Skocz do zawartości

Niemiecki czołg w Legnicy


les05

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 102
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

I na koniec - to co nas najbardziej interesuje.
Taki sprzęt był na terenie jednostki, na odwrocie zdjęcia napis: Legnica 1946/47 i osoby z nazwiska / niektóre nieczytelne /
Zdjęcie pochodzi z wojskowego albumu mego ojca, / zdjęć jest wiele / po raz pierwszy umieszczam je w wątku ,,Niemiecki czołg w Legnicy,,
Zdjęcie otrzymali to wcześniej Panowie z MBP z Poznania.
Może coś się wreszcie ruszy !
Może koledzy rozpoznają, jaki to sprzęt ?
DODGE52

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czyms musieli ćwiczyć. Jak się poczyta wspomnienia z tego okresu to bardzo brakowało sprzętu. Posówano się nawet do ściągania znszczonych pojazdów (radzieckich) z pól bitwenych i ich remontowania. (artykół z Militaria o wydobywaniu sprzetu radzieckiego z rzek).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewni jesteście że w tle jest Pz II?
Mnie wygląda na Panterę.

1. Kształt tylnej części wieży.Jak w Pz II ale do Pantery też pasuje.
2.Charakterystyczne dla Pz V podcięcie tyłu kadłuba.
3.Podkreślony przeze mnie ciemniejszy kształt pasowałby do dodatkowych ogniw gąsienic mocowanych do kadłuba w Pz V właśnie w tym miejscu.
4.Pojazd wydaje się stać w oddaleniu od tych na pierwszym planie.Pz II byłby mniejszy-widać by go było więcej"

To takie moje małe wątpliwości którymi chciałem się z Wami podzielić.
Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam,
Chciałbym kolegom przekazać kilka nowych informacji dotyczących wątku ,,Niemiecki czołg w Legnicy,,
W dniu 12.10.2012 zostałem zaproszony przez Dyrekcję mojej Szkoły / Zespół Szkół Samochodowych /jako emerytowany nauczyciel na akademię z okazji ,,Dnia Nauczyciela,,. Obecni byli młodzi nauczyciele aktualnie uczący, jak i emerytowani nauczyciele. Wśród nich było dwóch ,,seniorów fachu nauczycielskiego,,, Pan Michał lat 91 i Pan Augustyn lat 89.
Korzystając z obecności dwóch Panów, zadałem pytanie dotyczące czołgów w Legnicy, szczególnie tych na zdjęciu w Parku. I co się okazuje - Pan Augustyn dokładnie pamięta te czołgi stojące przy ul. Jordana, dodając - na zdjęciu po lewej stronie /są niewidoczne / stały poniemieckie armaty ,,różnej wielkości,,- jedną pamięta szczególnie, gdyż miała długą rozerwaną lufę. Okazało się z dalszej rozmowy, że dwa pojazdy pancerne / bardziej uszkodzone / zostały zezłomowane wraz z armatami / pozostałe usunięto, gdyż szykowano Park do ,,Wystawy Ziem Odzyskanych,,
Ale to nie koniec - Pan Augustyn pracował jako młody kierowca samochodu ,,Internacjonal,,- pogotowie techniczne z UNRY w legnickiej firmie /rosjanie nie zdążyli wyszabrować urządzeń poniemieckich / która nazywała się ,,Techniczna Obsługa Rolnictwa - Przedsiębiorstwo Państwowe w Legnicy,,i on i koledzy po otrzymaniu polecenia z Powiatowej Rady Narodowej /PRN/, pocięli na złom ten sprzęt./ przypomnę-2 pojazdy pancerne i armaty /. Pytam - czy ma jakieś zdjęcia z tej operacji, odpowiedział - nie, ale zaprosił mnie do swojego domu, pokazując liczne zdjęcia z lat 40-tych i 50-tych, które zeskanowałem i które kolegom za jego zezwoleniem przedstawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarłem też do wspomnień nieżyjącego już ppłk. Czesława Woskowicza. Spisał ppłk. Czesław swoje wspomnienia od chwili przyjazdu Szkoły z Andrzejowa k. Łodzi do rozwiązania JW w 1966r. Są zachowane 2 egzemplarze: jeden w Archiwum Miasta Legnicy, drugi w domu rodzinnym, dzięki uprzejmości córki Alicji zeskanowałem wspomnienia i na stronie 9 Pan ppłk. pisze ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie