Skocz do zawartości
  • 0

ozdoba - głowa w hełmie ze smokiem na nim


batoni

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

By zmierzyć gęstość ważysz badany przedmiot, a potem ważysz go po zanurzeniu w wodzie :)
Oczywiście samej wody nie ważysz.
Jak odejmiesz od masy w powietrzu" masę po zanurzeniu otrzymasz objętość, np jeśli masa to 10g, a po zanurzeniu 8,75g, objętość to 1,25cm³
Jak podzielisz masę w powietrzu" przez objętość, czyli 10/1,25, otrzymasz gęstość, w tym przypadku 8g/cm³
Wpisz w googlach wyznaczanie gęstości metodą Archimedesa, to sobie znajdziesz dokładniejszy opis :)


Miałem kiedyś wagę kuchenną typu łyżka, po prostu łyżka pokazująca masę tego co się nią nabierze,o dokładności 0.1g, kupiona za jakieś 20zł ;)
W łyżce nawierciłem otworek, przeciągnąłem żyłkę i gotowe ;p
Pewnie nie jest idealnie precyzyjna, ale i tak o niebo lepsza, niż pomiar na oko ;p


Skoro już wiesz, że to złoto(skoro sprawdzene w uszkodzeniu, to raczej nie pozłacane moim zdaniem) to nie potrzebujesz sprawdzać, ale i tak możesz to zrobić choćby z ciekawości, tak swoją drogą, jaką to ma masę, jeśli wiesz?
Wciąż mi się to kojarzy z jakimś rodzajem monety, ten kapelusz mi nie pasuje coś, choć faktycznie podobne - aczkolwiek kto wie,może dawna damska moda była wzorowana na jeszcze dawniejszym uzbrojeniu? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luckey13 wielkie dzięki za wszystkie informacje o złocie!

Remington tak przypuszczam, że jest w całości ze złota - badanie gęstości i sprawdzenie u jubilera to by potwierdzało.

Soldierprzemo - nie jestem pewny czy to kamea. To tylko jedna z hipotez. Ale przedmiot ma się dobrze ;)

Wszystkim Kolegom dziękuję za zainteresowanie tematem i pomoc!

Jeśli coś komuś jeszcze wpadnie do głowy co to może być to walcie" śmiało!

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale w ten sposób jest dokładniej z małymi przedmiotami ważącymi po parę gram.
W takiej strzykawce np jest podziałka mililitrowa, czyli w podanym przykładzie jak się nie mylę, wyparta ciecz równała by się 1 i 1/4 kreski na podziałce, trochę trudno uznać to precyzyjnym pomiarem ;)
No i nie każdy mały przedmiot zmieści się do strzykawki, a nie zawsze się ma pod ręką naczynie z odpowiednią podziałką i odpowiedniej wielkości, metoda z wagą jest uniwersalna :)
Choć oczywiście wagę też trzeba najpierw mieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na pewno to odlew ? z tego co pamiętam smok nie był chyba używany w mitologii Greckiej , co prawda podlatuje to pod Atene , może autor sugerował się wizerunkiem Ateny ale po co ten smok , całość wygląda za dobrze , myślę ze to wyrób 19 wieczny , może był na jakiś naszyjnik robiony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Swiety82 za opinię. Zgadzam się z Tobą co do datowania. Chyba więcej już nic nie wymyślimy. Dziękuję wszystkim Kolegom za pomoc! Jeżeli ktoś kiedyś znajdzie coś podobnego to proszę o odgrzanie wątku.

Pozdrawiam!
batoni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam nie odrzucał wersji z hełmem ( lub radosnej twórczości na jego temat ) Primo - gęba typowo męska ( chłopięca , Grecja ? ) ,secundo - laur zwycięstwa, tertio - i jeszcze ta salamandra lub bazyliszek... i to ma być babski kapelusz ? No chyba , że hrabianki Lali Koniecpolskiej :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację szutnik - nie można niczego wykluczyć w przypadku tak tajemniczej ozdoby i postaci... Ponad 1200 odsłon tu na forum plus ponad 700 na PS i jak do tej pory nie ma jednoznacznego potwierdzenia co to może być...

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luckey13 - wielkie dzięki za wytłumaczenie jak w miarę dokładnie zmierzyć gęstość! Nie wpadłem na to, żeby za objętość przyjąć masę wody wypartej przez przedmiot - 4 lata ogólniaka na mat-fizie za starych czasów przed reformą edukacji i taka wpadka - wstyd mi...

Gęstość wyszła 16,79 g/cm3. Masa przedmiotu 7,89g i objętość 0,47 cm3.

Dla porównania - moja złota ślubna obrączka o próbie 585 miała gęstość (badaną w ten sam sposób jaki podpowiedział Kolega Luckey13) 13,1 g/cm3.

Czyli rozumiem, że próba ozdoby jest jeszcze wyższa niż próba obrączki. Czy można na podstawie znanej już gęstości mniej więcej oszacować próbę ozdoby?

Po raz kolejny dzięki wszystkim za pomoc!

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co mi przyszło do głowy, gdy zobaczyłem tą ozdobę to to, że z twarzy przypomina Pyrrusa, tego od pyrrusowego zwycięstwa :)
Znalazłem takie jego wizerunki, z motywem chimery? na hełmie:

http://c7.alamy.com/comp/EX226M/bust-of-pyrrhus-greek-general-king-of-the-molossians-in-helmet-with-EX226M.jpg

http://www.gutenberg.org/files/19694/19694-h/19694-h.htm#Page_60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie