Skocz do zawartości

Flotylla Rzeczna MW 1918- 1939 - Identyfikacje


Rekomendowane odpowiedzi

Od sierpnia 1927 statkiem flagowym Flotylli był ''Dickman''. Towarzyszyły mu w grupie Dowódcy Flotylli; motorówka meldunkowa ''M11'', warsztaty czołowe i grupa motorówek trałowych (''T 1'', ''T 2'', ''T 3'' i ''T 5''). ''Szeptycki'' był w tym czasie statkiem minowym Flotylli.

BRBWL7T.jpg.d54e7e3be1b19ca794887fda19c4dfc0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten i inne rysunki dotyczące OW. " Wisła", nie patrz . Robiłem to kilkadziesiąt lat temu i to ja raczej zapatrzyłem się wtedy na  monitory " gdańskie" w kamuflażu. Bardziej  przywiązywałem uwagę na ludzi i chronologię wydarzeń, związanych z walkami wrześniowymi. Teraz pewnie jednostki wyglądały by inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ptasznik napisał:

Od sierpnia 1927 statkiem flagowym Flotylli był ''Dickman''. Towarzyszyły mu w grupie Dowódcy Flotylli; motorówka meldunkowa ''M11'', warsztaty czołowe i grupa motorówek trałowych (''T 1'', ''T 2'', ''T 3'' i ''T 5''). ''Szeptycki'' był w tym czasie statkiem minowym Flotylli

czyli dobrze wyszło z tymi bocznokołowcami ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze dwa trałowce kołowe weszły do służby od połowy 1928 roku. Stawiał bym raczej na 1927 i skład grupy ''T'' ze zbieraniny przypadkowych kutrów, tak mi się to widzi. To zaś może być jeden z nich w 1928 z fikcyjnym numerem.

421.jpg.c7d334e972f6ff9759054a6c8a17bba9.jpg

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemne rysy na jaśniejszym kadłubie. Rdza, czy poprzednie malowanie ?

Filipowicz, który pływał jako motorzysta na monitorze, pisał o malowaniu wszystkich okrętów na zielony kolor ochronny, dostosowany do bujnej roślinności brzegów rzek poleskich.

1286289748_nieustraszlitery.jpg.53b0cce5d8ac7c8e75479975712d1813.jpg

1286289748_nieustraszlitery.jpg.53b0cce5d8ac7c8e75479975712d1813_LI (2).jpg

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, ptasznik napisał:

Pierwsze dwa trałowce kołowe weszły do służby od połowy 1928 roku. Stawiał bym raczej na 1927 i skład grupy ''T'' ze zbieraniny przypadkowych kutrów, tak mi się to widzi. To zaś może być jeden z nich w 1928 z fikcyjnym numerem.

421.jpg.c7d334e972f6ff9759054a6c8a17bba9.jpg

Mnie jednak bardziej wygląda na jeden  z KM w trakcie  modernizacji. Ta niby kupa złomu przed mnie intryguje. Ten element pod marynarzami w centrum zdjęcia. Widać, że z niego jest wykrojony kawał płyty. Może do  klapy przed kazamatką? A może do budowy kazamatki?

km1.JPG

mar km12 niem.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że blach mieli pod dostatkiem, byli w trakcie budowy trałowców. Po co zawracać sobie głowę jakimś starym kotłem, zresztą blachy pokrywy silnikowej są płaskie.

Właściwie mało wiadomo o pracy stoczni, o przebudowach. Nigdzie nie jest jednoznacznie napisane, że jednostka X z wiosny roku Y to ta sama, czy taka sama jednostka która kończyła kampanię jesienią roku poprzedniego.

Może KM 12 - KM 14 powstały prędzej niż myślimy, na bazie któregoś z kutrów grupy ''T'' ?

Może był to jeden kuter którego kadłub posłużył za wzór dla produkcji pozostałych ?

Może rysunek z lutego 1931 przedstawia następne, niezrealizowane wcielenie ?

km19 (2).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, ptasznik napisał:

A te rury głosowe to na kołowym do których przedziałów ??

W każdym razie, za groma mi nie pasuje do innych jednostek. Widać ciutek koła sterowego, przed nim wysoka ścianka i tak mi się skojarzyło

 

19 minut temu, ptasznik napisał:

Coś na ziemi leży, czy jakowyś ochraniacz wału ?

 Ptaszniku, ja niestety  nie " techniczny". Nawet nie wiem, jak wygląda ochraniacz wału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, formoza58 napisał:

Nawet nie wiem, jak wygląda ochraniacz wału.

Miałem na myśli podłużny element pod dnem, w osi wału, chroniący wał i ewentualnie śrubę od kontaktu z przedmiotami przydennymi. Zdaje się jednak, że chroniono tylko samą śrubę.

___________________________________________________________________

U góry jest ''Batory'', a na dole jakiś prom parowy F II. Nie znam gościa.

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie