Jump to content

Sherman & 25-funtówka w Muzeum Broni Pancernej CSWL


sil3nt

Recommended Posts

Dar Królewskiego Muzeum Armii i Historii Wojskowości w Brukseli dla powstającego w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej, dotarł dziś do Muzeum Broni Pancernej CSWL. Zarówno czołg jak i działo wymagają generalnego remontu, po którym zostaną wyeksponowane w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. W roku 2011, po otwarciu Muzeum II Wojny Światowej, czołg oraz haubicoarmata trafią do Gdańska.

więcej: http://www.muzeumbronipancernej.pl/pl/component/content/article/165-czog-sherman-ju-w-poznaniu

Remont sprowadzonego sprzętu, podobnie jak wcześniej remont StuG'a IV, będzie na bieżąco relacjonowany na portalu: MuzuemBroniPancernej.pl

Link to post
Share on other sites
  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply
Trafią do Gdańska w 2014, więc (jeśli remont będzie szybki)zdążymy nacieszyć oczy.A kto wie, może MIIWŚ do tego momentu upadnie i zostanie sherman w Poznaniu :).


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora PATRON 20:32 14-04-2011
Link to post
Share on other sites
To będzie składanka kadłuba Shermana V (czyli M4A4) i wieży Shermana Firefly Vc. 1 Dywizja Pancerna miała na stanie zarówno Shermany V jak i Vc, jednak taka składanka nie istniała w rzeczywistości. Ale łatwo można usunąć kadłubowy km i otwór po nim zaślepić odpowiednią żaślepką jak występowała w wersji Vc. Jeszcze tylko uchwyt transportowy armaty na płycie nadsilnikowej i zewnętrznie mamy Firefly Vc. Natomist doprowadzenie do stanu jezdnego to inna bajka. Znalezienie silnika Multibank do remontu nie bedzie łatwą sprawą a jego zakup wymaga wydania sporej ilości pieniędzy. Ponadto elementy osprzętu silnika, instalacje itp. Bez bardzo duzych pieniędzy bedzie to eksponat ststyczny, nistety pozbawiony wnetrza.
gdyby remontujacy potrzebowali dokumentacji (np. instrukcji zespołu napedowego (silnik, przekładnie, itp.) chętnie służę pomoca.
Pozdrawiam
Witek Cisłak
Link to post
Share on other sites
Ze względu na to, że czołg ma być eksponatem w gdańskim Muzeum IIWŚ nie ma (przynajmniej na tą chwilę) planów doprowadzania go do stanu sprawności technicznej czy ukompletowania wnętrza. Wystarczy ładnie wyglądająca wydmuszka.
Link to post
Share on other sites

Remont Gdańskiego" Firefly'a ruszył z kopyta. Dzień po przybyciu do warsztatu pierwsze części zostały wypiaskowane ...
http://www.muzeumbronipancernej.pl/pl/component/content/article/166-sherman-firefly-wozki

Link to post
Share on other sites

Ps Przeglądając forum Fortyfikacje, bunkry..." natrafiłem na inf o pozyskaniu sponsora, który sfinansował prace przy Baterii Duńskiej" na Helu. Sponsorem była firma ...duńska.
Ciekawe czy podobnego mechanizmu nie dało by się zastosować przy Shermanie z nazwą własną ŻUBR II".
Sponsor i to ZASOBNY nasuwa się sam!
Nie wiem czy ktoś z muzeum tu zagląda, ale jeśli tak to może warto przeanalizować taki pomysł.

Link to post
Share on other sites
macvsog to jescze potrzebujesz 2 Shermanów: M4 na Poznaniaka i M4A2 na Żubra II. Przy obecnych cenach wątpię abyś znalazł sponsora.
A co te dwa pojazdy 2 Warszawskiej Dywizji Pancernej maja wspólnego z remontowanym Shermanem Vc ? Chyba nie chcesz proponowac dla niego tych malowań?
Jedynym wchodzącym w grę malowaniem jest malowanie z 1 Dywizji Pancernej.
Pozdrawiam
Witek
Link to post
Share on other sites
Witek źle mnie zrozumiałeś.
Mój tekst nie odnosi się do wozu który trafił z Belgii.
To jest Sherman Firefly i żadnych kombinacji z przy nim nie wyobrażam sobie! Moje posty dotyczyły sytuacji po wysłaniu wyremontowanego wozu do Gdańska. W poznańskim muzeum również powinien znaleźć się Sherman i wyraziłem opinię ,że fajnie by było gdyby był to POZNANIAK".
Drugi post odnosił się TYLKO do potencjalnego sposobu pozyskania sponsora na zakup czołgu. Browary wydają MILIONY na reklamy i sponsoring, wiec kilkaset tysięcy nie powinno być dla nich problemem, zwłaszcza gdyby mogly wykożystać czołg w reklamie. W tym przypadku czołg nosiłby inną nazwę, ale to chyba żadna cena za posiadanie Shermana w kolekcji Muzeum Broni Pancernej.
Link to post
Share on other sites
Miałem taką nadzieję, że to marzenia nie związane z tym Fireflayem :-)
Fajnie by było gdyby w muzeum znalazł sie inny Sherman. Byle byłby to typ uzywany przez PSZ. Co do POZNANIAKA to jednak lepszy byłby Staghound, bo na Shermanach 15 Pułk Ułanów nie walczył. Shermany dostał po wojnie, a fotka jest z defilady z Loretto. Choc trzeba przyznać , że M4 w takim malowaniu wygląda fajnie.
Natomiast co do możliwości sponsorowania zakupu i ewentualnego remontu przez browar, mam wątpliwości czy to taka prosta sprawa. Może i wydają miliony na reklamę, ale to nie znaczy że chetnie wydadzą bardzo duże pieniądze na zakup czołgu. I to konkretnego typu.
Pozdrawiam
Witek
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Układ jezdny: http://www.muzeumbronipancernej.pl/pl/component/content/article/170-sherman-firefly-ulkad-jezdny]Muzeum Broni Pancernej - Sherman FireflyPost został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 21:05 21-05-2011

Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information