Skocz do zawartości

Czworonożni towarzysze żołnierza w II RP.


Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, formoza58 napisał:

Piesek rtm. Edmunda Kuchcickiego.

pies edmund kuchcicki.JPG

 

To jest kundelek, ale… Pod „ale” nieraz może się kryć najciekawsze.

 

Kundelek jest raczej szczęśliwy, bo przekarmiony, czyli ktoś go kochał i dbał o niego aż do przesady. I teraz cenny staje się wcześniejszy post Formozy z brytyjską rasą Parson Jack Russell Terrier. Bardzo dobrze, że już wiemy, iż rasa ta przeniknęła do II RP i do światka WP, czyli na pewno także do światka polowań. Parson Jack Russell Terrier to pies myśliwski twardy, zapalczywy, z olbrzymią pasją łowiecką, ale jednocześnie tzw. pies do towarzystwa, czyli słodziak rodzinny, kanapowy, więc nic dziwnego, że przeniknął do przedwojennej Polski. Jako pies myśliwski jest wąsko specjalizowany na lisa. Może być na lisa w trakcie polowania, ale może też być inaczej – do tępienia lisów jako szkodników gospodarki rolnej i hodowlanej. Wyszkolony Parson Jack Russell Terrier poluje na lisie rodziny i nie dopuszcza do rozrodu lisów „eksterminując” lisie potomstwo jeszcze w norach.

 

Obyczajowość ludzka jest niezmienna – gdy już ktoś ma sensownego psa myśliwskiego to między kolegami wojskowymi, czy myśliwymi zawsze jest przepływ informacji „co kto ma” i czy ktoś by nie użyczył psa do rozrodu.

 

Tu wracamy do kundelka z tego zdjęcia. Odnosi się wrażenie, że ma on sporo wspólnego z Parson Jack Russell Terrierem. To tylko domysły, ale być może ktoś komuś udostępnił Parson Jack Russell Terriera do rozrodu, ale piesek przy okazji obsłużył trochę więcej psich pań niż było to zamierzone i kundelek ze zdjęcia gotowy. W warunkach przedwojennej kultury utrzymania psa (a dziś niewiele lepszej) wszystko możliwe…

 

Co nie obniża godności i walorów kundelka, bo mógł odziedziczyć w genach całą waleczność wobec lisów. Ktoś go za coś lubił, a może i cenił, więc brzuszek kundelka wskazuje, że krzywda mu się nie działa. Być może zasłużył na to tępieniem lisich szkodników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, formoza58 napisał:

Pchor. kaw. Juliusz Krzyżewski, późniejszy oficer 5 P.Ul. Zasławskich.

pies 5ul_pchor_juliusz_krzyzewski.jpg

W tym przypadku, to Wam się marynarzu należy nie jedna, a dwie baryłki rumu, więc nie wiem, jak zadbacie marynarzu o śnieżną biel tej Waszej klawej czapeczki i czy Wy jej w ogóle nie zgubicie... :classic_tongue:

No po prostu własnym oczom uwierzyć nie mogę, skąd taki pies w II RP? Czy ten podchorąży miał coś wspólnego ze Stanami Zjednoczonymi? Ewentualnie z Wielką Brytanią?

Jest to Buldog Amerykański. Szkopuł jedynie w tym, że przed II wojną ta rasa raczkowała, a w zasadzie ginęła. Żeby ściągnąć do przedwojennej Polski takiego psa to... nie wiem - trzeba było być zaprzyjaźnionym z hodowcą?; pojechać do USA i kupić go z ostatniej hodowli?; uratować go z Wielkiej Brytanii albo z USA z areny walk psów (bo do tego te ostatnie buldogi wtedy służyły)?; uratować go z jakichś innych nieciekawych okoliczności?

Tak, czy owak, zdjęcie niezwykłe zważywszy rasę psa. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi przekarmionymi z miłości kundelkami,to jest chyba tak, że gdzie były dzieciaki w rodzinie, to " rosły brzuszki" ?  Były w domu dla tych szkrabów, które je na każdym kroku  dopieszczały " łakociami". Natomiast, kiedy w domu byli ulubieńcy rodziców, rasowe, rodowodowe, to dzieci "działały  kaloriami" sporadycznie lub wcale...

Czapeczkę trafiłem od amerykańskiego marynarza  z łajby, która zawitała ze 25 lat temu na Maderę. Kumpel który tam mieszkał i pracował, w trakcie "zejmańskiej popijki" zdobył na zasadzie " machniom". Ile to było z nią zabawy, kiedy formowałem ją na kształt tej, którą nosił Jack Nikolson na " Ostatnim zadaniu". Więc skoro do tej pory nie zgubiłem, to chyba nie grozi  ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, formoza58 napisał:

Czapeczkę trafiłem od amerykańskiego marynarza  z łajby, która zawitała ze 25 lat temu na Maderę. Kumpel który tam mieszkał i pracował, w trakcie "zejmańskiej popijki" zdobył na zasadzie " machniom". Ile to było z nią zabawy, kiedy formowałem ją na kształt tej, którą nosił Jack Nikolson na " Ostatnim zadaniu". Więc skoro do tej pory nie zgubiłem, to chyba nie grozi  ?? 

Ja to jestem pies na amerykańskie militaria, więc w sekundę wiedziałem, że to jest nicholsonowska czapeczka z kultowego „Ostatniego zadania”. :classic_laugh:

Ale ten Buldog Amerykański to mnie po prostu rzuca na kolana. Przed II wojną ta rasa ledwo powstała, a już była na wyginięciu z powodu gangów żyjących z walk psów. Skąd polski żołnierz, który wtedy światowcem nie był, jak dziś, mógł mieć takiego psa? Skądś jak widać miał, ale droga jego pozyskania jest bardzo ciekawa. W takich przypadkach zazwyczaj jest tak, że rodziny dyplomatów mają rzadkie rasy psów, bo je po prostu przywożą ze światowych placówek dyplomatycznych. Ale oczywiście wersji wydarzeń w pozyskaniu tego psa może być kilka.

last-detail.thumb.jpg.14ddc95405d6e2e1fd0b31b450521d28.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Soda napisał:

Bolesław Drobiński - 1945, D-ca 303

Boleslaw Drobinski.jpg

Baryłka rumu się należy. Zdjęcie-perełka z powodu psa. ?

Jest to brytyjski Field Spaniel - rasa bardzo rzadka zawsze, i przed II wojną, i dziś. One przed wojną wyglądały trochę inaczej, niż obecnie, bo z tą rasą wiecznie coś kombinowano. Świetny pies myśliwski nie bojący się terenów trudno dostępnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sedco, wrzucaj jak masz ?  Przepraszam, ale w porywie napisałem w tytule " czworonożni". Niech będzie ogólnie zwierzęta u boku żołnierza polskiego II RP, z pominięciem konia, ponieważ pojawia się setkami  w wątkach o broniach jezdnych. Mogą być nawet papużki, lub węże ? Może tylko nie upolowane zwierzaki jako trofeum...

                                -----------------------------------------------------------------------

 

Dlatego proszę, tylko bez koni, których starczyło by na ogromny wątek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, formoza58 napisał:

Sfora 17 Pułku Ulanów Wielkopolskich.

pies sfora 17ul.JPG

 

Niby ich dużo i niby dużo w związku z tym informacji, ale „niby” robi różnicę niestety nie na niby. Za słabo widać różne części ciała tych psów, żeby coś powiedzieć z pewnością przynajmniej 80-90 procentową.

 

Są one jakieś albo całkowicie rasowe, albo rasowe tylko na skalę kraju, czyli bez międzynarodowego statusu rasy (FCI). Tłumaczę, o co chodzi.

 

W tamtych czasach strasznie krzyżowano psy i bez naukowych oględzin tych psów z natury to się z tego zdjęcia nie dojdzie, czym te psy są, bo bardzo przypominają aż trzy rasy: francuską Chien dꞌArtois (dawniej zwany Briquet), brytyjską Foxhound, ale też Rosyjskie Psy Gończe (krzyżówka Foxhounda z różnymi psami rosyjskimi; rasa tylko rosyjska nie uznawana przez Fédération Cynologique Internationale). Ale wystarczy, że jakiś Polak przywiózł z Francji (a WP miało dość mocny kontakt z Francją) Chien dꞌArtois i np. skrzyżował go z Rosyjskimi Psami Gończymi (wszystkie do siebie bardzo podobne) i wtedy to już za chińskiego boga nie rozpozna się, co to mogą być za psy.

 

Ale oczywiście psy bardzo ciekawe i bardzo wzbogacające ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2019‎-‎04‎-‎29 o 17:25, formoza58 napisał:

Trochę pół żartem, pół serio ? 

" Kulomiotnik" przy " maszynce"...

pies kulomiotnik.jpeg

Nasz dzielny cekaemista czysto rasowy nie jest, niemniej wydaje się mieć bardzo dużo pozaborczej krwi niemieckiej albo z pinczera, albo z dobermana, albo i z jednego i z drugiego.

Zdjęcie rewelacyjne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie