Skocz do zawartości

Flotylla Rzeczna MW 1918- 1939 - Identyfikacje


Rekomendowane odpowiedzi

I tak na dobry początek... Od lat mnie interesowało, co zaś, odkąd zobaczyłem tą małą jednostkę w filmie o Flotylli. Klimat beztroski, pewnie sobota , uprane ciuchy suszą, chłopcy na luzaczku. Pytanie, czy nasi, czy mylnie wrzucone do filmu zdjęcie sowieckiej flotylli? Zdjęcie słabe, więc od lat  borykam się z identyfikacją

f kut2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I brak uskoków na kazamacie. To musieli większą przebudowę zrobić, tako generalno Panie.

Tak mi COŚ nie pasowało w tym ''KU 6'' co to uchodził za ''KU 6'', a jeszcze jak napisałeś co napisałeś, to już całkiem. Innego luźnego z kazamatą nie uwiecznili na kliszy.

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zwróciłem uwagi na te uskoki. Ale faktycznie nie ma ich na tym zdjęciu...

Wbrew pozorom, to mało jest fotografii, aby porównać. A jak wspomniałeś, w warsztatach na pewno dużo się działo. Różne małe, czy nawet większe przebudowy odbywały się w Pińsku. Min. kutry zmieniały wygląd, nie trzeba chyba było śmigać do Modlina. Ale tutaj chyba wojskowa cenzura zadziałała. Ikonografia uboga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, formoza58 napisał:

śmigać do Modlina.

Kanał Królewski to w sumie taki mało żeglowny był. Jednostki czekały z przejściem na wiosenną wysoką wodę.

 

8 minut temu, formoza58 napisał:

Różne małe, czy nawet większe przebudowy odbywały się w Pińsku.

Trochę jednostek tam zbudowano. Przebudowywano kutry, tambory bocznokołowców i zabudowa ich pokładów, maszty, przezbrojenia.

 

12 minut temu, formoza58 napisał:

wojskowa cenzura

Zajączkowski zadziałał.

 

13 minut temu, formoza58 napisał:

Ja nie zwróciłem uwagi na te uskoki. Ale faktycznie nie ma ich na tym zdjęciu...

To może być pierwsza wersja, wymieniona na bazie doświadczeń zdobytych przy budowie KU 16 -19 i przebudowie KU 25-29.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tą jednostkę mi chodziło. Do tej pory nie widziałem numeru burtowego wyższego niż " 30", a tutaj nagle baach, " 42", które pojawiło się stosunkowo niedawno. Wg. mnie jest w trakcie przeróbki. I to chyba nie w pierwszej połowie lat dwudziestych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym zdjęciu widać monitory ''krakowskie'' więc nie wcześniej jak maj 1927.

Za ''42'' stoi ''Generał Sikorski'', ale jeszcze bez sterówki. ''Sikorski'' był w 1927 i 1928 w grupie łączności, zmieniony w 1928 przez ''Dickmana'' poszedł do adaptacji na statek uzbrojony I dywizjonu. Myślę, że to 1927 lub 1928.

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam na zdjęciu na pierwszym planie leżą różne " szpargały" z jednostek, min. od lewej widoczna wieżyczka CKM-u. Śródokręcie 42-jki zakryte brezentem, coś się tam dzieje. Być może, że rodzi się nowa wersja kutra meldunkowego? Wygląd dwóch z OW " Wisła" znamy, czy reszta wygląda jak one ?. A może wyglądały tak jak na rysunku ( Żołnierz Polski")? Kadłub ( rysunek z opracowania Macieja Tomaszewskiego o kutrach meldunkowych) bardzo podobny do tego " 42"...

km1.JPG

km2.JPG

km3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2020 o 13:10, formoza58 napisał:

I tak na dobry początek... Od lat mnie interesowało, co zaś, odkąd zobaczyłem tą małą jednostkę w filmie o Flotylli. Klimat beztroski, pewnie sobota , uprane ciuchy suszą, chłopcy na luzaczku. Pytanie, czy nasi, czy mylnie wrzucone do filmu zdjęcie sowieckiej flotylli? Zdjęcie słabe, więc od lat  borykam się z identyfikacją

f kut2.JPG

A nie mogła to być kolejna wersja KU 7 ? 

s ku 7.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, formoza58 napisał:

To co to jest wg. Ciebie te przedmioty na dole kadru, przed " 42"?

Jakaś skrzynia, kocioł, bojler, ramię dźwigu. Nie widzę wieżyczki ckm-u.

 

13 minut temu, formoza58 napisał:

może ta 42-jka  być KM, w trakcie przebudowy?

 

W dniu 17.11.2020 o 12:57, ptasznik napisał:

Może to któraś z motorówek przejętych po Flotylli Wiślanej ?

W trakcie przebudowy na ''KM 12'' ?

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2020 o 13:32, ptasznik napisał:

Przekazy nic nie mówią. Jest jednak takie coś z Pińska.

Nic o nim nie wiadomo. Do identyfikacji.

Czyli każdy wymienił, co jego zdaniem jest przed 42-ką, a o samej jednostce nie wiemy nic. Podobnie o naszej wiedzy, o jednostkach powyżej numeru 30 ?  Więc niech " 42"pozostanie tym " czymś" do lepszych czasów ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2020 o 12:10, formoza58 napisał:

 

f kut2.JPG

 

7 godzin temu, formoza58 napisał:

A nie mogła to być kolejna wersja KU 7 ? 

s ku 7.JPG

''KU 7'' czyli do początku 1938 roku ''KU 3''. Zdjęcie z lat wojny wskazuje, że nie był  przebudowany w sposób który by zmieniał poniższy wygląd.

kut_uzbr.jpg

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie