Skocz do zawartości

Sensacja archeologiczna! Rolnik z okolic Jasła znalazł złotą biżuterię sprzed 3,5-2 tys. lat


Rekomendowane odpowiedzi

Wyroby ze złota datowane wstępnie na 1600-400 lat przed Chrystusem znalazł rolnik w okolicach Jasła na Podkarpaciu. Zabytkowe przedmioty trafiły do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

- Podczas prac polowych rolnik w okolicach Jasła natrafił na trzy złote bransolety przewiązane złotym drutem - powiedział archeolog i dyrektor krośnieńskiego muzeum Jan Gancarski.

Dyrektor muzeum: Mam nadzieję, że rolnik otrzyma nagrodę od ministra kultury

Archeolog podkreślił, że znalazca zachował się bardzo uczciwie i o dokonanym przez siebie znalezisku powiadomił służby konserwatorskie, które zabytki przekazały muzeum w Krośnie". - Jego postawa zasługuje na pochwałę. Mam nadzieję, że otrzyma adekwatną nagrodę od ministra kultury i dziedzictwa narodowego - dodał Gancarski.

Dyrektor odmówił podania personaliów znalazcy oraz miejsca, gdzie od kilku tysięcy lat spoczywały złote bransolety. Nie chciał się też wypowiadać na temat wagi złotych bransolet. Archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego zamierzają tam wkrótce przeprowadzić szczegółowe badania.

- Są to unikatowe zabytki; prawdopodobnie jedyne tego typu w południowo-wschodniej Polsce. Miejsce ich odkrycia przebadamy, bo chcemy stwierdzić, czy było to znalezisko o charakterze skarbu, czy też może pozostałości cmentarzyska - zaznaczył Gancarski.

Jego zdaniem, są to zapewne wyroby pochodzenia zakarpackiego". - W tamtym czasie pogórza karpackie zamieszkiwały ludy, które przybyły tutaj zza Karpat - zauważył.

Przedmioty datowane na 4 tys. lat przed Chrystusem

W latach 90. ubiegłego wieku w okolicach Jasła Gancarski wraz z kierowaną przez niego grupą archeologów odkrył ponad 160 tys. zabytkowych przedmiotów i obiektów; najstarsze są datowane na 4 tys. lat przed Chrystusem.

Ustalono wtedy, że na początku epoki brązu w Trzcinicy k. Jasła zbudowano osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.

Z kolei między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym. Natomiast między VIII a XI wiekiem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion, zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Prawdopodobnie został zniszczony w pożarze u schyłku panowania Mieszka II.

Od kilku lat w Trzcinicy znajduje się skansen archeologiczny.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18103401.html#MTstream
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
wirakocza ty to musisz mieć nieziemską wizję skarbu ,pewnie z filmów o piratach ,nic poniżej skrzyni złotych dublonów nie wchodzi ci w zakres skarbu .....
przykro mi ale złota biżuteria z tego okresu tak wyglądała ,samo datowanie skłania się do określenia tego skarbem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wirakocza jako bóg ma prawo mieć inne wyobrażenie skarbu i muszę stanąć w jego obronie, bo się nie znacie. Sam na pewno takich znalezisk ma po kilkanaście dziennie i się z innych śmieje :D

A poważnie, to ciekawe, co by powiedział na skarb z brązu ze stycznia z Rzepedzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ten kawałek drutu to ma być zabytkowa bransoleta? Dobre... Ciekawe skąd oni wiedzą, że to faktycznie są ozdoby do noszenia na ręku i pochodzą sprzed naszej ery, skoro przedmiotów o wiele młodszych (XIXw.) nikt nie jest w stanie zidentyfikować od lat: http://odkrywca.pl/tarcza-z-cyfra-7-pachnie-xix-wiekiem-,655116.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ogarnijcie sie mamy 21 wiek jest mnustwo metod okreslenia wieku zaczynajac od typologi a zakonczyc mozna na badaniach metaloznawczych wystarczy tylko lekko do tknac badany przedmiot i zostaja sladowe ilosci to sie bada wychodzi sklad dokladnie ile czego jest na podstawie tego mozna uzyskac wiele informacji podobnie jest z brazem sklad sie zmienial mozna okreslic nawet rejon z ktorego pochodzily surowce itp najpier poczytajcie fahowa literature albo przynajmniej w necie tak tez sie bada monety i okresla ile czego jest pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie