Skocz do zawartości

Czworonożni towarzysze żołnierza w II RP.


Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, leszek01 napisał:

Psy w KOP-ie.

bez tytułu.JPG

Pierwszy z prawej - Owczarek Niemiecki. Drugi z prawej - być może też Owczarek Niemiecki, ale szczenię ok. 7-8 miesięcy. Dwa pierwsze z lewej - chyba mieszańce. Trochę mało ich wszystkich widać, żeby powiedzieć coś na 100 proc.

Bardzo fajne zdjęcie. Pokazujące, że był w KOP sensowny pomyślunek o psach, bo to zapewne psy służbowe, a nie do towarzystwa. Państwo wyglądają raczej jak patrol, a nie jacyś zabawowicze. Byłoby fajnie przeczytać coś o szkoleniu psów w KOP, jeśli jakieś formy szkolenia były? Czy były, nie wiem, ale z drugiej strony przy odpowiedniej selekcji psów nie musiały być. Mój Gończy Polski, nie szkolony do wykrywania ludzi i większych zwierząt, na kilka kilometrów przed spotkaniem w terenie jakiegoś człowieka lub większego zwierza dawał takie sygnały mową ciała i dźwiękami, że na sto procent wiedziałem, że za kilometr, dwa lub trzy kogoś lub coś napotkamy. I nigdy się nie pomyliliśmy, ani on, ani ja obserwując jego. A szkolony do takich zadań nie był.

Dlatego ciekawe, jak KOP pozyskiwał psy i jak (i czy?) szkolił je? Ja takich informacji nie mam, ale jak powiadam nie musiało być tak, że one były szkolone, ale mogły być dobierane na podstawie naturalnych cech, jak u mojego Gończego Polskiego. On to dopiero do KOP by się nadawał. Człowieka wyczuwał z kilku kilometrów. Żaden ruski dywersant czy szpieg by się tutaj nie prześliznął...:classic_laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Sedco Express napisał:

Uzupełnienie do wpisu "formozy"

Lotników nie będziemy opisywać bo najważniejsze są psiaki, ale warto dodać, że zdjęcie przedstawia Breguety XIVA2 z 16.EW na polowym lotnisku Barszczówka pod Białymstokiem - wrzesień 1920 r.

16 EW lotnisko polowe Barszczówka pod Białymstokiem wrzesien 1920 r. Bre XIVA2 — kopia.png

psy 16.EW.png

Cudne zdjęcie - i dla miłośników lotnictwa, i kynologii ?

Z lewej - najprawdopodobniej Angielsko-Rosyjski Pies Gończy wg terminologii sprzed II wojny światowej. Współcześnie (od 1947 r.) po zmianie nazwy jest to Gończy Rosyjski Łaciaty (Русская Пегая Гончая). Pies ze zdjęcia ciut za bardzo kochany, bo brzuszek mógłby być szczuplejszy.

Z prawej - mógłby to być Krótkowłosy Wyżeł Francuski, tylko znowu obdarzony ciut za dużą miłością żywieniową, bo brzuszek trochę nie halo.

Kapitalne zdjęcie, bo znowu wzbogacające pojęcie o rasach funkcjonujących w II RP i przy wojsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.05.2019 o 18:41, Jedburgh_Ops napisał:

Albo w pełni rasowy Owczarek Niemiecki (w wersji przedwojennej, bez tych obecnych patologicznych kombinacji), albo pies tylko z mikroskopijnym zachwianiem czystości rasowej Owczarka Niemieckiego.

Fajne zdjęcie ?

Chyba ten sam Owczarek w 9 P.Uł. Małopolskich.

pies 9ull.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2019‎-‎05‎-‎27 o 23:17, formoza58 napisał:

Kpt. Józef Hartman, adiutant Prezydenta RP na polowaniu w Bialowieży w 1937 roku.

pies prezydenta bialow 37r.JPG

Ha! Bomba! Ogar Polski. Dopiero jak popracowałem nad tym zdjęciem w Photoshopie to nabrałem już pewności. Od nadmiaru przedwojennych zdjęć Ogarów Polskich też głowa nikogo nie rozboli, dlatego zdjęcie cenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kojarzył mi się z Jamnikiem, ale  się jeszcze nie odważyłem ? 

                                  --------------------------------------------------------------------

Cały " kalejdoskop ras" w szwadronie zapasowym 2 P.Uł. Grochowskich, w Tomaszowie Lubelskim w 1920 roku.

pies szw zap 2ul 20r.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie