Skocz do zawartości

Upadek ZSRR. 20. rocznica


Rekomendowane odpowiedzi

20 lat temu upadł Związek Radziecki. Odmienne drogi, którymi poszły poszczególne republiki, są dziś najlepszym potwierdzeniem, jak sztucznym tworem, utrzymywanym jedynie przez bezprzykładny w dziejach świata terror, był Związek Radziecki.

[...]


http://www.tvn24.pl/0,11299,,,upadek-zsrr-20-rocznica,raport.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm ?!
Powiadasz, bezprzykładny ?
Już na samym początku świadomości okołopolańskiej dochodziło do przemocy" transgrancznej.
Wszak czyż to nie Prusów ogniem i mieczem ... nawracano ?
Niestety, zakusy terytorialno-finansowe ... niejednego Możnowładcy niejednego Królestwa ... niejedno nieszczęście sprowadziły na niejednego Sąsiada.
Ale tak się zastanawiam, co tak naprawdę gnało na Wschód i Napoleona, a i Adolfa ?
Co jest tam takiego, co Ich jak magnes przyciągało ? Złoto, diamenty, srebro ?

Nie wiem. Mogę się tylko spróbować podomyślać, że na ten to przykład Anglicy dla odrzucenia myśli napoleońskich o podbiciu wysepek brytyjskich; dzięki agentce ... podpuściły Go a raczej poszczuły na Rosjan.
Bo czyż nie jest dziwnym, że poszedł tam wiedząc, iż za plecami ma i Prusaków, i Austriaków ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym państwowym programie rosyjskiej TV można zobaczyć kilkuodcinkowy serial na ten temat zatytułowany СССР. Крушение." - ZSRR. Upadek.

Widzimy chronologicznie ułożone fakty i mnóstwo twarzy działaczy politycznych ZSRR oraz innych krajów, na przykład Zbigniewa Brzezińskiego, Richarda Pipesa, nawet Lecha Wałęsę.

Dla znających rosyjski:
http://partizzan1941.ucoz.ru/

Fakty są zadziwiające...
Walentin Falin ambasador ZSRR w RFN, przewodniczący wydziału zagranicznego KC ZSRR, dyplomata, zadał pytanie marszałkowi Siergiejowi Achromiejewowi szefowi sztabu generalnego Armii Radzieckiej po co nam 55 tysięcy czołgów". Achromiejew poprawił Falina mamy 65 tysięcy czołgów", ale nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie.

Znacie komunał: zła historia jest matką złej polityki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tego tak czarno nie widział,ZSRR upadł bo Rosjanie nie chcieli dopłacać do narodów z których nie mieli pożytku.
Po co forsę ładować w Ukrainę,Białoruś ,Kazachstan itp jak lepiej dać im,, niepodległość,,zachowując oczywiście wystarczającą kontrolę.
Ta kontrola to nie poprzez czołgi ale poprzez czynniki ekonomiczne lub polityczne.
Oczywiście Czeczeni nie mają szans bo tam jest ropa.
Przypomina mi się spotkanie na mojej uczelni z prof Longinem Pastusiakiem,dyżurnym specjalistą PRL-u do spraw USA.
To był chyba rok 83 wiosna-wtedy Izrael okupował to co nazywamy autonomią Palestyńską.
On nam wtedy powiedział że Palestyńczycy dostaną autonomię bo Państwo Żydowskie nie będzie finansowało im opieki medycznej,edukacji czy też emerytur,a oni będą leżeli w meczetach.
Dla mnie osobiście upadek ZSRR był pozbyciem się przez Rosję
pasożytów żerujących na Rosyjskiej ropie i gazie ziemnym.
A czołgi tu mają niewiele do znaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasożyty, paracyty...

Problemem ZSRR było ustawienie gospodarki z dupy strony, tj. nr 1 kompleks wojenno-przemysłowy, nr 2 szerpotrieb czyli towary powszechnego użytku. W praktyce wyglądało to tak, że pierwszy radziecki telewizor kolorowy został skonstruowany przez specjalistę od projektowania układów sterowniczych rakietami jako produkt uboczny. No i oczywiście rolnictwo, w którym ok. 2/3 wyprodukowanego ziarna przepadało, na co znaleziono cudowne lekarstwo czyli zaczśto płacić ogromne sumy amerykańskim i kanadyjskim farmerom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yeti-ja nie jestem specjalistą w tej dziedzinie , Rosjanie to
bardzo dziwny naród ,ciężko zrozumieć mi ich mentalność.
/Nie jest ani lepsza ani gorsza jak nasza-jest po prostu inna/
To jest moja wersja wydarzeń bo Yeti pewne procesy społeczne toczą się w ,,cieniu,,.
Jeśli uważasz że nie mam racji to napisz gdzie a ja się odniosę.
Powtórzę: Komunę obaliła sama komuna,bo po prostu jej ramy były już dla nich za ciasne.Ideologię pominę,bo w tym przypadku prawdziwych komunistów nie było więc szkoda niszczyć klawiatury.
Rosja w tej chwili po Chinach ma największe rezerwy walutowe,ale biorąc pod uwagę liczbę ludności Chiny są biedne.
Po prostu Rosja to bogate państwo z biednymi obywatelami.
Ale jeśli obywatelom to nie przeszkadza, to mnie też.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acer teraz im poszło w śmigłowce w 2011 dostali sto nowych i ponad siedemdziesiąt zmodernizowanych,dla ciekawych wznowili produkcję Mi-26.A Ukraińcy modernizują Mi-2,czyli biznes kwitnie.
Aha Ruscy dostali nowego AWACSA Beriew A-50 może wykrywać więcej,ale czy może to nie takie pewne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Kapitalizm już dawno mamy tyle że mafijno-gangsterski
Zapytałbym raczej gdzie ta demokracja?
Kiedy jeszcze chodziłem do liceum to obiecywali w szklanej pralce" że coś takiego będzie. Tylko jakoś nikt z polityków do tematu nie powrócił :(

Jacku, o jakiej swojej" uczelni piszesz? :D Bo właśnie parsknąłem herbatą ze śmiechu czytając Twój post :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co Maufrias ja poprzednio pisałem ale w innym wątku,który tradycyjnie zaginął,,ze ten się śmieje najgłośniej kto się śmieje ostatni.
Koledzy Wasz stan wiedzy mnie nie bawi,wasz stan wiedzy mnie
martwi.Panowie Wasze poglądy ośmieszam bez żadnego problemu,wierzcie mi ja myślałem że jakiegoś przeciwnika znajdę no trudno nie mogę za wiele oczekiwać od życia.
Panowie satysfakcji nie mam żadnej,i na koniec Koledzy.
Uważacie się za antykomunistów,a dokładnie stosujecie komuszków metody.
Im się nie udało i Wam się nie uda.
Bo nie zatrzymacie Wisły łopatą,z nazwą ,,usuń,,
Usuniecie-alo co z tego smród zostanie.
Pozdrawiam tak jak pisałem jadę na urlop ,i będę odpoczywał.
No i szukał nowe materiały ale nie do tego działu,bo jak pisałem szkoda tylko mojego czasu i klawiatury,
I najweselsze jest to że powoli zostaję dysydentem,przynajmniej na tym forum.
Cieszę się z jednego że coraz więcej kolegów ma odwagę ujawnić swoje poglądy,to jest moje /tak myślę, też zwycięstwo/
Bo Koledzy prawda o tych czasach i tak zwycięży,i życzę tym kolegom co teraz poprawiają historię aby się kedyś nie wstydzili tego co teraz piszą.
Bo internet jest pamiętliwy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek uwierz mi, również ubolewam nad tym, że ty i paru twoich kolegów po poglądach, nie możecie się dalej ośmieszać w tych wątkach które zniknęły. Żal mi przede wszystkim tego, że po waszych wpisach każdy mógł sobie wyrobić opinię o mentalności, wiedzy i inteligencji obrońców komuny"...
Cóż, na swoje usprawiedliwienie powiem, że robiłem co mogłem i nadal apeluje do moderatorów by nie usuwali Twoich wpisów, co niniejszym czynię.
Jacek nie martw się, nic straconego zawsze znajdziesz parę tematów gdzie będziesz mógł błysnąć błyskotliwością;), wiedzą i przepiękną polszczyzną. Tylko koniecznie musisz na ten urlop zabrać laptoka;)
Ps
Jacek, co do śmiechu, to wielu pewnie dostało już czkawki od niego, czytając twoje wpisy o przeogromnym bagażu wiedzy...;) Ps 2
Czy ty czasem nie mylisz dysydenta z dyslektykiem?
Ps 3
Pozdrawiam i życzę owocnego urlopu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien prawowity Katolik żarliwie się modlił,
Panie Boże daj mi wygrać w Totolotka 1 mld złotych.
Gdy mi dasz to ja twój żarliwy wyznawca postawię ku twojej chwale świątynię i utrzymam dwa sierocińce,,
I tak modli się rok ,dwa,pięc po 50-latach słyszy we śnie
,,Janie daj mi szansę,zagraj chociaż jeden raz,,
To jest moja politycznie poprawna wersja starego kawału.
Martian zamiast mnie krytykować za: ortografię, styl,nudę,i czkawkę jaką dostajesz Ty i twój starszy brat na widok moich postów.
Napisz coś,a wtedy ja tu wrócę i z któregoś z nas czytelnicy będą się śmiali.
Ja już Ci kiedyś pisałem kłamstwo ma krótkie nogi i goły zad.
Wam zostało tylko,, usuń,,
Martian jak oczy zamkniesz to nie znaczy że noc zapadła.
Na koniec mam na kompie trochę materiałów z tej epoki,ale ich nie wrzucę bo szkoda mojego czasu.
I tu moja propozycja do któregoś z Modów.
Jeśli któryś z Was jest zainteresowany i weżnie te tematy
są to głownie tematy dotyczące relacji Państwo -Kościół za komuny to jestem gotowy jeden warunek wątek nie może być usunięty tam nie ma żadnych treści konfliktowych/przynajmniej dla mnie/
Jeśli nikt nie będzie chciał trudno będzie leżało-bo o jeść nie woła.
Martian w moich oczach wyszedłeś na małego Jasia.
Obiecałeś i co? To jest Martian twój problem nie mój.
Pozdrawiam wszystkich
Jacek Borcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I widzita mody, cośta narobili? Prosiłem, pisałem, żeby nie usuwać... Sie Jacek zbiesił i wcale mu się nie dziwię...
Gdzie teraz człowiek znajdzie tyle kawałów, aforyzmów i idiomów z języka minionej epoki??? Kto teraz będzie bronił stalinowskich wartości moralnych???
;)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie