Jump to content

Salieri16000

Forum members
 • Content Count

  128
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Everything posted by Salieri16000

 1. Ponad 30 granatów, pochodzących prawdopodobnie z czasów II wojny światowej, zostało odnalezionych w lesie w Suchedniowie. Jarosław Gwóźdź z Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku informuje, że wczoraj mieszkaniec powiatu kieleckiego zauważył dwa pociski i zawiadomił o tym służby ratunkowe. - Niebezpieczne znalezisko zabezpieczyli suchedniowscy mundurowi. Dziś na miejsce przyjechali saperzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, którzy dokładnie sprawdzili rejon, w którym leżały granaty. Okazało się, że w ziemi zakopane były jeszcze 32 sztuki - mówi. Zdjęcie znaleziska w artykule pod tym linkiem: https://m.radio.kielce.pl/wiadomosci/niewybuchy-z-suchedniowskiego-lasu-zabezpieczone-przez-saperow,114090
 2. Wrzuć zdjęcie drugiej strony i podaj wymiary- ułatwi to identyfikację, choć pewnie znawcy tematu rozpoznają tę klamrę "na pierwszy rzut oka".
 3. Attention please, attention please- niedźwiedź to nie miś...
 4. To jest młynek (ang.grinder, pol. grajnder) do mielenia marihuany- ktoś się zjarał i zgubił. Nie muszę chyba dodawać, że jest to wyrób współczesny... PS Nie ma za co...
 5. @Barbapapa- pytanie było "fake czy real", a w moim linku zawiera się odpowiedź- to nie fotomontaż, tylko prawdziwy pojazd Sd.Kfz 253 Beobachtungswagen z wieżą od Panzer I. Faktem jest, że to jest jedyne znane mi zdjęcie tego typu pojazdu z wieżą czołgową, dlatego też zakładam, że jest to polowa inwencja załogi/mechaników- na bank nie jest to seryjna produkcja. Jaką w tym pojeździe spełniała funkcję wieżyczka- nie wiadomo. Może miała za zadanie "odstraszać" piechotę wroga, może spełniała rolę "zwyżki" do obserwacji perymetru- tego nie wiem(y). Jedno jest pewne- wieża nie posiada km-ów, co doskonale widać na załączonym przez Ciebie zdjęciu. Pozdrawiam!
 6. Co prawda nie piszą, co to za model, ale masz podpowiedź, że prawdopodobnie z lat 1920-tych i za ile poszedł na aukcji: https://www.handh.co.uk/auction/lot/235-benz-alloy-radiator-badge/?lot=50388 Data tam zamieszczona wydaje się prawdopodobna, przy czym dodałbym "nie później niż 1926 r." A to dlatego, że w tym roku nastąpiła fuzja Benza z Daimlerem i odtąd zaczęli wypuszczać wspólne samochody już pod nazwą Mercedes Benz, ze znanym wszystkim logo... Pozdrawiam!
 7. Moim zdaniem jest to zaślepka od luku inspekcyjnego, ale poczekajmy- niech wypowiedzą się lepiej obeznani z tematem.
 8. Napisałem "na pierwszy rzut oka" z tego względu, że nie podałeś żadnych wymiarów, co notabene jest wymagane przy identyfikacji obiektów... Pozdrawiam życząc miłego dnia.
 9. No przecież napisałem, że to Tokariew, kal. 7,62 x 25mm a Ty piszesz, że to Tokariew...
 10. Na 100% nie jest to nabój- to jest łuska. Nabój składa się z: łuski wypełnionej ładunkiem prochowym, spłonki, oraz pocisku lub ładunku śrutowego. A co do samej łuski to na "pierwszy rzut oka" wygląda mi ona na Radziecką łuskę pistoletową naboju Tokariewa, kal. 7,62 x 25 mm. Amunicją tego typu były zasilane magazynki pistoletów TT, pistoletów maszynowych PPD wz. 34/38, PPSz wz. 1941 i PPS wz. 1943.
 11. Tak jak napisał kolega powyżej- od siebie dodam, że to tak zwana pasyjka.
 12. @Cypis- pojazdy SdKfz 251 widoczne na powyższej fotografii są jak najbardziej prawdziwe. Co prawda pierwszy raz widzę na jednym zdjęciu trzy pojazdy tego typu z wieżami czołgowymi, a raczej ich atrapami, jednak takie przeróbki są znane. Poniżej: SdKfz 251 Ausf.A z atrapą wieżyczki: Tego typu pojazdy były używane jako pojazdy szkoleniowe:
 13. W którym miejscu taki element widziałeś przy dziale- możesz zaznaczyć na jakimś zdjęciu?
 14. Ten powyżej to Brückenleger IV, tyle, że przykryty brezentem.
 15. Tu inny Sherman zdobyty i używany przez Niemców w Tunezji, w roku 1943, z informacją w języku niemieckim: “Nicht Ausschlachten, Für Okh-Wa.Pru, Erbeutet durch I/Pz.Rgt.5", tłumaczenie: "Nie kanibalizuj dla Okh-Wa.Pru, zdobyty przez I/Pz.Rgt.5".
 16. Myślę, że poniższe zdjęcie spełnia Twoje wymagania- mamy tu aliancki czołg M4 Sherman z akcentami niemieckimi:
 17. Aby lista była kompletna... Zdjęcie nr.7 przedstawia Sd.Kfz 253 Beobachtungswagen z wieżą od Panzer I. Sd.Kfz 253 był wariantem obserwacyjnym artylerii (nie jedynym) opartym na podwoziu Sd.Kfz 250. Standardowy model miał dwa włazy na dachu; okrągły, umieszczony "z przodu", przez który mógł zmieścić się peryskop, oraz kwadratowy- umieszczony "w tylnej" jego części. W tym przypadku okrągły właz został zastąpiony wieżą z czołgu Panzer I. Poniżej zdjęcie poglądowe SdKfz 253, ukazujące rozmieszczenie w/w włazów: Można tylko spekulować, czy ten pojazd nadal pełnił służbę w swojej pierwotnej roli, czy raczej jako pojazd przeznaczony do walki lub ochrony. Wygląda jednak na to, że oryginalne karabiny maszynowe usunięto z wieży, więc jej przeznaczenie nie jest znane.
 18. Ha! Nie nadmieniłem, że Matadory były używane podczas drugiej wojny światowej przez siły zbrojne Wielkiej Brytanii, oraz państwa Wspólnoty Brytyjskiej- w tym armię kanadyjską, a także amerykańską, zaś po wojnie używali ich Duńczycy.
 19. @76067- odwróciłem Ci to zdjęcie, bo mnie kark od przyglądania się bolał
 20. @ptasznik ma rację- to jest AEC Matador, brytyjski ciągnik artyleryjski z okresu II WŚ, budowany w zakładach Associated Equipment Comapny (AEC) w latach 1938-59. Ten widoczny na Twoim zdjęciu, to podstawowa wersja czyli skrzyniowy ciągnik artyleryjski – na skrzyni ładunkowej przewożono amunicję i wyposażenie; były też ławki dla 9-10 ludzi obsługi. Budowano też wozy pomocy technicznej – na tylnej części podwozia montowano dźwig na obrotowej podstawie. Ciekawostki: W 1940 roku opracowano na podwoziu Matadora pojazd opancerzony, budowany głównie jako wóz dowodzenia (ACV – Armored Command Vehicle) nazwany Dorchester, ale też jako pojazd saperski lub do przewozu żołnierzy. Tu chyba najbardziej rozpoznawalny pojazd tego typu, zdobyty przez i używany przez Niemców- konkretniej pojazd dowodzenia o numerze seryjnym L4426425, nazwany "Max", z którego korzystał sam feldmarszałek Rommel: W jednym egzemplarzu zbudowano prototyp półgąsienicowego ciągnika artyleryjskiego. Ponieważ próby wykazały, że nie ma on lepszych własności terenowych niż zwykła, kołowa wersja, nie kontynuowano prac nad tą konstrukcją: Na potrzeby wojsk brytyjskich walczących w kampanii afrykańskiej powstało samobieżne działo przeciwpancerne Decon.Na podwoziu Matadora montowano działo 6-funtowe w pancernej osłonie (również kabina kierowcy została obudowana pancernymi płytami). Zbudowano 175 takich pojazdów:
 21. Zapewne skazujący. Kyle Rittenhouse (strzelec), po zatrzymaniu, które miało miejsce na drugi dzień po tragicznych wydarzeniach, został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia, jednak nigdzie nie znalazłem informacji, czy za oba, czy tylko za jedno zabójstwo- jedno może być uznane za obronę konieczną, gdy "zadymiarz" atakował leżącego Kyle'a i próbował zabrać mu broń. Link do materiału w którym zawarte są nagrania wszystkich wspomnianych przeze mnie strzelanin, rozmowa z Kyle'm Rittenhousem przed feralnymi wydarzeniami, jednak podczas "gorących" wydarzeń w Kenosha, oraz materiał filmowy ukazujący zniszczenia w tym mieście dokonane przez "pokojowo nastawionych" protestujących: https://www.liveleak.com/view?t=CFzpp_1598628126 PS Zwróćcie uwagę, że nastolatek podczas feralnej nocy, nie miał zasłoniętej twarzy, nie był agresywny, nie atakował, ani nie prowokował protestujących- wręcz przeciwnie- był tam po to, aby utrzymać względny porządek i nie dopuścić do dalszych zniszczeń oraz kradzieży w mieście. Po "trafieniu" pierwszego "zadymiarza" chwycił za (swój ) telefon, aby zgłosić postrzelenie osobnika. Po postrzeleniu drugiego protestującego (tego, który atakował go deskorolką) i zranieniu trzeciego napastnika (z bronią), udał się środkiem ulicy w kierunku nadjeżdżających sił policyjnych, które poinformował o całym zajściu, a policja go nie zatrzymała(sic!). Do zatrzymania Kyle'a doszło- jak już wspomniałem na wstępie- na drugi dzień, w jego rodzinnym mieście oddalonym o 37km od Kenosha...
 22. Czołem forumowicze! Zainteresowany tematem zajść z Kenoshy (USA), w których śmierć poniosły dwie osoby, a jedna została ranna w wyniku postrzału z AR-15, przejrzałem wiele stron internetowych- czytałem i analizowałem zarówno artykułu jak i nagrania z tego zdarzenia, po czym popełniłem poniższy "wywód": https://www.sadistic.pl/kenosha-prawda-ktorej-nikt-ci-nie-pokaze-vt523988.htm Zapraszam do zapoznania się z tematem i wypowiedzenia się w kwestii tamtych wydarzeń, oraz podzielenia się swoimi odczuciami odnośnie tego, czy strzelec postąpił słusznie.
 23. @predi888- proszę bardzo: https://www.radio.kielce.pl/pl/wiadomosci/mozdzierzowy-pocisk-w-srodku-miasta,112402 https://kielce.tvp.pl/49552028/kolejny-niewybuch-pocisk-mozdzierzowy-wykopany-w-kielcach
 24. Radio Kielce, na swojej stronie internetowej informuje: Saperzy znów w akcji. Zabezpieczają prawie metrowy pocisk moździerzowy. Przy ulicy Marszałkowskiej w Kielcach, podczas prac ziemnych natrafiono na pocisk moździerzowy. - Niewybuch prawdopodobnie pochodzi z czasów II wojny światowej. Ma 70 centymetrów długości i średnicę 15 centymetrów. Znalezisko zabezpieczają kieleccy policjanci. Następnie trafi ono pod opiekę patrolu saperskiego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych - mówi Małgorzata Perkowska-Kiepas z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.
×
×
 • Create New...

Important Information