michal16 Posted July 14, 2009 Author Posted July 14, 2009 Cześć. Proszę o id butelek znalezionych w starej chałupie. Może ktoś wie z jakich lat pochodzą i na co były . Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam
michal16 Posted July 14, 2009 Author Posted July 14, 2009 wymiary :największa - wys. 32 cmśrodkowa - wys. 15 cmmała- wys. 10,5 cm
michal16 Posted July 14, 2009 Author Posted July 14, 2009 średnice : największa- 8,5 cmśrodkowa- 4,5 cmmała-3,2 cm
michal16 Posted July 14, 2009 Author Posted July 14, 2009 A i jeszcze ciekawostka , że ta malutka buteleczka ma wygiętą szyjkę , co widać na fotce nr. 2.
Czlowieksniegu Posted July 14, 2009 Posted July 14, 2009 Butelki kojarzą mi się z czerwoną naklejką"- czyli nasza, piastowska ambrozja.
k-szela Posted July 14, 2009 Posted July 14, 2009 Przepraszam za małego offtopa , ale moze to coś pomoże odpowiedź jest na ok. 3/4 urywka filmu :D http://www.youtube.com/watch?v=UOn4sS0IG38
kjfg Posted July 14, 2009 Posted July 14, 2009 Przedwojenne i powojenne butelki od wódki które były korkowane i lakowanw. Podejrzewam że będzie trudno jednoznacznie określic z jakiego okresu są te twoje. Czysta czerwona kapslowana pojawiła się w latach 60-siątych
wędrowiec Posted July 14, 2009 Posted July 14, 2009 Kiedyś na strychu trafiłem takie z naklejkami,z drugiej strony była pieczątka Państwowe Zakłady Monopolowe Jelenia Góra 1948 " Wymiarów Ci nie podam bo nie mam ich w domu
abcd Posted July 14, 2009 Posted July 14, 2009 Takie butelki były używane od pocz. lat 30tych do 60tych XX w. głównie do wódki,spirytusu i octu , czasem soku czy oleju,były zatykane korkiem i lakowane,wycofno je wprowadzając flaszki o kształcie używanym do dzisiaj z aluminiową nakrętką ze zrywaną obrączką,duża butelka ma chyba pojemność 3/4 lub 1 litr,jeżeli zawierała spirytualia w slangu nazywano ją maciorą,te o poj.250ml. były małpkami z białą główką lub cwaniaczkami.
michal16 Posted July 14, 2009 Author Posted July 14, 2009 Dzięki za pomoc, czyli ta duża zapewne od wódki , a te mniejsze ? pozdrawiam
Piguła Posted July 31, 2009 Posted July 31, 2009 Może ktoś też zbiera buteleczki tak jak ja,mam ich 560 ma ktoś więcej?
Catadero Posted July 14, 2009 Posted July 14, 2009 Największa 32cm a najmniejsza 13,5cm wysokości. Pierwsza i druga od prawej z obozu RAD. Pozostałe okres powojenny. Czwarta też ma krzywą szyjkę. Ostatnia z nalepką, jak widać, od soku. Więc nie tylko gorzałka w takich była. Wszystkie butelki bez opisu.C.
Catadero Posted July 14, 2009 Posted July 14, 2009 Po soczku. Wiśniowy, nadawał się do gorzałki :->C.
saperfts Posted July 31, 2009 Posted July 31, 2009 oj Piguła nie chwal sie ze masz az 560:) :)bo zaraz sie zacznie:)
grba Posted July 14, 2009 Posted July 14, 2009 To są butelki po wódce z początkowej ery PRL, kiedy butelka była korkowana korkiem naturalnym i lakowana. Ileż wysiłku kosztowało otworzenie flaszki jeżeli nie miało się ciężkiej łapy i dlatego powszechnie stosowano flaszki litrowe.W czasach towarzysza Wiesława tj. Władysława Gomułki nastąpił postęp w kierunku zabezpieczenia potrzeb konsumenta" i butelki zamykano zgrabnym, lekkim kapselkiem aluminiowym, którego wadą było, że jak otworzyłeś to nie zamknąłeś.Największa wdzięczność należy się krajom zachodnim, które zawsze lubiły spożywać płyn wytwarzany z darów Bożych naszych pól, ale lubiły butelki zamykane na korek gwintowany. Na początku ten epokowy wynalazek zawitał nieśmiało do Pewexu, a potem towarzysz Gierek za pożyczone pieniądze kupił licencje i zaczęto w ojczyźnie naszej wytwarzać znane nam nakrętki na flaszkę i słoiki typu Twist" i powszechnie stosować.
Question
michal16
Cześć. Proszę o id butelek znalezionych w starej chałupie. Może ktoś wie z jakich lat pochodzą i na co były . Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam
18 answers to this question
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.