Skocz do zawartości

Formacje graniczne okresu międzywojennego część 2


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 457
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...
  • 5 weeks later...
  • 5 months later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 4 weeks later...

Witam serdecznie!
Jestem nowy na tym forum, a sprowadziła mnie tutaj świetna opinia o fachowości i wiedzy jego Użytkowników. Szukam pomocy w rozszyfrowaniu zagadki co to jest za mundur. Zdjęcie przedstawia brata mojego Pradziadka - Pawła Łapok ur. w Miasteczku Śląskim na Górnym Śląsku. Był aktywnym działaczem POW i Powstańcem Śląskim. W III Powstaniu dowódca kompanii w II liniowym batalionie tarnogórskim. Odznaczony mi.in. Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości. Niestety nic nie wiem o jego losach w okresie międzywojennym. Niedawno trafiło do mnie parę zdjęć i mam problem z jego mundurem. Proszę nie sugerować się naniesioną datą gdyż może być nieprawidłowa. Jeśli nie byłby to większy problem to proszę o pomoc w ustaleniu rodzaju jednostki, stopnia i rozszyfrowaniu oznaczenia na patce kołnierza. Dorzucę jeszcze dwa zdjęcia - może będzie łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straż Graniczna tudzież wcześniejsza Straż Celna (spełniająca pomimo nieco mylnej nazwy funkcję oddziałów granicznych) to nie jest ale na 99 % człowiek na fotografiach był związanych ze Służba Celną, proszę zwrócić uwagę na charakterystyczną oznakę na patce kołnierzowej a mundur (zwłaszcza czapka rogatywka) na pewno pochodzi sprzed 1929 r. Niestety na chwilę obecną nie mogę więcej pomóc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź!
Faktycznie - na kołnierzu może być Merkuriusz - oznaka celników. Jednak w Szematyźmie na 1927 r go nie znalazłem. Jego brat Jan jest (o czym wiedziałem) a Pawła nie ma. Będę szukał dalej. Dziękuję jeszcze raz za pomoc!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale we wzmiankowanym przez Ciebie Szematyzmie na 1927 r." to zdaje się że są wymienieni z imienia, nazwiska, przydziału i numeru służbowego strażnicy Straży Celnej a Twój przodek tak jak napisałem wcześniej nie był Strażnikiem Celnym (to uzbrojona formacja ochrony granic poprzedzająca Straż Graniczną utworzoną w 1928 r.) a funkcjonariuszem Służby Celnej czyli celnikiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie