Skocz do zawartości

Sensacja archeologiczna! Rolnik z okolic Jasła znalazł złotą biżuterię sprzed 3,5-2 tys. lat


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Wyroby ze złota datowane wstępnie na 1600-400 lat przed Chrystusem znalazł rolnik w okolicach Jasła na Podkarpaciu. Zabytkowe przedmioty trafiły do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

- Podczas prac polowych rolnik w okolicach Jasła natrafił na trzy złote bransolety przewiązane złotym drutem - powiedział archeolog i dyrektor krośnieńskiego muzeum Jan Gancarski.

Dyrektor muzeum: Mam nadzieję, że rolnik otrzyma nagrodę od ministra kultury

Archeolog podkreślił, że znalazca zachował się bardzo uczciwie i o dokonanym przez siebie znalezisku powiadomił służby konserwatorskie, które zabytki przekazały muzeum w Krośnie". - Jego postawa zasługuje na pochwałę. Mam nadzieję, że otrzyma adekwatną nagrodę od ministra kultury i dziedzictwa narodowego - dodał Gancarski.

Dyrektor odmówił podania personaliów znalazcy oraz miejsca, gdzie od kilku tysięcy lat spoczywały złote bransolety. Nie chciał się też wypowiadać na temat wagi złotych bransolet. Archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego zamierzają tam wkrótce przeprowadzić szczegółowe badania.

- Są to unikatowe zabytki; prawdopodobnie jedyne tego typu w południowo-wschodniej Polsce. Miejsce ich odkrycia przebadamy, bo chcemy stwierdzić, czy było to znalezisko o charakterze skarbu, czy też może pozostałości cmentarzyska - zaznaczył Gancarski.

Jego zdaniem, są to zapewne wyroby pochodzenia zakarpackiego". - W tamtym czasie pogórza karpackie zamieszkiwały ludy, które przybyły tutaj zza Karpat - zauważył.

Przedmioty datowane na 4 tys. lat przed Chrystusem

W latach 90. ubiegłego wieku w okolicach Jasła Gancarski wraz z kierowaną przez niego grupą archeologów odkrył ponad 160 tys. zabytkowych przedmiotów i obiektów; najstarsze są datowane na 4 tys. lat przed Chrystusem.

Ustalono wtedy, że na początku epoki brązu w Trzcinicy k. Jasła zbudowano osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.

Z kolei między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym. Natomiast między VIII a XI wiekiem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion, zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Prawdopodobnie został zniszczony w pożarze u schyłku panowania Mieszka II.

Od kilku lat w Trzcinicy znajduje się skansen archeologiczny.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18103401.html#MTstream
  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano
Pojawiło sie video znalezionego skarbu.....
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18103401,Sensacja_archeologiczna__Rolnik_z_okolic_Jasla_znalazl.html#Czolka3Img
Napisano
wirakocza ty to musisz mieć nieziemską wizję skarbu ,pewnie z filmów o piratach ,nic poniżej skrzyni złotych dublonów nie wchodzi ci w zakres skarbu .....
przykro mi ale złota biżuteria z tego okresu tak wyglądała ,samo datowanie skłania się do określenia tego skarbem
Napisano
Panie Wirakocza, proszę się zapoznać: http://pl.wikipedia.org/wiki/Skarb

Swoim wpisem pokazałeś co z Ciebie za ziółko, żeby nie używać
mocniejszych słów...
Napisano
Wirakocza jako bóg ma prawo mieć inne wyobrażenie skarbu i muszę stanąć w jego obronie, bo się nie znacie. Sam na pewno takich znalezisk ma po kilkanaście dziennie i się z innych śmieje :D

A poważnie, to ciekawe, co by powiedział na skarb z brązu ze stycznia z Rzepedzi.
Napisano
O ten kawałek drutu to ma być zabytkowa bransoleta? Dobre... Ciekawe skąd oni wiedzą, że to faktycznie są ozdoby do noszenia na ręku i pochodzą sprzed naszej ery, skoro przedmiotów o wiele młodszych (XIXw.) nikt nie jest w stanie zidentyfikować od lat: http://odkrywca.pl/tarcza-z-cyfra-7-pachnie-xix-wiekiem-,655116.html
Napisano
Oczywiście, że poważnie pytam skąd archeolodzy wiedzą, że to są akurat bransolety z epoki starożytnej. Nie kwestionuję,że to czyste złoto.
Napisano
skąd archeolodzy wiedzą, że to są akurat bransolety z epoki starożytnej"

gupie" pytanie... po puncach :D

a na serio: fajna znajda, pytanie co dalej Kubusiu Puchatku?
Napisano
Wirakocza wrzuciłem linka z Wiki bo tam są informacje na Twoim poziomie. Gdybym wrzucił np. skan z fachowego opracowania zapewne byś nie zrozumiał.
Również pozdrawiam
Napisano
To wszystko jakieś naciągane,po zasiewach już dawno,świadomy rolnik dopiero teraz zauważył,rozrzut datowania chyba na oko inaczej tak szybko się nie da.A metodą wałeczkową można było wykonać później.
Napisano
Panowie ogarnijcie sie mamy 21 wiek jest mnustwo metod okreslenia wieku zaczynajac od typologi a zakonczyc mozna na badaniach metaloznawczych wystarczy tylko lekko do tknac badany przedmiot i zostaja sladowe ilosci to sie bada wychodzi sklad dokladnie ile czego jest na podstawie tego mozna uzyskac wiele informacji podobnie jest z brazem sklad sie zmienial mozna okreslic nawet rejon z ktorego pochodzily surowce itp najpier poczytajcie fahowa literature albo przynajmniej w necie tak tez sie bada monety i okresla ile czego jest pozdr
Napisano
No właśnie. Przecież archeometalurgia to obszar badań, który dostarcza wiele informacji na temat składu i struktury metali, co łatwo jest zbadać. Na pewno a oko" nie trzeba tego robić.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie