Skocz do zawartości

Haubica 122mm M 30, z długą lufą.


ptasznik

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 15.06.2020 o 15:59, hipolit-O4 napisał:

Główna kolumna SD liczy ponad 400 pojazdów.ZSD i TSD po blisko 200.Wyszło wszystko z ZN-ów co prowadziło setki zmobilizowanych kierpwców rezerwistów.Główna kolumna od Leśnicy ciągnie się na długości 30 km.

A to nie byli czasem pisarze-kanceliści dla tej kolumny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ptasznik napisał:

A to nie byli czasem pisarze-kanceliści dla tej kolumny ?

Pewnie tak, zważywszy że pzab. składał się z trzech batalionów (o różnej strukturze czasu "P" jak przedstawił to Kolega Hipolit) a po rozwinięciu zapewne także z trzech a może i czterech batalionów dla rozwijanego SD, ZSD, TSD i KSD. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ptasznik napisał:

A to nie byli czasem pisarze-kanceliści dla tej kolumny ?

Pisarze po sniadaniu wychodzili w mundurach wyjściowych w zwartej kolumnie do pracy w Okręgu przy Pretficza.W siedzibie Okręgu była dobrze wyposażona drukarnia.Maszyny typo,offsety i poczciwe grafopresy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2020 o 15:29, ptasznik napisał:

Spotkałem się nawet z liczbą 400. Nie wiadomo ile której wersji, jakie zabudowy oryginalne a które z przeróbek. nie wiadomo gdzie służyły i gdzie się rozpłynęły.

W temacie transporterów BTR-152 to nieco się wyjaśniło. W doskonałym artykule "Związki taktyczne i oddziały polskich wojsk pancernych i zmechanizowanych w latach 1945-1970 zmiany organizacyjne" jest informacja o zmianach organizacyjnych dotyczących 5 Dywizji Pancernej wprowadzonych w 1962 r. a w związku z tym całkowitym zmechanizowaniu pododdziałów piechoty zmotoryzowanej (dotychczas "wożonych" ciężarówkami) i wycofaniu transporterów BTR-152 i BTR-40 z innych jednostek oraz zgrupowaniu ich w pułkach czołgów średnich i pułku zmechanizowanym tejże dywizji. Co było z tymi transporterami w ciągu dalszych lat służby (po wprowadzeniu SKOT-ów) poza tym że pozostawały na stanie do lat 80-tych nadal nie jest mi wiadome. Poszukam jeszcze w zestawieniu pojazdów muzealnych bom ciekaw ile ich się w Polsce zachowało.

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie rzeczony BTR-152 w wersji wozu dowodzenia (charakterystyczny "stożkowy" dach), tylko tak do końca nie wiem czy był to wóz seryjny czy też polska modyfikacja wozów bazowych które to pierwotnie nie miały żadnego dachu poza rozpinanym w razie potrzeby brezentem. Oficjalnie było to jedną z przyczyn rezygnacji z zakupu większej ilości wozów BTR-152 dla WP. A wracając do powyższej fotografii to zapewne był to dawno nie istniejący 14 Pułk Radioliniowo-Kablowy a więc mogły w nim się znajdować w pewnym okresie opancerzone wozy dowodzenia (łączności) w tym na bazie BTR-152. Patrząc na "pełne" koło" to na wrak nie wyglądał?.

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Edmundo napisał:

To właśnie rzeczony BTR-152 w wersji wozu dowodzenia (charakterystyczny "stożkowy" dach), tylko tak do końca nie wiem czy był to wóz seryjny czy też polska modyfikacja...

W księdze autorstwa Tomasza Szczerbickiego "Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego" na str. 435 są zamieszczone fotografie wozów dowodzenia (ze "stożkowym" dachem) na bazie BTR-152 podpisane "Kołowe transportery opancerzone BTR-152B, ruchomy punkt dowodzenia" a więc były to zapewne wozy produkcji seryjnej które to wymienione są na str. 432 i 433 tegoż opracowania (wymieniono tam również wóz dowodzenia BTR-152S na bazie zmodernizowanej wersji bazowej oznaczonej BTR-152W). Ale doraźnie jako wozów dowodzenia używano także "zwykłych" transporterów tego typu doposażonych w radiostacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie zrobione latem 1979r.Ten BTR stał wrośnięty w ziemię na przyjednostkowym poligoniku.Była to już tylko pusta skorupa na kołach.Jednostka miała w tym czasie na stanie Skota WDR-2 z KPWT w wieżyczce.Do szkolenia przyjechał drugi R-3 Z ale nie wiem z jakiej jednostki. Pułkowym powoził szer.G który szkolenie na kierowcę Skota odbył jak pamiętam w Ostrowie Wielkopolskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hipolit-O4 napisał:

Pułkowym powoził szer.G który szkolenie na kierowcę Skota odbył jak pamiętam w Ostrowie Wielkopolskim.

Tak albowiem w Ostrowie Wielkopolskim był 9 Szkolny Pułk Samochodowy który szkolił między innymi kierowców SKOT-ów na potrzeby jednostek SOW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.06.2020 o 17:37, Edmundo napisał:

W doskonałym artykule "Związki taktyczne i oddziały polskich wojsk pancernych i zmechanizowanych w latach 1945-1970 zmiany organizacyjne"

Gdzie mi ten artykuł zabłądził ?

BTR-152 dowodzenia wystąpił też w ''Pancernych'' - odcinek 16, 0:25:25.

A tu żeby nie zapomnieć o temacie wiodącym.

20180504_112018.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ptaszniku, "wyszukaj" po tytule ten artykuł, znajdziesz, warto, tylko miej to na uwadze że przedstawione tam struktury (zobaczysz jaka była mieszanina) odnosiły się do czasu "P". A klasyczne BTR-152 w szarym malowaniu niby niemieckim z białymi krzyżami oraz improwizowanymi, zapewne "dyktowymi" wieżyczkami, zagrały niemieckie wozy bojowe w pierwszym odcinku serialu "Polski drogi". A wracając do haubic D-1 152 mm których było 50 sztuk (uznajmy to za pewnik) czyli cztery dywizjony po 12 sztuk (jak w Twoim dywizjonie 22 pa) plus 2 sztuki w szkolnictwie (rezerwie) to ciekawe gdzie trafiły po wprowadzeniu samobieżnych "Dan". Na pewno pierwsze "Dany" weszły na stan pa z 12 DZ skąd wycofano D-1, które gdzie trafiły ? Do "ZN" czy do innego pa ? Potem "Dany" szły do BAA w zamian za co ? Za armaty wz. 31/37 122 mm czy też armatohaubice wz. 37 152 mm. I znowu otwieramy kolejną "szkatułkę" jak w "Rękopisie znalezionym w Saragossie"?.

Co do powyższej fotografii, to gdzie została wykonana ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Edmundo napisał:

A klasyczne BTR-152 w szarym malowaniu niby niemieckim z białymi krzyżami oraz improwizowanymi, zapewne "dyktowymi" wieżyczkami, zagrały niemieckie wozy bojowe w pierwszym odcinku serialu "Polski drogi"

Nie miałem na myśli wozu udającego jakiegoś Sd.Kfz., Jest kawałek realnego wozu dowodzenia z widocznym kawałkiem wnętrza.

 

8 godzin temu, Edmundo napisał:

było 50 sztuk (uznajmy to za pewnik) czyli cztery dywizjony po 12 sztuk (jak w Twoim dywizjonie 22 pa) plus 2 sztuki w szkolnictwie (rezerwie)

Więcej, o połowę więcej. Są takie tabelki.

 

8 godzin temu, Edmundo napisał:

to ciekawe gdzie trafiły po wprowadzeniu samobieżnych "Dan".

Nikną z tabelek. Może ZN.

9 godzin temu, Edmundo napisał:

Potem "Dany" szły do BAA w zamian za co ? Za armaty wz. 31/37 122 mm czy też armatohaubice wz. 37 152 mm.

Raczej armaty, armatohaubice utrzymały się dość długo.

Dany najpierw do 12 DZ, w 1990 do 4 DZ,ale 22 pa był wtedy już w 5 DZ i zamiast hb 152 mm miał BM-21, Dany dopiero ok 2000 w zamian za dywizjon Goździków.

9 godzin temu, Edmundo napisał:

Co do powyższej fotografii, to gdzie została wykonana ?

Kraków, Muzeum Lotnictwa. Taki skansenik artyleryjski przy hangarze silników. Mam nadzieję że jeszcze istnieje.

Był 1985, może 86 rok. Jakieś tam sprzątanie w jakiejś kancelarii. Na biurku WPT z Daną na okładce.Przejrzałem, no bo niby co tajnego może być w gazecie dostępnej w kiosku. Poligon Toruń 1986, przez drogę w obozowisku na pełnym gazie przejechało kilka sztuk. Szok ! Teraz doczytuję, że w 1986 roku była pierwsza ich dostawa i to kilka sztuk właśnie. Czyli najpierw trafiły do Torunia. WSOWRiA ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, ptasznik napisał:

Na biurku WPT z Daną na okładce.Przejrzałem, no bo niby co tajnego może być w gazecie dostępnej w kiosku.

W kioskach można było kupić Wojskowy Przegląd Techniczny (kupiłem ówcześnie kilka numerów), Wojskowy Przegląd Historyczny (klika numerów pożyczyłem, nigdy do mnie nie wróciły, jak i inne "kinigi") a zdaje się że był także dostępny Wojskowy Przegląd Zagraniczny ale tego nie jestem pewien. 

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ptasznik napisał:

W 23 ''Piwonie'' znalazły się chyba prędzej niż ''Dany''.

Być możliwe "Piony" chyba w 1986 r. Były jakieś info o tym w starych numerach "TW" i "Poligonu", poszukam.

Godzinę temu, ptasznik napisał:

Według planów z 1979 roku w 8 BAA i 23 BAA

Ale 8 BAA to raczej nie było, była 1 BAA, 5 BAA, 6 BAA, 23 daa (od 1985 r. 23 BAA) oraz mobilizowana 7 BAH plus kilka samodzielnych dywizjonów.  A dosłownie  "w tym momencie" listonosz dostarczył mi zamówiony egzemplarz NTW Nr 6/2019 r. z artykułem "30 lat minęło czyli Wojsko Polskie w 1989 r." czyli to co miałem, pożyczyłem i nie wróciło, dokupiłem i jest. Teraz trochę uczty intelektualnej przy Johannie Straussie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie