Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

MS1974

Wysylka helmow za granice

Recommended Posts

Do wszystkich znawcow -jak w temacie-jak bezpiecznie wyslac dwa helmy niemieckie do Usa-unikajac klopotow na granicach
z gory dzieki

Share this post


Link to post
Share on other sites
Już kiedyś pisałem,wysyłając paczkę z poczty wypełnia się całkiem inny druk nadania,który jednocześnie jest deklaracją w której trzeba napisać co znajduje się w paczce.
Kiedyś PRL-owski hełm wysłałem jako list polecony.Każda przesyłka zagraniczna priorytetowa jest przesyłką lotniczą i na pewno będzie prześwietlona.Ekonomiczna płynie statkiem(długi czas oczekiwania do 6tygodni,a nawet dłużej),i istnieje szansa że nie prześwietlą,ale to już twoje ryzyko.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To zależy co masz na myśli bezpiecznie.Jeżeli chodzi Ci o Twoje bezpieczeństwo to nie ma problemu-podajesz zmyślony adres nadawcy.Gorzej jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie przesyłki

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiem,jakie hełmy konkretnie chcesz wysłać. Raczej jednak trudno je uznać za zabytki (niby co w nich takiego wyjątkowego?), więc możesz zaryzykować i po prostu wysłać paczkę pisząc w deklaracji, że to hełmy. Ale żeby uniknąć ewentualnej idiotycznej sytuacji po interwencji nadgorliwego celnika, który zarzuci próbę wywozu zabytków bez zezwolenia, skorzystaj z przepisów ustawy o zabytkach:

art. 52
Jednorazowe pozwolenie na stały wywóz zabytku za granicę wydaje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, po zasięgnięciu opinii komisji złożonej ze specjalistów w określonych dziedzinach ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.
2. Osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna, w której posiadaniu znajduje się zabytek, składa wniosek o wydanie jednorazowego pozwolenia na stały wywóz zabytku za granicę, za pośrednictwem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Skoro wprowadzili takie przepisy i wydawało im się, ze są panami świata, niech teraz tracą czas na hełmy, manierki, medaliki i inne pierdoły. W końcu im się odechce. Z dużym prawdopodobieństwem na podstawie ust. 3:

Jeżeli wywóz przedmiotu nie wymaga jednorazowego pozwolenia na stały wywóz za granicę, wojewódzki konserwator zabytków wydaje zaświadczenie, o którym mowa w art. 59 ust. 3."

Dostaniesz kwitek, że hełmy nie są zabytkami i nie wymagają żadnej zgody. Z drugiej strony byłoby świetnie, gdyby minister powołał komisję, która orzekać będzie o ewentualnych zabytkowych walorach hełmu... Po co kombinować i się denerwować? Niech inni robią z siebie idiotów...
Artur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Polecam:

http://www.fedex.com/pl/
http://www.dhl.com.pl/publish/pl/pl.high.html
http://www.ups.com/content/pl/pl/index.jsxhttp://www.fedex.com/pl/

Słono zapłacisz, ale przesyłka będzie w USA nawet jutro, i dodatkowo można ją ubezpieczyć, żeby było bezpiecznie. Jako zawartość, prawdopodobnie chcesz wpisać coś w rodzaju przybory kuchenne(garnki), ochroniacze głowy(kaski), lub nocniki dla dorosłych(baseny szpitalne).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam. Nie widzę żadnego problemu w przesłaniu hełmów za granice. Okoł 4 lata temu dostałem przesylke z polski z dwoma hełmami i nawet szybko przyszły-około 5 dni( mieszkam w szkocjii) i była to zwykła paczka priorytetowa. myślę ze nic sie nie zmieniło od tamtej pory. pozdrawiam. Neustadt.

Share this post


Link to post
Share on other sites
głupoty piszecie,można wyrąbać piękną sprawę,ustawa o zabytkach i wywozu przedmiotów sprzed 1945 r.celnicy tylko czekają na wynik,proszę podać jaki statek wozi pocztę no może w chinach.znam podobne 2 sprawy jedna dotyczyła guzika pruskiego ,a druga klapy do mg-42 ale w tej sprawie oskarżony udowodnił że klapa powojenna od jugola.komentować nie ma sensu,każdą przesyłkę się prześwietla.jak chcesz mieć problem to wysyłaj.chyba że wpiszesz że nadano z sejmu rp.pozdrawiam,stg.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dlaczego problemy, za hełmy co w nich ma być groźnego. Sam zamawiałem kilka rzeczy z USA do UK, a wiadomo jak angolki mają rapla. Między innymi sprowadzałem też chełm ( SS )i nie było i niema kłopotów. Ale faktem jest że koszt przesyłki może być nie adekwatny do przedmiotu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
stg1971@ proszę podać jaki statek wozi pocztę no może w chinach

idź na pocztę i się dowiedz,przesyłki priorytetowe są przesyłkami lotniczymi,ekonomiczne wysyłane są drogą lądową

Share this post


Link to post
Share on other sites
zresztą poco chodzić ,ze strony Poczty polskiej

Paczką ekonomiczną jest paczka, dla której nadawca wybrał niższą opłatę, co pociąga za sobą dłuższy czas doręczania. Paczka ekonomiczna przewożona jest drogą lądowo-morską lub S.A.L., tj. drogą lotniczą ze zmniejszonym priorytetem.

ta ostatnia najczęściej ma zastosowanie w przesyłkach do Australii i Oceanii

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dopuki nie zostanie wykończony (zaczęty) tunel pod cieśniną Beringa, do puty większe (i bardziej ekonomiczne) przesyłki do USA będą wysyłane na statkach, a nie drogą lądową.(http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBegluga_morska). Statki te znane z nazwy jako kontenerowce (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kontenerowiec) przewożą
wszystko od samochodów, po ciuchy, meble, paczki, jak i poczte. W europie 40 procent towarów, w tym rożnego rodzaju przesyłki, płyną drogą morską. Choć Polska Żegluga Morska nie posiada kontenerowców, to trzeba zaznaczyć, że przez porty Gdynia, Gdańsk, Szczecin i Świnoujście przechodzi 90 procent morskiego transportu w Polsce w tym kontenery do USA(troche więcej o tym na http://www.portalmorski.pl/index.php).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiem jak wysłać do USA ,ale mnie ze stanów przysłano 2 bagnety i było bez problemowo ,chociaż trwało 3 tygodnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam
mam podobny problem,czy wysyłając do USA łuchę od Flaka, sprowadzę na siebie plagę egipską. Dostałem maila z prośbami o sprzedaż i wysyłkę, czy mosiężna łuska jest zabytkiem ?.
Pozdrawiam gudek82

Share this post


Link to post
Share on other sites
Łuska z II WŚ, jako zabytek nie wymaga pozwolenia na wywóz za granice art. 51 poniższej ustawy:
http://lex.pl/serwis/du/2010/0474.htm
Lecz poczta polska w swoim regulaminie odnośnie przesyłek zagranicznych ma taki zapis:
1.We wszystkich kategoriach przesyłek pocztowych zakazane jest wysyłanie:

- rozbrojonych wybuchowych urządzeń i sprzętu wojskowego, w tym rozbrojonych granatów, pocisków i innych podobnych przedmiotów, jak również replik tych urządzeń i przedmiotów;

Jeśli w przesyłce zostaje znaleziony taki przedmiot sprawa trafia na policję, a oni ustalają dalej, co to jest, czy posiadanie tego czegoś jest legalne itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A jak jest z przewozem hełmu z usa do polski, da radę samolotem w bagażu? Chodzi o m1 z wietnamu, czy kolega lecący do polski da radę go jakoś przywieźć?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie było pytań na terminalu i przeszukania torby? Dopytuję bo nie chciał bym narobić koledze problemów.

A orientuje się ktoś, ile ewentualnie może kosztować wysyłka takiego hełmu z USA do Polski?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hełm był oklejony w papier i normalnie włożony do torby.Nie było żadnych problemów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
hełm jako hełm nie stanowi problemu bo w żaden sposób nie jest niebezpieczny, wiec można go wieźć nawet na głowie i nikt nie powinien się czepiać.
Jedyny problem z wywozem takich rzeczy z Polski stanowi sławetna ustawa o zabytkach zakazująca wywozu z kraju WSZELKICH przedmiotów wykonanych przed 1945 rokiem.
Ryzyk fizyk- jak się na granicy trafi nadgorliwego idiotę to może być niemiło.Sprawa w końcu zostanie umorzona, ale łażenia bezsensownych tłumaczeń będzie na długie miesiące.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information