formoza58 Posted November 18, 2020 Author Posted November 18, 2020 A, żeby było weselej, malowane przez Werkę, zanim ukazało się ww. opracowanie. Jego przebicie się KU 30 w Wyszogrodzie to " Mistrzostwo Świata".Może był w kontakcie z ówczesnymi autorytetami w tym temacie. Tylko z jakich zdjęć skorzystał ? Przecież teraz znamy tylko te z wydobycia w 1940 roku... Tak Ptaszniku, jak w piosnce " ... kiedy patrzę w dal i spoglądam wstecz" i porównując z dniem dzisiejszym , to z chwilą ukazania się nowych zdjęć, coraz więcej pytań.
ptasznik Posted November 18, 2020 Posted November 18, 2020 ''KU 6'' od rufy strony też nie z głowy. W co tu teraz wierzyć, w stare rysunki czy nowe zdjęcia ?
formoza58 Posted November 19, 2020 Author Posted November 19, 2020 No właśnie, ciągle szukam Póki nie wynurzą się zdjęcia jednostek , starym pracom. Byle byśmy poznali je na zdjęciu O właśnie, kolejna " bella, bella donna..." Taka " sztuka", na stosunkowo wąskiej jednostce w latach dwudziestych. " Bądź mądry i pisz wiersze". Dla mnie przynajmniej novum.
ptasznik Posted November 19, 2020 Posted November 19, 2020 (edited) Pięknie. Haubica 100 mm wz.14.Skoda. 1928 tabor bojowy - Nr 6 krypa artyleryjska, z taboru portowego, zmiana oznaczenia na B 6 tabor portowy - Nr 10 krypa przewozowa, zmiana oznaczenia na B 10 1929 Zmiana oznaczeń z B 6 na K 6 i z B 10 na K 10 1930 I Dywizjon - krypy artyleryjskie K 6 i K10 1931 Dywizjon Sztabowy - krypy artyleryjskie K 6 i K 10 1932 Wycofano do przebudowy krypy artyleryjskie K 6 i K 10 K 6 - 1935 I Dywizjon, 1936 mieszkalna, 1939 mieszkalna K 10 - 1933 mieszkalna III Dywizjon, 1935 mieszkalna, 1936 mieszkalna, 1939 mieszkalna w IV, potem w III. Edited November 19, 2020 by ptasznik
formoza58 Posted November 19, 2020 Author Posted November 19, 2020 No tak, jak mawiał stary Popiołek, "... kooniec świata". Rok temu wstawiłem ww. jako K 10 i mi umknęło. Zaćma ...
formoza58 Posted November 19, 2020 Author Posted November 19, 2020 Kadr ze zdjęcia, które od początku pojawienia się kilka lat temu na aukcji, sprawiał kłopot w identyfikacji. O tyle duże jednostki można rozpoznać, małe są w cieniu i zlewają się z nimi. Zdjęcie to pojawiło się finalnie w opracowaniu M. Borowiaka, ale i on ograniczył się w opisie jako " statki uzbrojone ORP. Admirał Dickman" i " Generał Szeptycki" na Prypeci.Z identyfikacją " drobnicy" raczej zrezygnował.
formoza58 Posted November 19, 2020 Author Posted November 19, 2020 Dwie z pozoru takie same fotografie, w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Przez lata nie zwracałem na nie uwagi. A jednak się różnią szczegółami .
ptasznik Posted November 19, 2020 Posted November 19, 2020 Też na to wpadłem, ze dwa dni temu,ale nie było okazji. Dolne jest z trochę dalsza, widać więcej lewej ściany i ... wygląda to na kazamatę wewnątrz okrągłej z zewnątrz wieży.
ptasznik Posted November 19, 2020 Posted November 19, 2020 2 godziny temu, formoza58 napisał: " statki uzbrojone ORP. Admirał Dickman" i " Generał Szeptycki" ''Szeptycki'' i ''Dickman'', a między nim, a za ''drobnicą'' jakaś krypa z maszcikiem i dwoma kołami ratunkowymi.
formoza58 Posted November 19, 2020 Author Posted November 19, 2020 1 godzinę temu, formoza58 napisał: Dwie z pozoru takie same fotografie, w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Przez lata nie zwracałem na nie uwagi. A jednak się różnią szczegółami . Podający zejman tak się zgrzał, że podkasał rękawy bluzy I jeszcze wnętrze wieży na " pusto", do kompletu.
formoza58 Posted November 19, 2020 Author Posted November 19, 2020 Przed " Dickmanem" jakaś jednostka z brezentowym szałasem (?). Węglarka ?A te trzy z dość wysokim przodem i potem nisko do samej rufy, to chyba nie kutry ( z dwu-cyfrówką na burcie) , tylko trałowce bocznokołowe prawie w komplecie T 1,2,3.
ptasznik Posted November 19, 2020 Posted November 19, 2020 (edited) Coś w ten deseń, tylko nie jestem pewien tych kół łopatkowych. Edited November 19, 2020 by ptasznik
formoza58 Posted November 19, 2020 Author Posted November 19, 2020 Ano, przy tej jakości niestety... Tam jeszcze coś jest między " Dickmanem" a krypą. Zaznaczyłem napis, ale czy tylko ja to widzę ?
ptasznik Posted November 19, 2020 Posted November 19, 2020 Widzę. Od tego odchodzi ukośnie w prawo ramię z dwoma odciągami. Jakiś dźwig pływający ?
ptasznik Posted November 19, 2020 Posted November 19, 2020 ''Szeptycki'' w niemal tym samym profilu. Maszcik nie należy do krypy, to flagsztok ''Szeptyckiego'', jeszcze jego wytyk do podwieszania kotwicy. Stoi zaraz za ''Dickmanem''. Krypa stoi przy burcie ''Szeptyckiego''. Zaznaczyłem tak pi razy oko poziom pokładu przy kole ratunkowym i podstawie armaty.
ptasznik Posted November 19, 2020 Posted November 19, 2020 ''Drobnica'' też raczej nie przy ''Szeptyckim'', tylko burta w burtę przy krypie. Gdyby je ustawić przy statku to by były niższe. ''Dickman'' z altanką za kominem, czyli za czasów gdy był statkiem sztabowym Flotylli.
formoza58 Posted November 19, 2020 Author Posted November 19, 2020 Teraz, ptasznik napisał: Widzę. Od tego odchodzi ukośnie w prawo ramię z dwoma odciągami. Jakiś dźwig pływający ? Faktycznie, z tym dźwigiem to może być to. Widziałem taki, tyle, ze nie jestem pewien, ale miał nazwę. Nie szukaj w tym " oceanie" wątku, ja jutro, o już dzisiaj, sprawdzę w moich folderach.
formoza58 Posted November 19, 2020 Author Posted November 19, 2020 Teraz, ptasznik napisał: 'Drobnica'' też raczej nie przy ''Szeptyckim'', tylko burta w burtę przy krypie Naturalnie tak, Przy dużym powiększeniu teraz widać w miarę, przy małym wszystko się zlewało i takie miałem złudne wrażenie.
formoza58 Posted November 20, 2020 Author Posted November 20, 2020 Możliwe, ale póki nie znajdę potwierdzenia w swoim archiwum, trudno powiedzieć. A w opracowaniu u Borowiaka jest o nim mowa?
balans Posted November 20, 2020 Posted November 20, 2020 Jeżeli można, to chciałem w tym wątku zapytać o malowanie kamuflażowe naszych monitorów w 39 roku. Bardzo dawno temu w miesięczniku "MORZE" był artykuł na temat wydobywania przez Sowietów naszych zatopionych okrętów. Artykuł był ilustrowany kiepskimi zdjęciami, ale na jednym z nich nasz monitor wyraźnie nosił trójbarwny kamuflaż, podobny do tych stosowanych na pancerce. Czy coś więcej wiadomo na ten temat?
formoza58 Posted November 20, 2020 Author Posted November 20, 2020 Ze zdjęć i kronik sowieckich po wydobyciu i włączeniu do swojej flotylli rzecznej monitorów, wyraźnie widać w kamuflażu trójbarwnym monitory " gdańskie" ( są w kadrach kroniki i zdjęciach "Pińsk", " Toruń" i " Horodyszcze"). Natomiast nie posiadał takiego " Kraków" i wysadzone w powietrze przez załogę " Wilno". Ponadto na kadrach kroniki widać trałowiec bocznokołowy w jednym kolorze, oraz lekkie kutry uzbrojone w kamuflażu jakby w dwubarwnym. Na zdjęciu kanonierka jest jednobarwna. Kutry meldunkowe również.
leszek01 Posted November 20, 2020 Posted November 20, 2020 WLU nr 204. Jeden z kutrów z "wieżyczką typu Ursus" należący do serii Ku16 - KU 19 nosił "pstry kamuflaż" (cztery lub pięć kolorów).Prawdopodobnie został przemalowany po 28 sierpnia 39 w czasie rozśrodkowania Flotylli w rejonie Osobowicz, na 42 km odcinku Piny zwanym "redą F".
formoza58 Posted November 20, 2020 Author Posted November 20, 2020 Dzięki Leszek za przypomnienie. Jeszcze jest " Mątwa", która również była w jednym kolorze... Jednostki OW. " Wisła" na "wojenny szlak " nie miały kamuflażu.
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now