Skocz do zawartości

Flotylla Rzeczna MW 1918- 1939 - Identyfikacje


Rekomendowane odpowiedzi

A, żeby było weselej, malowane przez Werkę, zanim ukazało się ww. opracowanie. Jego przebicie się KU 30 w Wyszogrodzie to " Mistrzostwo Świata".Może był w kontakcie z ówczesnymi autorytetami w tym temacie. Tylko z jakich zdjęć skorzystał ? Przecież teraz znamy tylko te z wydobycia w 1940 roku...

Tak Ptaszniku, jak w piosnce " ... kiedy patrzę w dal i spoglądam wstecz" i porównując z dniem dzisiejszym , to z chwilą ukazania się nowych zdjęć, coraz więcej pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ciągle szukam ?

Póki nie wynurzą się zdjęcia jednostek , starym pracom. Byle byśmy poznali je na zdjęciu ? 

O właśnie, kolejna " bella, bella donna..." Taka " sztuka", na stosunkowo wąskiej jednostce w latach dwudziestych. " Bądź mądry i pisz wiersze". Dla mnie przynajmniej novum.

mar co to.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie. Haubica 100 mm wz.14.Skoda.

1928

tabor bojowy - Nr 6 krypa artyleryjska, z taboru portowego, zmiana oznaczenia na B 6

tabor portowy - Nr 10 krypa przewozowa, zmiana oznaczenia na B 10

1929

Zmiana oznaczeń z B 6 na K 6 i z B 10 na K 10

1930

I Dywizjon - krypy artyleryjskie K 6 i K10

1931

Dywizjon Sztabowy - krypy artyleryjskie K 6 i K 10

1932

Wycofano do przebudowy krypy artyleryjskie K 6 i K 10

K 6 - 1935 I Dywizjon, 1936 mieszkalna, 1939 mieszkalna

K 10 - 1933 mieszkalna III Dywizjon, 1935 mieszkalna, 1936 mieszkalna, 1939 mieszkalna w IV, potem w III.

1675681531_marnakrypiek10.thumb.JPG.8070de3a1ad14eec192a7563f236992a.JPG.f56e52af777d562235472167dcd2f5e7.JPG

 

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadr ze zdjęcia, które od początku pojawienia się kilka lat temu na aukcji, sprawiał kłopot w identyfikacji. O tyle duże jednostki można rozpoznać, małe są w cieniu i zlewają się z nimi. Zdjęcie to pojawiło się finalnie w opracowaniu M. Borowiaka, ale i on ograniczył się w opisie jako " statki uzbrojone ORP. Admirał Dickman" i " Generał Szeptycki" na Prypeci.Z identyfikacją " drobnicy" raczej zrezygnował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, formoza58 napisał:

Dwie z pozoru takie same fotografie, w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Przez lata nie zwracałem na nie uwagi. A jednak się różnią szczegółami ? .  

f w wiezy.JPG

mar artyl flotylli.JPG

Podający zejman tak się zgrzał, że podkasał rękawy bluzy ? I jeszcze wnętrze wieży na " pusto", do kompletu.

mar wieza monit.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''Szeptycki'' w niemal tym samym profilu.

Maszcik nie należy do krypy, to flagsztok ''Szeptyckiego'', jeszcze jego wytyk do podwieszania kotwicy. Stoi zaraz za ''Dickmanem''. Krypa stoi przy burcie ''Szeptyckiego''. Zaznaczyłem tak pi razy oko poziom pokładu przy kole ratunkowym i podstawie armaty.

szept.jpg

qq_LI.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ptasznik napisał:

Widzę. Od tego odchodzi ukośnie w prawo ramię z dwoma odciągami. Jakiś dźwig pływający ?

Faktycznie, z tym dźwigiem to może być to. Widziałem taki, tyle, ze nie jestem pewien, ale miał nazwę. Nie szukaj w tym " oceanie" wątku, ja jutro, o już dzisiaj, sprawdzę w moich folderach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli można, to chciałem w tym wątku zapytać o malowanie kamuflażowe naszych monitorów w 39 roku. Bardzo dawno temu w miesięczniku "MORZE" był artykuł na temat wydobywania przez Sowietów naszych zatopionych okrętów. Artykuł był ilustrowany kiepskimi zdjęciami, ale na jednym z nich nasz monitor wyraźnie nosił trójbarwny kamuflaż, podobny do tych stosowanych na pancerce. Czy coś więcej wiadomo na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęć i kronik  sowieckich po wydobyciu i włączeniu do swojej flotylli rzecznej monitorów, wyraźnie widać  w kamuflażu trójbarwnym monitory " gdańskie" ( są w kadrach kroniki i zdjęciach "Pińsk", " Toruń" i " Horodyszcze"). Natomiast nie posiadał takiego " Kraków" i wysadzone w powietrze przez załogę " Wilno". Ponadto na kadrach kroniki widać trałowiec bocznokołowy w jednym kolorze,  oraz lekkie kutry uzbrojone w kamuflażu jakby w dwubarwnym. Na zdjęciu kanonierka jest jednobarwna. Kutry meldunkowe również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WLU  nr 204.

Jeden z kutrów z "wieżyczką typu Ursus" należący do serii Ku16 - KU 19 nosił "pstry  kamuflaż"   (cztery lub pięć kolorów).Prawdopodobnie został przemalowany  po 28 sierpnia 39 w czasie rozśrodkowania Flotylli w rejonie Osobowicz, na 42 km odcinku Piny zwanym "redą F".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie