Skocz do zawartości

Niemiecki czołg w Legnicy


les05

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 102
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Na zakończenie dwa zdjęcia z wyburzania przepięknych poniemieckich w pełni wyposażonych warsztatów, w których nie tylko Niemcy ale i nasi żołnierze naprawiali swój sprzęt / jestem w posiadaniu z albumu wojskowego mego ojca zdjęć z naprawy czołgów T34-85 i SU-76 w tym warsztacie/.
Jako młodzieniec często byłem tam obecny - lata 50-te.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Na wstępie odpowiedź dla kolegi ,,skyluke,,
Czołg poniemiecki stał ,,niedługo,, koło wartowni - wjazdu do JW. Podczas inspekcji SO KBW w 1963r. zapadła decyzja o usunięciu sprzętu z terenu Jednostki, co też uczyniono - pojazd odholował szkolny SU-76.
Tak, zgadzam się z kolegą, że Szkoła została zlikwidowana w 1966r., na dowód tego wklejam tablo - opuścił ją wtedy ostatni rocznik młodych oficerów, była to 30 Promocja, rocznik 1966.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie zdjęcie
Akt przekazania koszar SO KBW dla OSWŁ - przyjmuje płk.Roman
Rozkaz o rozwiązaniu i przekazaniu Szkoły odczytuje ppłk.Sawczuk, obok gen. Kuriata i D-ca Szkoły płk. Sroczyński
Pierwsza Promocja była 20.12.1945r.a ostatnia Promocja była 4.09.1966r.
Mam nadzieję,że moja odpowiedź zadowoli kolegę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do wątku ,,Niemiecki czołg w Legnicy,,
Przeżywamy teraz gorące pancerne dni, czołg z Afganistanu, czołg w MWP, czołg w Bydgoszczy, czołg w rzece Warta, a teraz już chyba pora na czołg w Legnicy.
Pamiętają koledzy zdjęcie z legnickiego Parku i stojące tam czołgi, jak pisałem wcześniej stały tam również różnego kalibru i rozmiaru działa, /pocięto je na złom/ jedno z nich przedstawiam kolegom - może rozpoznacie ???
Zdjęcia pochodzą z albumu wojskowego mego ojca.
Pozdrawiam
DODGE52

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Dogde52 ,bardzo dziękuje za odpowiedź.
Pytałem bo czytam od jakiegoś czasu ten wątek z osobą z rodziny która w 1966 ukończyła tę szkołę i była na defiladzie tysiąclecia w Warszawie.
Oglądamy te zdjęcia i opowiada mi gdzie co było i jak na terenie jednostki, budynki, zajęcia etc. Wiele nazwisk z innego wątku o Legnicy też znajomych :). Czy Pański ojciec uczył może w latach 65-66 w szkole ?
Niestety jako że 1965 to osoba ta czołgu już nie pamięta, ani też z opowieści kolegów...Pamięta za to owe SU.
Czy mógłbym prosić na priv. to zdjęcie z promocji 1966 w lepszej rozdzielczości ? Pamiątka.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Za. 24legnica.pl " z 22.01.2013 r. - Poszukując zakopanego po wojnie niemieckiego czołgu, ekipa Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu zbadała teren opuszczonych koszar przy ul. Rzeczypospolitej w Legnicy. – Niczego nie znaleziono – relacjonuje Małgorzata Golińska, rzeczniczka Agencji Mienia Wojskowego.


Wszystko zaczęło się ponad rok temu, od relacji zebranych przez Grupę Poszukiwawczo-Badawczą z Legnicy. Wynikało z nich, że po wojnie na terenie koszar zakopano Panzerkampfwagen IV, legendarny czołg III Rzeszy. po artykule w Gazecie Wrocławskiej zgłosił się świadek, który uściślił tamte informacje. Według niego chodziło o dwa inne niemieckie wozy pancerne z okresu II wojny światowej.

Niedawno wojsko wpuściło na teren koszar eksploratorów ze specjalistycznym sprzętem do poszukiwań.

- Informacje o czołgu się nie potwierdziły – informuje Małgorzata Golińska. – Ekipa z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu sprawdziła wszystkie możliwe miejsca zakopania pojazdu, ale nic nie znalazła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodge52

Czy to twoje wskazanie było weryfikowane?
Czy możesz nam napisać coś więcej o tej akcji?
Czy sprawa jest ostateczna czy może jednak jest jeszcze jakaś szansa, że ten czołg gdzieś tam jest?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weryfikowaliśmy wszystkie dostępne wskazania m.in. te Pana Zbyszka też.
Czy tam coś może być ? Oczywiście że TAK. Inny, lepszy sprzęt do poszukiwań, lepsi poszukiwacze .... więcej szczęścia. Im więcej ludzi tam wejdzie tym większa szansa na dokładniejsze przeszukanie terenu. Tam może być mnóstwo śmieci ale też mnóstwo ciekawej drobnicy.

Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można wiedzieć to czym sprawdzaliście? organoleptycznie? Kułjkami? Georadarem? jakimś innym sprzętem? Bo teren dość trudny na magnetometr (za blisko budynki, sieci energetyczne itd).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę wszystkie elementy o których mówisz zrezygnowaliśmy z elektroniki i zawieźliśmy na miejsce naszego Mariana. Mariana noga nie wskazała aby zalegało tam coś ciekawego.

Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem poważnie ale jak zawsze dostałem odpowiedź co najmniej śmieszną (nazywać inaczej tego mija się z celem)
Mariana noga" czyli organoleptycznie :)
Nie dziwię się że nic nie znaleźliście. I wcale nie musiało tam niczego nie być :P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teren prędzej czy później będzie ogólnie dostępny. Czy coś Ci wtedy zabroni go przeszukać ? Prosiliśmy Cię o pomoc to nas olałeś.A teraz chcesz nam coś udowodnić ? My jako kompletni dyletanci i ignoranci nie poszukaliśmy niczego. Przeczytaj to co napisałem wyżej. Jestem przekonany że tam coś" jest. Potrzeba teraz fachowców i znawców aby to odszukać. Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej przy CSWL w Poznaniu nie dało rady.
Jedyny pożytek z naszej wycieczki to ten że udało się spotkać i poznać dwóch niezmiernie ciekawych ludzi. Olał te zakopane dywizje czołgów kiedy poznaje się takich fajnie zakręconych ludzi.

Jacek Czypicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nikomu nie muszę udowadniać i nie mam zamiaru takiego. Zadałem proste nie skomplikowane pytanie. Odpowiedzi jaką uzyskałem od Ciebie hmmm nie chce mi się komentować. Co do mojej pomocy w Legnicy nic bym nie zdziałał bo magnetometrem można szukać tylko i wyłącznie w czystym terenie, co najmniej 100m od sieci energetycznych i 50 m od budynków.(swoją drogą pierwsze słyszę żeby mnie ktoś o pomoc w poszukiwaniach w Legnicy prosił ?!)
Pozdrwaiam
Marcin
PS> Jacek Twój sarkazm raczej nic nie wnosi do tematu i jest bezpodstawny.
PS2. Jaca2003 daj se spokój.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

W piątek 13.09.2013 rozpoczęło się świętowanie 20-lecia wyjścia z miasta Legnicy wojsk radzieckich, ostatni żołnierz opuścił miasto 16.09.1993r.
Projekt ,,20 lat po... ,, zakłada spotkania byłych mieszkańców miasta: Polaków i Rosjan przy jednym stole, pokaz grup rekonstrukcyjnych w Parku Miejskim / wyzwolenie Legnicy przez żołnierzy Armii Czerwonej /.
A więc mamy 2013 rok i ,,Niemiecki czołg w Legnicy,,
Zapoznam kolegów z kilkunastoma zdjęciami z tej historycznej rekonstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie zrobione jesienią 1945r. W Parku Legnickim stoją zgrupowane czołgi niemieckie.
W najnowszym wydaniu książki ,,Mała Moskwa,, autor pisze: ...radzieckie czołgi w Legnickim Parku, jest to błąd, być może w 3 wydaniu będzie sprostowanie.

Ale mamy 2013 rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie