Skocz do zawartości

Formacje graniczne okresu międzywojennego część 2


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 457
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ja nie spec od II RP (w każdym razie nie wybitny w zakresie lądówki), więc z góry przepraszam, jeśli zdjęcie nie bardzo trafione do tematu wątku, ale pomyślałem, że szkoda, żeby takie zdjęcie z zasobów amerykańskich się zmarnowało. Jeśli uwidoczniona na zdjęciu pograniczna miłość polsko-węgierska nie całkiem nawiązuje do tytułowych „formacji granicznych” to z góry przepraszam. Jeśli ktoś wie, gdzie to zdjęcie ewentualnie przepostować, żeby lepiej pasowało to feel free.

Co mówią Amerykanie o tym zdjęciu to widać poniżej. Ale Wasze komentarze też (albo przede wszystkim) mile widziane. Zdjęcie z 30 marca 1939 r.

1a.thumb.jpg.7efa8baee8587a12abc47692c2be1ba6.jpg2039200378_1a.thumb.jpg.5607ccd531816fab59a828a9a9b6d587.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Twoja" fotografia jak najbardziej nawiązuje do tematu wątku albowiem po prawej uwieczniono sierżanta (jeszcze ze starym oznaczeniem stopnia a być może to chorąży ale nie widać gwiazdki) Korpusu Ochrony Pogranicza, na czapce widoczny orzeł wz. 19 (ledwo, ledwo ale widoczny) oraz "paski" na kołnierzu płaszcza a więc to KOP a nie Straż Graniczna czy też Policja Państwowa aczkolwiek początkowo myślałem o tejże formacji zwłaszcza patrząc na dużo ciemniejszą czapkę ale to zdecydowanie podoficer KOP-u. Po prawej na pierwszym planie węgierski "pancerniak".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Prędzej Straż Celna a jeżeli nawet Straż Graniczna to tylko w początkowym okresie istnienia. Szkoda że nie zbyt wyraźnie widać indywidualny numer służbowy na patkach kołnierzowych, żeby było bardziej czytelne to wtedy istnieje możliwość ustalenia nazwiska i przydziału służbowego widocznego na fotografii strażnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze odczytałem to na kołnierzu widnieje numer 869 a wtedy osobą na fotografii byłby strażnik Bolesław Kuczyński pełniący służbę w Placówce "Praszka" podlegającej Komisariatowi "Praszka" wchodzącemu w skład Inspektoratu Straży Celnej "Praszka" (województwo łódzkie). Proszę o uwagi tyczące powyższego, jak również pomoc w odczytaniu cyfr numeru służbowego widocznych na kołnierzu tegoż strażnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 8 months later...
W dniu 18.04.2009 o 16:24, leszek01 napisał:

Allegro - Grenze bei Heruck O/S ". (???)

beztytuu_copy204.jpg&x=800

Witam,

Nie wiem czy ktoś już odpowiadał w sprawie tego zdjęcia, ale to nie jest Heruck a HORNEK z błędem ponieważ w latach trzydziestych Niemcy zmienili nazwę miejscowości Tworog na Horneck. Dziś to jest Tworóg a budynek na zdjęciu jest to polskie przejście w Pustej Kuźnicy. Ta droga to dzisiejsza 11. Budynek stoi do dziś.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

CZY KTOŚ TU JESZCZE ZAGLĄDA? PRZYPADKIEM TRAFIŁAM NA TO FORUM.  MAM ZDJĘCIA MOJEGO DZIADKA , KTÓRY BYŁ STRAŻNIKIEM GRANICZNYM. Z RÓŻNYCH OKRESÓW SŁUŻBY.  MOŻE KTOŚ BYŁBY ZAINTERESOWANY ICH OBEJRZENIEM ? MOŻE DOWIEDZIAŁABYM SIĘ CZEGOŚ CIEKAWEGO O DZIADKU, KTÓRY ZOSTAŁ ZAKATOWANY W PIERWSZYCH DNIACH WOJNY NA ŚLĄSKU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
W dniu 4.12.2020 o 12:47, JoannaB napisał:

CZY KTOŚ TU JESZCZE ZAGLĄDA? PRZYPADKIEM TRAFIŁAM NA TO FORUM.  MAM ZDJĘCIA MOJEGO DZIADKA , KTÓRY BYŁ STRAŻNIKIEM GRANICZNYM. Z RÓŻNYCH OKRESÓW SŁUŻBY.  MOŻE KTOŚ BYŁBY ZAINTERESOWANY ICH OBEJRZENIEM ? MOŻE DOWIEDZIAŁABYM SIĘ CZEGOŚ CIEKAWEGO O DZIADKU, KTÓRY ZOSTAŁ ZAKATOWANY W PIERWSZYCH DNIACH WOJNY NA ŚLĄSKU?

Najlepiej  skontaktuj się z Muzeum Polskich Formacji Granicznych: archiwum.sg@strazgraniczna.pl w sprawie  służby dziadka. Trochę  materiałów archiwalnych  ocalało i jest szansa że   dowiesz się czegoś nowego.
Posiadane zdjęcia wraz z opisem tego co się o nich wie  jak i tego co się wie o  dziadku najlepiej przesłać do nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie