Skocz do zawartości

Formacje graniczne okresu międzywojennego część 2


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 457
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Dzień dobry
Na początek kilka słów wstępu. Poszukuję informacji na temat życiorysu mojego dziadka, który przed wojną służył w Straży Celnej i Straży Granicznej. Moje badania rozszerzyły się powoli na problematykę Śląskiego IO. Otrzymałem z Archiwum SG skany teczki osobowej i przewertowałem strony m. in. Wirtualnego Muzeum SG oraz wiele innych.Posiadam także zdjęcia dziadka z okresu służby. Ponieważ zajmuję się także modelarstwem postanowiłem wykonać kilka figurek funkcjonariuszy.
Ten mój pierwszy post jest i następne też będą związane z tematyką munduroznawczą. W następnym postaram się skrótowo przedstawić życiorys dziadka i następne zdjęcia. Dziś tylko jedno z pytaniami. Otóż dziadek służył m.in.w oddziałach konnych SC w Zielonej koło Kalet i Pankach. Moje poszukiwanie w necie wykazały, że zdjęć funkcjonariuszy konno jest bardzo mało.
W związku z tym zamieszczam pierwsze zdjęcie z prośbą do fachowców:
1.Jaki to mundur, jaki wzór kurtki spodni, rogatywki a przede wszystkim jaki był kolor munduru SC, gdzie oznaczenia stopni itp.?
2. Szabla to wz.21 piechoty a siodło niemieckie, ale jaki wzór?
Bardzo proszę o informacje.
Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

umundurowanie SC regulowało rozporządzenie Ministra Skarbu z 8 II 1928 (http://g.ekspert.infor.pl/p/_dane/akty_pdf/DZU/1928/25/223.pdf#zoom=90), które zniosło poprzednie rozporządzenie MS z dn.20 XI 1926 (http://g.ekspert.infor.pl/p/_dane/akty_pdf/DZU/1926/121/701.pdf#zoom=90)Jest tam opis umundurowania jak i oznaczeń może coś ci to pomoże
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,
Nie spodziewałem się tak wspaniałych materiałów. Dziękuję i kłaniam się nisko koledze radettowi.
Parę słów o dziadku.
Urodzony 5.02.1889 w Lidzie woj. Nowogrodzkie powiat Wilno
1901-1910 jak podawał, przy ojcu. W tym czasie działalność w tajnym PPS.
1910 pobrany do armii rosyjskiej- służył do 1917 w piechocie. Potem wstąpił do korpusu Dowbór- Muśnickiego i służył w 1 P.Uł. i brał udział w bitwie pod Kaniowem a po rozrojeniu przez Niemców, uciekł z kilkoma kolegami i przedostał się do Warszawy. Potem wstąpił do Suwalskiego Pułku Strzelców i brał udział w zagonie na Wilno. Ranny w ataku na Lidę. 25.05.1919 wstąpił do Kowieńskiego Pułku Strzelców w którym służył i brał udział we wszystkich bitwach do roku 1920. Później służył jeszcze w 13 Pułku Ułanów Wileńskich
W 1923 wstąpił do Straży Celnej.
6.06.1923 przyjęty do Szk. St. Cel. na III kurs w Rybniku od 14.06.1923
6.07.1923 po ukończeniu kursu przydzielony do Komisariatu Tarnowskie Góry
19.07.1923 przydzielony do Komisariatu Tarnowskie Góry Oddział Konny od 24.09.1923
21.03.1925 2793/25 – mianowany stałym strażnikiem
12.08.1926 przeniesiony do Oddziału Konnego Komisariatu w Kaletach od 15.08.1926
23.08.1928 R. 33 p.II – przeniesiony na własną prośbę do Komisariatu w Herbach Sl. Do Oddziału Konnego Panki
24.10.1928 mianowany strażnikiem granicznym
W SG służył w Tarnowskich Górach i Kaletach.
Po wojnie pracował w fabryce papieru w dziale - klejownia.
Odznaczony
Virtuti Militari leg nr 4148 Dekret Wodza Naczelnego nr II 434/V M. Adj. Gen. z dn. 3.02.1922
Krzyż Walecznych rozk. Gen. grup. L. 133 z dn. 1.09.1920
Medal ,,Za Wojnę 1918-1921’’ Rozk. D.O.K. IV nr 20/29
Medal ,,10-lecia Odzyskania Niepodległości’’ R.K.S.G. L. 1560/I/29 z dn. 16.03.1929
Odznaka Frontu Litewsko-Białoruskiego
Odznaka Straży Granicznej

Przepisy mundurowe, do których skierował mnie kolega radett obwiązywały pod koniec lat dwudziestych.
Na obu przedstawionych zdjęciach widzimy jednak rogatywkę a więc to zdjęcia z wcześniejszej służby w Oddziale Konnym. I takich przepisów i opisów nie znam. Pozostaje też sprawa koloru tego wcześniejszego koloru. Wiem, że zielony, ale jaki. No i to niemieckie siodło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jest zdjęcie babci w mundurze dziadka już w czapce okrągłej i tu będą chyba odpowiednie przepisy, które podał radett. Kolor tu to na pewno khaki, przynajmniej tak mi się wydaje.
Kolejne zdjęcia w przyszłym tygodniu.
Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego weekendu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie