moje "jajeczko", jednak tamten jest opisany: "Lekki austro-węgierski granat ręczny. Prawdopodobnie najmniejszy rozmiarami granat tej wojny". Niestety- na podstawie tamtego zdjęcia nie jestem w stanie określić wielkości tego przedmiotu, i to "jajeczko" z linku ma otwór... Poniżej, skopiowane zdjęcie z tego artykułu, i dla porównania zdjęcie mojego "jajeczka":
 21. Czołem! Szukam potwierdzenia, czy aby na pewno, te dwa elementy widoczne na poniższych zdjęciach, są elementami zapalnika. Dodam od siebie, że elementy te pasują do siebie idealnie, po nałożeniu mniejszego na większy: W miejscu, gdzie znalazłem powyższe elementy, wyszło 36 kulek szrapnelowych. Co dziwne, były rozrzucone pojedynczo, ale zdarzały się i po 3-4 szt. w jednym dołku. Zakładam, że pocisk rozerwał się tuż nad miejscem, gdzie natrafiłem na nie. Pośród tych wszystkich "standardowych" kulek, jedna była inna- patrz zdjęcie poniżej. Ktoś mi powie, czy zdarzały się takie wybryki, czy może to "jajeczko" pochodzi od czegoś innego?
 22. Szczerze pisząc, to ten kolor nie wygląda mi na Feldgrau, a raczej przypomina szaro-niebieski (blaugrau), jednak ocenę pozostawiam tym, co mają lepszy wzrok. PS Choćby najlepszym sprzętem zrobić zdjęcia i oglądać je na najlepszych monitorach/laptopach/telefonach, to i tak obraz widziany na ekranie, nie będzie oddawać rzeczywistych kolorów.
 23. Poniżej na zdjęciu, mój aluminiowy hełm strażacki (powojennej produkcji) oraz umiejscowienie bić producenta, po wewnętrznej stronie dzwonu, w części znajdującej się nad karkiem: PS Zastanawiam się, czy go nie przerobić na hełm policji cywilnej...
 24. Jak możemy przeczytać w "Poradniku kolekcjonera", autorstwa T.V Goodapple'a & R.J. Weinand'a, hełmy dla policji cywilnej, były malowane na czarno błyszczącą gładką farbą, po lewej stronie hełmu srebrny orzeł w obramowaniu, po prawej stronie partyjna tarcza ze swastyką. Występowały również hełmy policji cywilnej z "solniczkowymi" otworami wentylacyjnymi i kwadratowym daszkiem, malowane tak samo czarną błyszczącą farbą, z pochyloną po prawej stronie swastyką oraz trójkolorową tarczą po lewej stronie. W książce tej, jest opisany również hełm wzorowany na hełmach policji cywilnej, bez emblematów, malowany gładką czarną farbą, z szerokim czerwonym pasem namalowanym wokół hełmu, jednak zastosowanie tego hełmu nie jest znane. Poniżej wzory kalkomanii stosowanych na hełmach policji cywilnej: To tak na szybko, i do tego z telefonu. Mam nadzieję, że pomogłem... Pozdrawiam!
×
×
 • Create New...

Important Information