Skocz do zawartości

Haubica 122mm M 30, z długą lufą.


ptasznik

Rekomendowane odpowiedzi

No i masz, guzik prawda, nie miałem ''niebieskiego bereta''. Szef baterii wydawał w razie potrzeby spodnie i bluzy, kierowcy mieli robocze na stanie, bez beretów. Skociści nawet jeździli w roboczych. Tylko kompania remontowa  ''w pełnym rynsztunku''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz że w wojsku najlepiej służyć blisko kuchni.JW1279 to była "kuchnia "sztabu armii.Mundur polowy na czysty mogłeś wymienić praktycznie co dzień.Szedłeś do magazynu mundurowego mówiłeś że chcesz czysty garniturek i przebierałeś się a stary oddawałeś.Buty wynienić fo już układ musiałeś mieć w mundurowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2020 o 15:15, Edmundo napisał:

Hej, poszukaj albo wyszukaj, znajdziesz ?.

Nie ten autor i nie ten tytuł, ale jest wszystko. Co prawda nie zgadzam się w ocenie modernizacji do wersji /85, ale to może być odczucie względne.

--------------------------------------------------------

Kiedyś tam szukając haubic wz.43 trafiłem na wykaz egzemplarzy muzealnych, teraz nie znajduję. Może ktoś to czyta i przypadkiem wie gdzie takowe stoją ?

Chodzi o nie modernizowane, z dostępnych zdjęć wychodzi mi że są dwie, w Torunu i Zamościu, a wydawało się że więcej.

----------------------------------------------------------------

Jeszcze małe pytanie. Co to jest na tarczy, nad zagięciem, na lewo  od lufy ?

index.jpg

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, hipolit-O4 napisał:

Szedłeś do magazynu mundurowego mówiłeś że chcesz czysty garniturek i przebierałeś się a stary

A stary szedł do jednostki liniowej?

 

14 godzin temu, hipolit-O4 napisał:

w wojsku najlepiej służyć blisko kuchni.JW1279 to była "kuchnia "sztabu armii.

Ciekawe co smażyli w JW 2766 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ptasznik napisał:

Ciekawe co smażyli w JW....

Dobre, a nawet bardzo dobre, hahaha. A tak na "marginesie", to zdaje się że były także Stary 66/660 z zabudową specjalną typu wóz "rozgłośnia" i wóz drukarnia polowa a "kinomatografię polową" obsługiwały Gazy 51 czyli Lubliny 51.

8 godzin temu, ptasznik napisał:

Nie ten autor i nie ten tytuł, ale jest wszystko

Możesz "zdradzić" tytuł tegoż artykułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ptasznik napisał:

Kiedyś tam szukając haubic wz.43 trafiłem na wykaz egzemplarzy muzealnych, teraz nie znajduję. Może ktoś to czyta i przypadkiem wie gdzie takowe stoją ?

Proszę bardzo:

- Warszawa, Muzeum Wojska Polskiego

- Warszawa, Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej na Forcie Czerniakowskim (wz. 43/85)

- Bydgoszcz, Pomorskie Muzeum Wojskowe

- Toruń, Muzeum Artylerii 

- Poznań, Muzeum Uzbrojenia (cytadela)

- Kraków, Muzeum Lotnictwa Polskiego 

- Kołobrzeg, Muzeum Oręża Polskiego

- Suwałki, Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny (wz. 43/85)

- Zamość, Muzeum Arsenał

- Drzonów, Lubuskie Muzeum Wojskowe (wz. 43/85)

- Lipce Reymontowskie (wz. 43/85)

- Węgorzewo

P.S. większość zachowanych to chyba nie modernizowane do standardu wz. 43/85 a więc ile z nich zmodernizowano, przyjmując iż było tylko 50 sztuk (według stanu z 1954 r.), chyba że te muzealne nie zmodyfikowane pochodzą także z zasobów "bratnich armii". Jako ciekawostkę dodam że w Muzeum Artylerii w Toruniu jest także armata M-46 130 mm ale czy te armaty były w WP ? Chyba nie, choć może coś do testów czy też prób zakupiono.

 

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Edmundo napisał:

Możesz "zdradzić" tytuł tegoż artykułu.

''Ostatnia dekada wojsk lądowych Sił Zbrojnych PRL'' w Wojsko i Technika - Historia. Numer specjalny 1/2019 i 2/2019. W sumie 23 strony A4. Dużo danych liczbowych. Bibliografii niestety brak, ale z tekstu wynika, że na podstawie spisów ewidencyjnych i meldunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wykaz muzeów, a ponieważ

W dniu 8.06.2020 o 15:15, Edmundo napisał:

Hej, poszukaj albo wyszukaj, znajdziesz ?.

to małe uzupełnienie do niego, z ''odkopanych'' papierów po szukaniu kiedyś haubic wz.43. Okazało się, że spisałem ten wykaz z podziałem na podtypy. Przy okazji wyszła migracja eksponatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warszawa MWP - wz. 43/85

Warszawa MPTW - wz. 43/85

Bydgoszcz - wz. 43 (to chyba ta ze wstawionego przeze mnie zdjęcia z dwoma haubicami), w starym wykazie nie było, ale mam zapisane, że była taka w Witnicy.

Toruń - wz.43

Poznań - wz.43

Kraków - wz.43/85

Kołobrzeg -wz.43/85 Widziałem na własne oczy (na tabliczce jako armatohaubica), a w starym wykazie nie mam, była za to taka w Dębicy.

Suwałki - wz.43/85

Zamość - wz.43 W starym wykazie chyba nie było zdjęcia bo mam znak zapytania co do podtypu.

Drzonów - wz. 43/85

Lipce - wz. 43/85

Węgorzewo - wz.43

Tak więc pięć wz.43 i siedem wz.43/85. Ubyły z Witnicy i Dębicy, przybyły do Bydgoszczy i Kołobrzegu.

Zmodernizowane plus pięć starych to o jedną za dużo w stosunku do wzmiankowanych artykułów, ale ponieważ w rzeczywistości sprzętu było więcej niż w raportach, a może jedna już wcześniej była eksponatem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Edmundo napisał:

w Muzeum Artylerii w Toruniu jest także armata M-46 130 mm ale czy te armaty były w WP ? Chyba nie, choć może coś do testów czy też prób zakupiono.

Gdzieś wczoraj  na viki trafiłem przy okazji ''kopania'' w BACach, że coś tam miało sprzęt 130 mm, ale w rzeczywistości były zamienniki. Czyli jakieś ziarno prawdy można znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, ptasznik napisał:

Zmodernizowane plus pięć starych to o jedną za dużo w stosunku do wzmiankowanych artykułów, ale ponieważ w rzeczywistości sprzętu było więcej niż w raportach, a może jedna już wcześniej była eksponatem ?

Albo to "import" z innego kraju. A tak właściwie to te wszystkie modernizacje sprzętu artyleryjskiego oznaczone jako wzór 85 (haubice wz. 38/85 122 mm, haubice wz. 43/85 152 mm, armatohaubice wz. 37/85 152 mm i armaty wz. 31/37/85 122 mm) to był pomysł czysto polski czy też rekomendacje szły z góry ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, ptasznik napisał:

Gdzieś wczoraj  na viki trafiłem przy okazji ''kopania'' w BACach, że coś tam miało sprzęt 130 mm, ale w rzeczywistości były zamienniki. Czyli jakieś ziarno prawdy można znaleźć.

Też gdzieś na to trafiłem, a zamienniki były jak najbardziej n.p. w przypadku moździerzy 160 mm i 240 mm (de facto 120 mm  ale później chyba coś "skapnęło" w kalibrze 160 mm), zasadniczo to tak jak napisałem wcześniej w przypadku M-46 130 mm mogły być pojedyncze egzemplarze (testowe, bo plany wprowadzenia na stan były na pewno) ale po redukcji WP czyli po 1956 r. niczego więcej z "klasycznych" nowości artyleryjskich nie zakupiono, do czasu "Goździków" (ta z licencją i chwała) oraz  "Dan", poprzestano na modernizacji "właściwości trakcyjnych" i celownikach noktowizyjnych do ppanc. D-44 85 mm i wsio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Edmundo napisał:

Albo to "import" z innego kraju.

Myślę, że jednak mieliśmy dostatecznie dużo własnych.

 

Godzinę temu, Edmundo napisał:

to był pomysł czysto polski czy też rekomendacje szły z góry ?

To chyba nasze, przez nas wymyślone. Można się śmiać, ale wartość podnosiło. A jak tam z tym czymś na tarczy ?

 

Godzinę temu, Edmundo napisał:

modernizacje sprzętu artyleryjskiego oznaczone jako wzór 85

A 85 mm wz.44/85 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Edmundo napisał:

później chyba coś "skapnęło" w kalibrze 160 mm

Jest jako eksponat w Bydgoszczy, a nawet chyba jako prototyp na lawecie haubicy wz.38.

W wykazach jednak brak. Może planowano wcielić na lawecie haubicznej lecz ''żeniaczka'' się nie udała ?

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ptasznik napisał:

Myślę, że jednak mieliśmy dostatecznie dużo własnych.

To fakt, ale tylko 50 sztuk a więc ile z tych 50 zmodyfikowano do wariantu wz. 43/85 (w czterech dywizjonach było 48 plus 2), obecnie w zasobach muzealnych jest pięć haubic wz. 43 i siedem wz. 43/85, to i tak chyba ich wszystkich nie zmodernizowano albo coś w wersji pierwotnej przybyło z zagranicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ptasznik napisał:

A jak tam z tym czymś na tarczy ?

Nie mam pojęcia ja nie "arilerista".

 

Godzinę temu, ptasznik napisał:

A 85 mm wz.44/85 ?

Raczej nie, były wcześniejsze modyfikacje czyli M (światła drogowe plus chyba hamulce) , N (celownik noktowizyjny) i MN ("obie modyfikacje naraz").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Edmundo napisał:

Dobre, a nawet bardzo dobre, hahaha. A tak na "marginesie", to zdaje się że były także Stary 66/660 z zabudową specjalną typu wóz "rozgłośnia" i wóz drukarnia polowa a "kinomatografię polową" obsługiwały Gazy 51 czyli Lubliny 51.

Możesz "zdradzić" tytuł tegoż artykułu.

Mieli także skota z nagłośnieniem.

JW2766 miała zatruwać wrogom dusze i umysły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, ptasznik napisał:

Edmundo, masz tą NTW 6/2019 ? Tabela na stronie 92. 50 +, a może i więcej.

Ha, mieć to miałem i teoretycznie mam, osobiście zakupiłem tenże numer (a od lat nie kupuję NTW) tylko dla tegoż artykułu, niestety poszedł "w ludzi" ale do odzyskania albo ponownego zakupu razem z przywołanymi przez Ciebie numerami WTiH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie