Jump to content
formoza58

GURKHOWIE- Waleczny Lud z Nepalu.

Recommended Posts

W dniu ‎2017‎-‎11‎-‎30 o 12:21, formoza58 napisał:

Niemieccy spadochroniarze oglądają zdobyte kukri.

gur_monte2_copy.jpg&x=800

To zdjęcie mnie fascynuje, bo Gurek i niewola to trochę jak oksymoron, choć oczywiście z wyjątkiem upadku Singapuru i paru pomniejszych epizodów. Ale może szkopstwo zdobyło gdzieś parę kukri po zabitych Gurkach...?

Prawdopodobnie podczas walk w Cassino i w tym rejonie, np. na Wzgórzu Kata, gdzie bronił się batalion Gurkhów. I w mieście i w na zajętym wzgórzu , z którego niedobitki batalionu odeszły na rozkaz) ostatecznie te pozycje zajęli niemieccy spadochroniarze i pewnie stamtąd pochodziły kukraski. Po zabitych właścicielach 😞 

W latach osiemdziesiątych nabyłem od znajomego Ślązaka identyczny jak na zdjęciu kukri. Na głowni przy rękojeści miał wyryty pięknego...  niemieckiego orła spadochroniarskiego. Pozbyłem się go po latach używania, do końca nie przekonany o autentyczności tego grawerunku. Z perspektywy lat żałuję, że już go nie mam. Tym bardziej , że wtedy " jeść nie wołało" 😞  

2 minuty temu, formoza58 napisał:

W latach osiemdziesiątych nabyłem od znajomego Ślązaka identyczny jak na zdjęciu kukri. Na głowni przy rękojeści miał wyryty pięknego...  niemieckiego orła spadochroniarskiego. Pozbyłem się go po latach używania, do końca nie przekonany o autentyczności tego grawerunku. Z perspektywy lat żałuję, że już go nie mam. Tym bardziej , że wtedy " jeść nie wołało" 😞  

Jeśli to nie był fake, to jak byś to dziś wrzucił na amerykańskiego eBaya to musiałbyś naszykować worek na pieniądze.

Podejrzewam, że jakbym wrzucil teraz do końca nie przekonany , czy to orginał, to i tak worek byłby pełny 😉  Ten orzeł był bardzo ładny i realistyczny, nie żaden " rozkraka". A czy zrobił sobie niemiecki spadochroniarz ze Śląska, czy współczesny zdolny człowiek z wiedzą historyczną tamtego okresu, to myślę, że poszedłby na aukcji. Ale cóż, echch, nie ma co żałować ....

Ano tak jest. Fake'i też chodzą po astronomicznych cenach. Jest teraz kompletny obłęd na rynku militariów z II wojny.

To się zgadza z tym obłędem. Współcześnie robią kukrasy  znacznie ładniejsze i solidniejsze od poprzedników sprzed lat. I idą na aukcjach lub giełdach staroci jak "świeże bułeczki". Aktualnie mam egzemplarz od prawie 30 lat, podarunek od Gurkha z misji z " dalekich wzgórz". Brzydactwo, nie rzucający się w oczy, tnie, struga, rąbie, wbija gwoździe i śledzie namiotowe ect. nawet nim rzucam i się " staruszek" rozsypać nie może 😉  Ale nie pozbył bym się go nawet za " wór..."

A rozpoznałbyś gatunek drewna z okładzin rękojeści tego niemożliwego do rozsypania się kukri? Interesuje mnie, czy mogłoby to być cocobolo (ulubione drewno niektórych producentów noży wojskowych)?

21 godzin temu, formoza58 napisał:

Jw 😉 

kuk3.JPG

kuk1.JPG

kuk 2.JPG

Dzięki za zdjęcia! 👍

No proszę, kto by się spodziewał, tak sobie tutaj piszesz, o tych Gurkach, piszesz, piszesz, a nareszcie się okazało, że nie dość, że poznałeś Gurków, to jeszcze masz taką kultową rzecz, jak kukri. Bardzo ładne drewno. Niestety nie rozpoznaję jego gatunku.