Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

wędrowiec

Forum members
 • Content Count

  270
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral
 1. Tu trochę więcej o szkodniku, który zniszczył puszczę https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/brunatny-zniwiarz-ofiary-strzygoni-ch-liczono-w-tysiacach,228,3933?fbclid=IwAR1nlE7DdYXfrpS58SVOW-VukVbEDkxUesCIyA7RYpC4jEkCPOhS1gdQeKw
 2. Światłomierz optyczny , do ustalenia czasu naświetlania filmu fotograficznego. Fajny kolekcjonerski komplecik.
 3. Sam się przekonałeś co to jest warte. Może służyć pomocą dla kogoś kto nie ma kompletnie pojęcia o fotografii, a chciałby otrzymać trochę lepsze zdjęcia. Do oświetlenia wykorzystano pewnie zwykłe diody LED o niskim współczynniku RA. Trudno się pozbyć tego żółto-zielonego zafarbu bo to światło nie oddaje prawidłowo kolorów. Drugą sprawą jest, że źródło światła jest zbyt blisko fotografowanego przedmiotu. Przy małych i płaskich przedmiotach może tego nie będzie widać, ale przy takich jak ta zapalniczka daje się już zauważyć nierównomierność oświetlenia. Góra zapalniczki jest już bardzo mocno oświetlona, prawie na granicy przepału na zakrętce. Przy wyższym przedmiocie stanie się to jeszcze bardziej widoczne. Osobiście nie lubię takiego płaskiego bezwymiarowego oświetlenia. Pozbawia to fotografowany przedmiot wrażenia głębi i przestrzenności. Sam również dokumentuję swoje zbiory, ale do oświetlenia zazwyczaj wykorzystuję światło dzienne wpadające przez okno, dwie blendy, a jako tło służy arkusz kartonu ustawiony na biurku.
 4. http://sa-kuva.fi/neo?tem=webneoeng# Zbiór 160000 fotografii wojennych z okresu 1939-45 do przeglądania i pobrania w wysokiej rozdzielczości.Dużo zdjęć w kolorze. Szkoda,że nasze NAC nie stać na takie udostępnianie zbiorów archiwalnych fotografii.
 5. http://www.youtube.com/watch?v=Gxw-7yp3T84 Rosyjski film wojenny z prostą i trochę naiwną fabułą.Są tam polscy jeńcy wojenni, francuski oficer, syn białogwardzisty jako doradca polskiego wojska,piękna dziedziczka na zamku, zły charakter w osobie kapitana SS i oczywiście tytułowy snajper. Film ciekawy ze względu na plenery do których wykorzystano nasz dolnośląski zamek Czocha.Ok połowa filmu rozgrywa się we wnętrzach zamku lub jego okolicach.Niestety tylko w oryginalnej wersji językowej.
 6. Jak masz jakiegoś znajomego z dronem , to poproś o fotki zrobione w świetle ostro padającego światła słonecznego.Łatwo wtedy zauważyć nawet niewielkie zagłębienia terenu, a i trawa może mieć inny odcień zieleni czy wysokość.
 7. Dość sporo nowych informacji pochodzących głównie z rosyjskich archiwów można znaleźć w książce https://archiwum-system.pl/category/slaskie-epizody-wojenne/ Jest tam nawet rozdział o walkach w rejonie Lubina Polecam również przejrzeć facebookowy profil https://www.facebook.com/bobr1945/ gdzie współautorzy wymienionej książki prezentują ciekawe zdjęcia i krótkie informacje. Widziałem tam skany sowieckich mapek z pozycjami i kierunkami natarć również z okolic Lubina. Tak ogólnie to również polecam całą serię wydawnictw tych autorów.
 8. Portal dla dolnoślązaków pewnie znany.Pojawiły się tam zdjęcia lotnicze Wrocławia w super rozdzielczości z 1947r. http://dolny-slask.org.pl/photo/list.action?user=&id=565288&offset=0
 9. Policja coś bardzo łaskawa w tym przypadku. Migiem przesłuchali kilkunastu świadków, powołali biegłego, który zbadał tor lotu pocisku i na koniec stwierdziła ,że dalej nic nie będzie robić bo nic się nie stało. Dla kogo takie opowiastki? Z tego co podają media, to pocisk został wystrzelony w odległości ok. kilometra od tego budynku, trafiając w oszklone drzwi balkonowe na wysokości pierwszego piętra. Przebijając szybę i wybijając otwór w tynku miał wystarczającą moc by poważnie zagrozić życiu i zdrowiu przebywających w pomieszczeniu ludzi. Nie sądzę, że ten z którego broni doszło do niekontrolowanego wystrzału zrobił to celowo. Łażąc jednak z załadowaną i odbezpieczona bronią powinien mieć świadomość, że do takiej sytuacji może dojść i za taki przypadek lekceważenia zasad powinien ponieść konsekwencje. Może wykluczenia na rok lub kilka lat z tej „zabawy” dało by mu czas na przypomnienie sobie podstawowych zasad obchodzenia się z bronią. Z drugiej strony nie chciałbym mieć kogoś takiego w grupie, bo taki osobnik stwarza realne zagrożenie dla pozostałych. Wygląda, ze chyba myśliwcy juz długo nie pocieszą się z tej nowej ustawy http://www.tvn24.pl/przeglad-prasy-pis-wycofa-przepisy-korzystne-dla-mysliwych,807738,s.html
 10. Jedburgh_Ops - może przeczytaj art 256 KK zanim zaczniesz wypisywać głupoty. Trzeci paragraf tego artykułu wyraźnie mówi kto nie podpada pod to przestępstwo i jakoś nic tam nie ma o handlu replikami oznak i odznaczeń z widoczna symboliką hitlerowską.W tym temacie, w pełni zgadzam się z Brzęczyszczykiewiczem
 11. Miły świąteczny prezent zrobił czytelnikom wydawca popularnego niegdyś tygodnika Przekrój", udostępniając w formie cyfrowej wszystkie dotychczas wydane numery, od 1945 do dzisiaj. http://przekroj.pl/archiwum Można znaleźć dużo artykułów związanych z tematyką naszego forum
 12. W latach osiemdziesiątych, już jako rezerwista kilkukrotnie zaliczyłem taki kolejowy wyjazd na poligon w Toruniu. Podróżowało się wagonami klasy „KL”. Jakiś dowcipniś rozwinął ten skrót jako „kryty ludzki”. Niczym się nie różnił od tego jaki można zobaczyć w którymś początkowym odcinku pancernych. Dobrze było jak się trafił wagon z wc.
 13. http://allegro.pl/aparat-leica-sygnowany-luftwaffe-berlin-1936-i7037262292.html#thumb/1 Nie dość, że ordynarna podróba to jeszcze napis z błędem.
 14. Najciekawsze jest tłumaczenia pana prokuratora, że nie robiono oględzin ani nie powołano żadnego biegłego do tej sprawy bo dano wiarę tłumaczeniom myśliwym.Ich zdaniem wystrzelony śrut spadł na dach pobliskiego budynku i staczając się z niego uszkodził szybę samochodu stojącego kilkanaście metrów od tego domu, a także uderzył w kask dziewczynki i psa przebywających na placu do nauki jazdy konnej.Dodał,że winna jest pogoda i prawa fizyki bo wystrzelony śrut musi gdzieś spaść.
×
×
 • Create New...

Important Information