Jump to content

Gdynia: chcą upamiętnić Niemców z Gustloffa"


Recommended Posts

Gdynia: chcą upamiętnić Niemców z Gustloffa"

Trybuna":

W Gdyni coraz głośniej odzywają się zwolennicy upamiętnienia Niemców, którzy zginęli w 1945 r. na hitlerowskim okręcie Wilhelm Gustloff".
Padają propozycje postawienia w mieście pomnika lub krzyża. Protestują przeciwko temu członkowie Koła Starych Gdynian, jednak ich głosy gdzieś giną - uważa Trybuna". W prasie pojawiają się za to teksty o zatopionym statku-legendzie", cywilnych ofiarach radzieckiej torpedy", itp.

Gazeta przypomina fakty związane z historią budowy statku, jego przeznaczeniem i późniejszymi losami. Pisze, że ie był to statek wiozący spracowanych robotników na wakacyjny wypoczynek, lecz okręt wojenny, którym uciekali wojskowi i cywilni funkcjonariusze aparatu państwowego agresora".

Według niemieckich źródeł, na starym cmentarzu ewangelickim w Gdyni (dzisiejszy Cmentarz Witomiński) pochowano 126 ofiar z Gustloffa". Od wielu lat Towarzystwo Polsko-Niemieckie i gdyński oddział Związku Mniejszości Niemieckiej ponawiają próby upamiętnienia hitlerowskich uciekinierów.

Pojawiają się pomysły wzniesienia na gdyńskim cmentarzu oddającego im cześć symbolicznego grobowca, postawienia w Gdyni pomnika, lub ustawienia pamiątkowego krzyża.

Wobec takich inicjatyw nie dziwi chyba nikogo sprzeciw członków Koła Starych Gdynian. Wielu z nich nigdy nie zapomni, że wśród niemieckich uciekinierów byli też ci, którzy na początku wojny wysiedlali z Gdyni Polaków skazując ich tym samym na wieloletnią tułaczkę - czytamy w publikacji Trybuny".
http://wiadomosci.onet.pl/2701,1941874,gdynia_chca_upamietnic_niemcow_z_gustloffa,wydarzenie_lokalne.html


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 10:57 27-03-2009
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply
Co następne? Osobiście proponuje na naszej wschodniej granicy postawić pomnik dla Czekistów którzy sie przy pracy postrzelili kiedy wysiedlali Polskie domy, i pamiątkową plakietke w Oświęcimiu opłakującą biednych szkopów którzy po pijanemu z wierzyczki w Auschwitz pospadali...
Link to comment
Share on other sites

Wywołali wojnę i przegrali.Kropka.
Żadnych pomników w ramach pojednania, upamiętniania, tolerancji, wybaczania. Jeżeli odpuścimy to w przysłowiową sekundę w Prusach, na Pomorzu, Śląsku i Bóg wie gdzie jeszcze pojawią się jak grzyby po deszczu pomniki, tablice itp. upamiętniające cierpienia przegranych.Powstanie obraz taki, że ACz napadła na spokojnych, miłujących pokój i przeciwnych wojnie Niemców, których na dodatek wypędzono z ich domów. Wszystko to odbywało się za zgodą Polaków, którzy na dodatek wcześniej urządzili polskie obozy koncentracyjne.
Takimi pomnikami przekreślimy poświęcenie i cierpienie milionów Polaków i Tych wszystkich, którzy walczyli z Niemcami.
Link to comment
Share on other sites

Pod rozważania Forumowiczom przedstawiam.
W Fromborku już jakiś debil upamiętnił biednych wygnańców wojennych.Duży tekst po niemiecku a drobnymi literami po polsku taka treśc jest podana.:Jan-Febr.1945 stycz.-luty
450.000 mieszkańców przeżyło exodus przez Zalew i Mierzeję , pędzeni przez okrutną wojnę.Wielu utonęło inni zginęli w lodzie i śniegu.Ich ofiary wzywają nas do porozumienia i pokoju.
I znowu brak informacji kto ich z domów wygonił , (kim jest Pani o imieniu Okrótna a nazwisku Wojna?) , i tekst ich ofiary" co oznacza? Czy chodzi o tych którzy uciekinierzy pomordowali?Czy może o coś innego?
Myślę że dla pieniążków z Unii to nasi samorządowcy postawią pomnik ku czci pękniętej prezerwatywy jeśli tylko ktoś im za niego zapłaci.
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Znam goscia z Warszawy-historyk ktory glosno mowi o tym ze: wlasciwie to warmie i mazury nalezaloby oddac niemca bo im one sie bardziej naleza. O zgrozo!!!! jak to uslyszalem to w pysk chcialem lac!! Oddajmy warmie mazury slask i pomoze zostanie nam warszawa. Do tego postawmy pomniki ku czci niemcow w kazdej wiosce gdzie mieszkali. A tak woogole to ich przeprosmy oficjalnie za to ze niedalismy sie w czasie wojny wybic do nogi. Delikatnie mowiac szlak czlowieka trafia!!!!!! O ile sie orietuje to co roku jest organizowany rejs statkiem wtory wrzuca w moze wience ku pamieci tych co polegli na gustlofie. To rozumiem i szanuje-ALE BEZ PRZESADY!!! Krutka jest pamiec niemcow juz niepamietaja kto tu byl agresorem. :(
Link to comment
Share on other sites

Nie czuję żadnych specjalnych uczuć do zabitych z Gustloffa , ale czczenie ich pamięci" jest po prostu śmieszne. Co innego grób (niechby i symboliczny) co innego pomnik. Ciekawe czy w Niemczech by to przeszło ( myślę że nie ! ).
Link to comment
Share on other sites

Panowie niemieccy żołnierze wykonywali swoje rozkazy jak wszyscy inni. Widzę ,że wszyscy obwiniają za wojnę obwiniają ich ,a nie polityków i dowódców niemieckich. Na tym statku również zginęli cywile. Nikt nie obwinia Rosjan za to co wyrządzili.
Link to comment
Share on other sites

http://pl.wikipedia.org/wiki/SS_Cap_Arcona

polecam...

Tysiąc osób, które przeżyło atak, dopłynęło do brzegu, ale tam, według relacji świadków, SS, marynarze Kriegsmarine oraz uzbrojeni cywile strzelali do rozbitków w morzu i zabijali tych, którzy dotarli do brzegu. "

cywile też nie byli święci!
Link to comment
Share on other sites

A może panowie spróbują przypomnieć sobie z kart naszej historii jak to każdorazowe danie Niemcom chociażby paznokcia kończyło się dla nas po pewnym czasie obcięciem reki.Myślicie może że z czasem zmienić się narodowa mentalność czyli;Polacy staną się rozumnym niekłótliwym narodem a Niemcy wyzbędą się swojej wyższości i chciwości .Wątpię .Pozdro...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information