Skocz do zawartości

Google Earth zdjęcia okopów


SMYQ

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 542
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam szanowne grono.
Podłączam się z pytaniem do tematu.
W sobotę wybieram się w rejony nadbużańskie w związku z tym przeglądam mapy i zdjęcia lotnicze tego terenu na geoportalu raster obdarzył mnie takim obrazem i tu moje pytanie czy ktoś spotkał się z czymś podobnym? Rozmiar obiektu dość duży 266mX133m położony w lesie na odludziu wkoło lasu same pola nie zaobserwowałem żadnej drogi dojazdu do tego punktu.
Dodam jeszcze że to bliskie okolice twierdzy brzeskiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

devill - to co załączyłeś to jeden z punktów oporu" na rzece K. fajna miejscówka - piękne widoki ale co do fantów to przynajmniej ja bedąc 3 lata temu nic nie znalazłem. Samochodzik możesz zostawić przy gospodarstwie z prawej strony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

witam, mam dwie rzeczy do wyjaśnienia odnośnie map. Taka oto drużka która na mapie z 1934 jest opisana jako plac ćwiczeń. Co to może być ? J jeszcze na tej mapie są opisane takie gwiazdki mianem szwedzkich okopów. Co to za okopy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max.p
Lepiej by było gdybyś podał orginalne nazwy, bądź zrobił skan mapy obu miejsc z najbliższą okolicą, co ułatwiło by na podstawie lokalizacji w terenie dokonania ID obu miejsc. A tak to zostaje nam gdybanie.
Domyślam się że pracujesz na niemieckich M-blattach i Twój opis jest z niewłaściwego przetłumaczenia nazw. Pozostaje mi tylko zgadywać. Napisz proszę czy dobrze zinterpretowałem Twoje tłumaczenia.

1. Plac ćwiczeń" - Exerzier Platz. Opis dotyczy się nie drogi lecz terenu wokół niej. W ten sposób oznaczano lotniska polowe o nawierzchni nie utwardzonej. Przeważnie to były lotniska sportowe, a tuż przed wybuchem wojny i w jej trakcie, przemianowane na lotniska bojowe i zapasowe.

2. Szwedzkie okopy" - Schweden schanze. Jeżeli pod tą nazwą występuje K.D. Denkmal", to masz na 1000% grodzisko wczesnośredniowieczne. Jeżeli nie ma tego napisu to masz też grodzisko, ale też się trafiają pod tą nazwą umocnienia ziemne z XVI - XVII W.

Z datą wydrukowania mapy się nie pomyliłeś ? Sprawdziłem najbliższe okolice Kobylina i z tego rocznika map nie znalazłem.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O szwedzkich szańcach

W wielu miejscowościach w Polsce można usłyszeć iż znajdują się tam: szwedzkie wały, góry, okopy, szańce. Tak miejscowa ludność nazywa różne dawne, sztucznie wykonane nasypy, o których pochodzeniu nic nie wie. Niektóre z nich to rzeczywiście ślady dawnych szwedzkich fortyfikacji. Najczęściej znajdują się one w obrębie istniejących do dzisiaj osiedli i miast. Na przykład w Malborku czy Elblągu gdzie można odszukać niezatarte przez czas zarysy fragmentów umocnień usypanych wg planów szwedzkich wojaków.

Większość pozostałych a jest ich kilkaset, rozrzuconych na obszarze całego niemal kraju, to najczęściej ślady prehistorycznych grodzisk lub umocnień z innych czasów, ze Szwedami nie mających nic wspólnego. Ciekawe, że nie tylko nasi rodacy takimi nazwami obdarzali nieznanego pochodzenia terenowe kształty. Podobnie działo się i w Niemczech. Dowody podobnego obyczaju można napotkać na zachodnich terenach Polski. Przykładem mogą być ślady osady z epoki brązu w Raduszcu Starym koło Krosna nad Odrą, które miejscowa ludność niemiecka nazywała Schwedenschanze czyli Szwedzkie Szańce. Nazwa nawet utrwaliła się na mapach. Obecnie, po napływie nowej, polskiej ludności na te ziemie, już zanikła. Identycznie było na Dolnym Śląsku czy w okolicach Opola."

Za: http://www.poloniainfo.se/artykul.php?id=195
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapa polska więc napisy są dobre. Rocznik też dobry.Tu fotka mapki niestety słabej jakości , ale to co miało być pokazane widać. Obciąłem Okopy ale to tam się znajdowało. W regionie były bodajże trzy takie gwiazdki- gniazdka. Apropos traper6 nie chodziło mi o rejon Kobylina a bardziej Krotoszyna. Masz może mapki Kobylina ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zainteresował mnie Wasz sposób szukania ciekawych miejsc na google Earth. Też spróbowałem, ale mam problem. Niektóre rejony można tak wyostrzyć, że są widoczne pojedyncze drzewa, a te które akurat mnie interesują, są zamazane i nic ciekawego nie widać. O co chodzi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Witam wszystkich, jestem świeży na forum.
Przeszukując satelitą Linie Zygfryda chciałem znaleźć filmowy bunkier SS. I odbiegając troszkę od tematu.
Lecz natknąłem się na dziwne lądowiska pasy startowe? Nie wiem czy takie skupisko w jednym miejscu to normalne, niektóre są długie 200-300m a inne krótkie, większość betonowe. Co to może być

Lokalizacja na wschód od Losheimergraben

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie