Jump to content
Prenumerata eKiosk eGazety Nexto
  • 0
Sign in to follow this  
batoni

ozdoba - głowa w hełmie ze smokiem na nim

Question

Witam!

Co to może być? Kolor złoty, ale to nie złoto ponieważ gęstość wynosi ok. 11 g / cm3. Przedmiot wyszperałem na targu.

Z góry dzięki za pomoc!

Pozdrawiam!

Recommended Posts

• 0
Dzięki remington za Twoją sugestię! Być może masz rację ale jeżeli to aplikacja meblowa a brak mocowań to w jaki sposób została przymocowana do mebla?

Pozdrawiam!

• 0
Raczej Ateny, z tego co kojarzę to często była przedstawiana z gałązką oliwną na hełmie.

Nie znam się zbytnio na tym, ale może to jest stater, albo coś w tym rodzaju?

• 0
Spróbuj może dokładniej ustalić gęstość, bo podana nie pasuje w sumie do niczego chyba, na złoto za mała, na mosiądz za duża, ok 11g/cm³ ma ołów, ale na.ołów nie wygląda to raczej ;)
Mosiądz zaś.ma.bodajże 8-9g/cm³ jakoś, z tego co kojarzę, zależnie od składu stopu.

• 0
Dzięki Koledzy za kolejne opinie! Luckey13 podpowiedz jak dokładnie zmierzyć objętość? Przyznam, że robiłem to trochę na oko" - użyłem szerokiej strzykawki z podziałką mililitrową.

Pozdrawiam!

• 0
Luckey13, ja tam widzę gęsty zarost, plus głowę zwierza na hełmie.

• 0
twój hełm to kapelusz . szukaj hrabianki to właściwy trop

http://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwib6LeWj4bUAhXCbBoKHSPzDfkQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fblog.czapki.pl%2Fkapelusze-retro-powracaja%2F&psig=AFQjCNGOw4lympTHENAaAE7rUC1JNAktfA&ust=1495632409376023

Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 15:48 23-05-2017

• 0
http://www.google.pl/search?q=damskie+kapelusz+retro&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjR7d3GkIbUAhUCuxQKHTkSC2MQsAQIJQ

Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 15:47 23-05-2017

• 0
Soldierprzemo to rzeczywiście chyba kapelusz! Znalazłem dziś trochę czasu i odwiedziłem jubilera. Jubiler chciał nadpiłować ozdobę żeby użyć kwasu. Na piłowanie się nie zgodziłem więc znaleźliśmy małe uszkodzenie na brzegu ozdoby (drugie zdjęcie na godzinie 6) i tam zakroplił kwasem. Nie powstało nawet najmniejsze przebarwienie więc na pewno to złoto (przynajmniej z wierzchu a co w środku to już trzeba by piłować lub użyć spektrometru).

Podsumowując - złota lub pozłacana ozdoba lub jej fragment i co dalej? Po stylu kapelusza jak można wydatować przedmiot? Po drogim materiale domyślam się, że należała do zamożnej osoby... Z drugiej strony brak cech probierczych, metoda wykonania - cyzelowany odlew... Robiona na zamówienie?
Jak myślicie Koledzy?

Pozdrawiam!

• 0
Nie wydaje mi się, żeby był zginany. Miseczka" jest dość regularna i nie ma żadnych uszkodzeń, które powstałyby (jak przypuszczam) podczas zginania.

• 0
By zmierzyć gęstość ważysz badany przedmiot, a potem ważysz go po zanurzeniu w wodzie :)
Oczywiście samej wody nie ważysz.
Jak odejmiesz od masy w powietrzu" masę po zanurzeniu otrzymasz objętość, np jeśli masa to 10g, a po zanurzeniu 8,75g, objętość to 1,25cm³
Jak podzielisz masę w powietrzu" przez objętość, czyli 10/1,25, otrzymasz gęstość, w tym przypadku 8g/cm³
Wpisz w googlach wyznaczanie gęstości metodą Archimedesa, to sobie znajdziesz dokładniejszy opis :)

Miałem kiedyś wagę kuchenną typu łyżka, po prostu łyżka pokazująca masę tego co się nią nabierze,o dokładności 0.1g, kupiona za jakieś 20zł ;)
W łyżce nawierciłem otworek, przeciągnąłem żyłkę i gotowe ;p
Pewnie nie jest idealnie precyzyjna, ale i tak o niebo lepsza, niż pomiar na oko ;p

Skoro już wiesz, że to złoto(skoro sprawdzene w uszkodzeniu, to raczej nie pozłacane moim zdaniem) to nie potrzebujesz sprawdzać, ale i tak możesz to zrobić choćby z ciekawości, tak swoją drogą, jaką to ma masę, jeśli wiesz?
Wciąż mi się to kojarzy z jakimś rodzajem monety, ten kapelusz mi nie pasuje coś, choć faktycznie podobne - aczkolwiek kto wie,może dawna damska moda była wzorowana na jeszcze dawniejszym uzbrojeniu? ;)

• 0
A po co ważenie po zanurzeniu. Wystarczy sprawdzic objętość wypartej wody, a zważyć przed zanurzeniem

• 0
Tak, ale w ten sposób jest dokładniej z małymi przedmiotami ważącymi po parę gram.
W takiej strzykawce np jest podziałka mililitrowa, czyli w podanym przykładzie jak się nie mylę, wyparta ciecz równała by się 1 i 1/4 kreski na podziałce, trochę trudno uznać to precyzyjnym pomiarem ;)
No i nie każdy mały przedmiot zmieści się do strzykawki, a nie zawsze się ma pod ręką naczynie z odpowiednią podziałką i odpowiedniej wielkości, metoda z wagą jest uniwersalna :)
Choć oczywiście wagę też trzeba najpierw mieć.

• 0
a na pewno to odlew ? z tego co pamiętam smok nie był chyba używany w mitologii Greckiej , co prawda podlatuje to pod Atene , może autor sugerował się wizerunkiem Ateny ale po co ten smok , całość wygląda za dobrze , myślę ze to wyrób 19 wieczny , może był na jakiś naszyjnik robiony

• 0
Luckey13 - wielkie dzięki za wytłumaczenie jak w miarę dokładnie zmierzyć gęstość! Nie wpadłem na to, żeby za objętość przyjąć masę wody wypartej przez przedmiot - 4 lata ogólniaka na mat-fizie za starych czasów przed reformą edukacji i taka wpadka - wstyd mi...

Gęstość wyszła 16,79 g/cm3. Masa przedmiotu 7,89g i objętość 0,47 cm3.

Dla porównania - moja złota ślubna obrączka o próbie 585 miała gęstość (badaną w ten sam sposób jaki podpowiedział Kolega Luckey13) 13,1 g/cm3.

Czyli rozumiem, że próba ozdoby jest jeszcze wyższa niż próba obrączki. Czy można na podstawie znanej już gęstości mniej więcej oszacować próbę ozdoby?

Po raz kolejny dzięki wszystkim za pomoc!

Pozdrawiam!

• 0
Taka gęstość by pasowała do 18-karatowego złota, czyli 750.
Bodajże 16,90g/cm³ ma stop złota, srebra i miedzi w stosunku 750g złota, 125g srebra i 125g miedzi na 1000g stopu, przynajmniej w teorii, bo jest pewien margines błędu :)
Ale np stop złota i srebra w stosunku 700 gram złota i 300 gram srebra też by dał podobną gęstość, 16,65g/cm³
Tak czy siak, zawartość złota ok 75% moim zdaniem, +/-.

• 0
Teraz dopiero zwróciłem uwagę na leżącą obok jednogroszówkę. Czyli to jest maleńkie, wiec aplikacja meblowa odpada. Przy tak małych rozmiarach zapewne w całości wykonane jest ze złota.