Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Wilniuk

Wieści ze Lwowa

Recommended Posts

ZAXID 10.04.2009 10:45
„Swoboda”: Polacy chcą wymienić Dom ukraińskiej gromady w Przemyślu na drogą nieruchomość we Lwowie
Tuż po przejściu nowego Konsula Rzeczypospolitej Polskiej do Lwowa, wykrystalizowały się bardziej agresywne prawicowe poglądy we Lwowie. W Przemyślu jest ukraiński dom, wybudowany przez Ukraińców. Ukraińska społeczność w Polsce pragnie go przywrócić. Polacy zgodzili się to zrobić w zamian na jakieś pomieszczenia we Lwowie" - oświadczył dziś, 9 kwietnia, w komentarzu dla ZAXID.NET radny Lwowskiej Rady Miejskiej z frakcji OZ „Swoboda” Andrij Chomycki.

Według słów radnego, najpierw polska strona zaproponowała wymienić" dom w Przemyślu na pomieszczenie Teatr Zachodniego Dowództwa Operacyjnego na ul. Gorodockiej, a teraz - na pomieszczenie przy ul. Łyczakowskiej.

Ależ to przekracza już wszelkie granice. Czy wiedzą oni, ile kosztuje nieruchomość we Lwowie, a ile w Przemyślu? Jeśli oni już tacy sprytni geszefciarze, to niechaj biorą w zamian nieruchomość w Przemyślanach, Bibrce czy Żydaczowie. To bardziej adekwatne. Poza tym, ukraińskie pomieszczenie w Przemyślu potrzebuje fundamentalnego remontu. Teraz wszystko zależy od nas, żeby nie zdradzaliśmy narodowych interesów" - powiedział Andrij Chomycki. On dodał, że wspomniany dom w Przemyślu należy wojskowym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W ostatnich latach oddano w Przemyślu sporo obiektów nawet Kościół Katolicki w którym miałem komunię jest teraz Cerkwią, dosyć ciekawie to wygląda bo nijak się ma do architektury cerkiewnej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wygląd zewnętrzny uzupełniony o odpowiednie elementy kiedyś wyglądał trochę inaczej ale fotek nie mam natomiast teraz wygląda tak jak w linku
http://plfoto.com/1388935/zdjecie.html
ciekawe co się stało z ołtarzem i całym wyposażeniem ołtarz był przecież poświęcony więc raczej nie powinien walać się byle gdzie albo na śmietniku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiele organizacji społecznych na Ukrainie apeluje do sekretarza generalnego ONZ i prezydenta Ukrainy o ukaranie władz miejskich Lwowa i ukraińskiej agencji reklamowej Alter za gloryfikację 14. Dywizji SS Galizien na billboardach rozmieszczonych w wielu punktach miasta. W apelu określono tę akcję jako łamanie konstytucyjnych praw obywateli ukraińskich. Napis na plakatach: Skarb Narodu. Ukraińska Dywizja Hałyczyna. Oni bronili Ukrainy 1943" jest, zdaniem autorów listu, uwłaczający dla Ukraińców jako narodu, bo większa część nie kolaborowała z Niemcami w okresie II wojny światowej.

Ukrywanie prawdziwego brzmienia 14. SS Freiwilligen Division Galizien jest aktem manipulacji i kłamstwa. W liście przytoczono tekst przysięgi, którą składali ukraińscy ochotnicy przed służbą Niemcom: Ja, ukraiński ochotnik, tą przysięgą dobrowolnie oddaję siebie w rozporządzenie Armii Niemieckiej. Przysięgam Wodzowi Niemieckiemu i Głównodowodzącemu Armii Niemieckiej Adolfowi Hitlerowi...".
W liście oprócz szeregu akcji zbrodniczych ukraińskiej Dywizji SS Galizien na terytorium Białorusi, Serbii, Słowenii i Słowacji wymieniono zbrodnię dokonaną na Polakach 28 lutego 1944 roku we wsi Huta Pieniacka przez 4. Pułk Dywizji SS Galizien razem z sotniami UPA. W liście antyfaszystów ukraińskich wspomniano także udział esesmanów ukraińskich w pacyfikacji Powstania Warszawskiego w 1944 roku.
Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów
Nasz Dziennik"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co by nie mówić to w tych plakatach ze Lwowa jakaś prawda jest. W końcu to właśnie w 1943 r. Armia Czerwona rozgniotła pod Brodami SS Galizien tak, że Niemcy musieli ją odtwarzać prawie od zera.
W tym sensie esesmani z Halyczyny bronili swojego kraju przed sowiecką armią.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 15:59 24-04-2009

Share this post


Link to post
Share on other sites
SS to organizacja zbrodnicza -za taka została uznana w Procesie Norymberskim
Mogli wiec bronic sie nawet przed Chinczykami ale dla świata są zbrodniarzami i nie podlega to dyskusji

ale jaki kraj tacy bohaterowie

Share this post


Link to post
Share on other sites
dobrze to ująłeś Parowóz..
w końcu Ukraina w kazdym konflikcie zbrojnym brała udział po innej stronie, czasem nawet kilka razy..
jaka mentalnosc, taka chluba narodowa :)

pozdro!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Od 1939 r. Ukraińcy walczyli z:
Jako Sicz Zakarpacka z wojskiem Czechosłowacji i Węgier
Z Wojskiem Polskim w 1939 r. w ramach OUN i Legionu Ukraińskiego.
W Armii Czerwonej przeciwko Polsce po 17 IX 1939 r.
W szeregach Wojska Polskiego walczyli w 1939 r. z Niemcami i Armią Czerwoną.
W 1941 r. przeciwko ZSRR jako Drużyny Ukraińskich Nacjonalistów ( Batalion Roland" i Nachtigall")
a w Armii Czerwonej z najazdem hitlerowskim.
Ukraińskie Bataliony Policyjne walczyły z partyzantką sowiecką i polską
Dywizja SS Halyczyna" walczyła z A.Cz., Słowakami, Słoweńcami
W ramach 23 rosyjsko-ukraiński batalion SD walczyli z partyzantką francuską a po dezercji razem z Francuzami przeciw Niemcom.
Ukraiński Legion Samoobrony walczył z Armią Krajową w powstaniu Warszawskim i przeciko grupie Kampinos AK
W Fallschirm-Panzerkorps Hermann Göring" felmarszałka Ferdinanda Schörnera walczyli pod Budziszynem z A.Cz. i II Armią WP.
Oun-UPA walczyła z Polakami, partyzantką sowiecką, Rumunami, Niemcami i Armią Czerwoną.
Jakaś kombinowana grupa ukraińsko-rosyjska walczyła z partyzantką we Włoszech.

Tak to mniej więcej ich walka w latach II wojny wyglądała.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zamienił stryjek..0 totalne własnej inicjatywy,zwykle na usługach silniejszych.Nie lubię przetwarzać czyichś insynuacji.Byli narodem w dupę biorącym,takim pozostają a Kwaś/chlebowy/ dalej drze na siłę dzicz zaporowską do Europy.Oby miał odrobinę własego samokrytycyzmu nie piszę o chlaniu na mogiłach żołnierzy 1939.Jeśli byłby Polakiem nie uchlałby się w Kazachstanie.Myślę że Morze Martwe/wyporność ma/g..... moze dalej pływać.Pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
tak się śmiesznie składa, że Ukraińcy w czasie wojny mogli się sprzymierzyć albo z Ruskimi albo z Niemcami.Tak źle i tak niedobrze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To, że sprzymierzyli z Niemcami nie jest aż tak naganne. Węgrzy i Rumuni tez walczyli po stronie Niemiec i nikt ich dziś nie potępia. Naganne jest ludobójstwo, którego dopuszczała się SS. Jeśli za bohaterów uznaje się żołnierzy 14 Dywizji SS bo walczyli z Sowietami to za takim samych bohaterów winno się uznać żołnierzy pozostałych dywizji SS i ich wodza H. Himmlera bo też walczyli z Sowietami

Share this post


Link to post
Share on other sites
Słynny kocioł pod Brodami został zlikwidowany 23 lipca 1944 roku, a nie w 1943.

Skoro oni robią co chcą z naszymi symbolami we Lwowie, pora przejść na zasadę wzajemności. Na początek rozwalić pomnik Stiacha i krzyż na Chryszczatej i zakazać tam wstępu miłośnikom tryzuba i ukrainy od Krymu po Kraków.

Tak się składa, że kilka dni temu na własne uszy słyszałem wypowiedź starej baby koło sklepu w pewnej wsi na Pomorzu - jak się dowiedziałem zapełnionej po Akcji Wisła. Wszystko przez Lachiw, a rezać ich", potem jakieś epitety o dużym Biełopoliaku" z Rzymu... :O

Dobrze, że nie byłem sam, i nie miałem czegoś pod ręką.... pewnie była jakąś łączniczką upowców...


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 23:35 26-04-2009

Share this post


Link to post
Share on other sites
acer, trzeba było podejść i zapytać, czy trzeba oczekiwać na rezanie, czy zrobi to od ręki ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cytuję za:
http://lwow.blox.pl/2009/05/tylko-wyszlam-po-pizamke.html#ListaKomentarzy

Na pomniku postawionym w miejscu rozstrzelania profesorów
lwowskich "banderowcy namalowali sfastykę oraz napis smert lachom.

Informację dostałem od członka naszego koła, który obecnie przebywa na Kresach. Obszerniejszy artykuł oraz zdjęcia jutro.
forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=48782&w=95261406&a=95261406"

Share this post


Link to post
Share on other sites
ekstremiści i debile są w każdym narodzie ale przykro człowiekowi jak patrzy na zbeszczeszczony pomnik niewinnych ofiar hitleryzmu. Zresztą w mordzie polskich profesorów mieli udział i ukraińscy nacjonaliści.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pomsee- poza debilami i ekstremistami są jeszcze ( patrząc na swastę ) nieuki, które mają średnią lub mocno wybiórczą świadomość własnej historii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Yeti ta swastyka w kontekście dywizji SS Galizien ma swój zboczony sens.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jedna z wypowiedzi n.t.profanacji pomnika:

Конечно, если со всех сторон молодой человек слышит каждый день, как жестоко и несправедливо угнетали нас поляки, москали, жиды и прочая нечисть, если об этом говорят в школе и институте, папа и мама, телевизор и газеты - все, что может - схватить баллончик с аэрозолем и идти обгаживать памятники.
Может, надо еще о чем-то говорить в газетах, на телевидении, в школах, институтах и папе с мамой?

Oczywiście,jeśli ze wszystkich stron młody człowiek słyszy każdego dnia jak okrutnie i niesprawiedliwie uciskali nas Polacy,Moskale,Żydzi i inne nieczyste siły,jeśli o tym mówią w szkole i w instytucie,ojciec i matka,w telewizorze i w gazetach - każdy kto może złapie pojemnik z aerozolem i pójdzie ochlapać pomniki.
Można,trzeba jeszcze o tym mówić w szkole,w telewizji,w szkołach,instytutach,ojcu i matce?

Share this post


Link to post
Share on other sites
To jest podziękowanie za orange rewolution.Posiadanie własnej godności nie powinno prowokować Nas do podobnych zachowań.Ale ludzka cierpliwość ma swoje granice-niestety.Pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information