Skocz do zawartości

Z kim walczyli Polacy na Westerplatte? Niemcy się nie dowiedzą


Rekomendowane odpowiedzi

Łe tam , po mieniecku zbrakło. We Fromborku koło portu stoi sobie kamiań pamiątkowy na którym po polskiemu jezd napisane
: 450 000 mieszkańców Prus Wschodnich przeżyło exodus przez Zalew Wiślany i Mierzeję , pędzeni przez okrutną wojnę. Wielu utonęło , inni zgineli w lodzie i śniegu . Ich ofiary wzywają nas do porozumienia i pokoju.
Prawda że ciekawy napis??????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Kolejny kwiatek z Gdańska.
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,15965882,Cmentarz_Ofiar_Hitleryzmu__a_na_nim_kuriozalna_tablica_.html
Cmentarz Ofiar Hitleryzmu, a na nim kuriozalna tablica. W hołdzie ofiarom Polonii Gdańskiej"
Dorota Karaś
16.05.2014 , aktualizacja: 16.05.2014 09:45

Tablica na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Gdańsku



Na gdańskim cmentarzu-pomniku Ofiar Hitleryzmu stanął nowy pomnik. Wykuty w kamieniu napis głosi: W hołdzie ofiarom Polonii Gdańskiej". - Gdy zobaczyłem tablicę, pomyślałem, że to żart lub prowokacja - mówi Jarosław Wasielewski, bloger i popularyzator historii Gdańska.
Nowy pomnik przypominający kolumbarium stoi na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu przy ul. Chrobrego w Gdańsku.

- Byłem tam w ubiegłym tygodniu, podczas warsztatów Odkopane z Zaspy", w których uczestniczą mieszkańcy dzielnicy - mówi Jarosław Wasielewski, bloger i popularyzator historii Gdańska. - Podczas spaceru po cmentarzu jedna z uczestniczek zwróciła mi uwagę na nowy obiekt. Nie widziałem go wcześniej, wyglądał na jeszcze niewykończony. Wykuty na nim napis wprawił nas w konsternację. Głosi on: W hołdzie ofiarom Polonii Gdańskiej". Początkowo pomyślałem, że to kiepski żart albo artystyczna prowokacja. Tablica sugeruje, że ten pomnik upamiętnia osoby, którym życie odebrali Polacy mieszkający w przedwojennym Gdańsku.

Napis budzi wątpliwości

Napis na tablicy nie jest jednak żartem.

- Napis budzi logiczne wątpliwości - przyznaje Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Nie my jednak ustaliśmy jego treść, taki projekt trafił do nas do realizacji. Trudno będzie wskazać osobę, która popełniła błąd, z całą pewnością nie był to celowe. Wymienimy tablicę najszybciej, jak możemy.

Pomnik stanął na terenie cmentarza jesienią ubiegłego roku. Ma upamiętniać Polaków mieszkających w Gdańsku, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

- Listę z nazwiskami i datami przygotowuje Muzeum Stutthof - informuje Mieczysław Kotłowski. - Znajdą się one na tabliczkach, które zostaną przytwierdzone na jednej ze ścian pomnika. Dane są jeszcze weryfikowane, tabliczki będziemy umieszczać sukcesywnie. Koszt inwestycji to ok. 30-40 tys. zł, pieniądze pochodziły ze środków wojewódzkich.

Nikt nie informował

- Dziwi mnie też, że miasto postawiło na terenie cmentarza nowy pomnik, ale nikogo o tym nie poinformowało - mówi Jarosław Wasielewski. - Nie było żadnych zapowiedzi w mediach na ten temat. Brak informacji powoduje, że mieszkańcy nie mogą świadomie uczestniczyć w życiu miasta.

Cmentarz na Zaspie powstał w 1895 r., początkowo był miejscem spoczynku ubogich mieszkańców, skazańców i samobójców. Od września 1939 roku chowano tu m.in. więźniów obozu w KL Stutthof, zmarłych w podobozach na Przeróbce i Kokoszkach oraz straconych w gdańskich więzieniach. Spoczywa na nim od kilku do kilkunastu tysięcy ofiar niemieckich nazistów. Od 1985 istnieje tu Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego - Pomnik Bohaterów Zaspa. Na początku lat 90. na cmentarz przeniesiono szczątki obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, znalezione podczas prac budowlanych na Zaspie w 1991 roku.

Można? Można. I winnych nie ma.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając idiotyzm tego napisu, nasuwa mi się jeszcze jedna myśl: dlaczego Polaków w Gdańsku nazywa się Polonią? Przecież to nie byli żadni emigranci, tylko w dużej części autochtoni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem, o czym ( poza debilnym czy choć mało fortunnym napisem ) staracie się dyskutować...

Określenie Polonia Gdańska" jest oczywistą oczywistością, podobnie jak Wrocławski Olimp czy Polonia Wrocławska...

A, żeby aż tak daleko nie szukać, jak Warszawiak vs Słoik...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Napis budzi logiczne wątpliwości - przyznaje Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Nie my jednak ustaliśmy jego treść, taki projekt trafił do nas do realizacji. Trudno będzie wskazać osobę, która popełniła błąd, z całą pewnością nie był to celowe. Wymienimy tablicę najszybciej, jak możemy." A ja mam wątpliwości po pierwsze czy nie było to celowe a po drugie czy nie da się ustalić winnego. Przeważnie w takich przypadkach jest zlecenie pisemne wraz z treści jaka ma być na pomniku. Pozostaje do ustalenia czy dokładnie taka treść miała być wyryta czy też nastąpiła zmiana treści już przy samym wykonaniu. Z doświadczenia wiem że napisy tego typu są dosyć długo dyskutowane przed zatwierdzeniem do wykonania. Jeżeli osoba która zatwierdziła napis dała się podpuścić to jej problem w końcu bierze odpowiedzialność za to co podpisuje. Dbajmy o swój wizerunek bo nikt o niego inny nie zadba. a za parę lat takie tablice będą dowodem" na to która nacja wywołała wojnę i jest winna jej ofiar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to coś jest dziwnego... Jak dla mnie napis jest jasny i zrozumiały Ofiarom( w domyśle poniesionym przez) Polonii Gdańskiej" Czepiać by się można określenia Polonii Gdańskiej gdyż zwyczajowo określa się tak emigrantów, a to do Gdańszczan polskiej narodowości nie bardzo pasuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wojną Gdańsk miał status wolnego miasta, dlatego wszyscy autochtoni mogliby być nazywani co najwyżej Gdańszczanami. Ponieważ było to poza granicami Polski, wszystkich Polaków nazywano Polonią Gdańską - i to jest zrozumiałe dla tych, którzy znają trochę historię miasta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie