Jump to content

Kiedyś" to były czasy! ;)


Recommended Posts

Pistolet z 1936 roku znaleziony poddaszu
08.01.2003

Zbigniew Grygun, naczelnik sekcji prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie, prezentuje broń z 1936 roku znalezioną na strychu.Fot. Małgorzata Enerlich - Kamińska

Mieszkaniec Kwidzyna podczas generalnego remontu domu znalazł na poddaszu parabellum, pistolet z czasów drugiej wojny światowej. Tkwił tuż pod dachem za warstwą ocieplającą budynek, którą zrywano, by położyć nową. Znalazca przekazał broń policji. Pistolet jest w doskonałym stanie, można z niego strzelać. Zachowały się dwa magazynki oraz kabura. - Należy podkreślić obywatelską postawę właściciela budynku. Pokusa zatrzymania takiej broni jest zawsze silna, zwłaszcza że znalezisko ma wartość historyczną. Przy broni nie było amunicji. Wyposażona jest w przybornik do konserwacji. Zadziwiające są rozwiązania techniczne. Nie tylko nie odstają od współczesnych, ale są znacznie lepsze. Przyrządy celownicze są umieszczone na stałych elementach, co zapobiega ich rozregulowaniu - mówi mł. insp. Piotr Mateusiak, komendant Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie. Ciekawostką jest fakt, że do parabellum pasuje amunicja używana obecnie przez policję. Broń trafi do laboratorium kryminalistycznego. Policyjni technicy sprawdzą, czy nie używano jej do popełnienia przestępstw na terenie kraju. Nadkomisarz Zbigniew Grygun, naczelnik Wydziału Prewencji kwidzyńskiej policji, uważa, że to mało prawdopodobne. - Jest to raczej znalezisko historyczne. Jednak broń jest sprawna i zgodnie z procedurą musi zostać przebadana. Podkreślić należy, że to bardzo dobra broń. Chwyt dopasowany jest do dłoni i do długości palców. W broni używanej przez nas jeden palec wychodzi poza kolbę - mówi nadkomisarz Zbigniew Grygun. Parabellum To samopowtarzalny pistolet 8-strzałowy kalibru 9 mm. To także standardowy nabój kalibru 9,00 mm lub 7,95 mm, opracowany po raz pierwszy dla tego typu broni. Broń jest ulepszoną wersją pistoletu skonstruowanego przez Niemca G. Lugera. Była używana podczas I i II wojny światowej. Znaleziona na poddaszu kwidzyńskiego budynku ma numer seryjny 6063. Została wyprodukowana w 1936 roku. Parabellum był ulubioną bronią oficerów Wehrmachtu.
(JK) - POLSKA Dziennik Bałtycki
http://pomorze.naszemiasto.pl/wydarzenia/238544.html


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 22:06 28-10-2008
Link to comment
Share on other sites

Ciekawostką jest fakt, że do parabellum pasuje amunicja używana obecnie przez policję.

taa.. a Rzymianie używali mieczy..

Ciekawostką jest fakt kto był na tyle mądry i wpadł na ten trop ;)
Grunt ze nie myslal ze Parabellum to choroba kręgosłupa..
Link to comment
Share on other sites

Piękny pistolecik.Też miałem okazję trzymać takiego w rękach jak chodziłem do siódmej klasy w 1982 roku.Jeden starszy o rok kolega kupił go od jakiegoś gościa.Czy był sprawny tego niewiem bo kolega nie dysponował nabojami,ale cały układ kolankowo-dźwigniowy chodził bez zarzutów.Po przeładowaniu można było oddać suchy strzał.
Link to comment
Share on other sites

Parabelka to fajny pistolet, znam do dobrze :)
Zdarzyło mi się oddać z niego kilka strzałów - nie w Polsce oczywiście - najfajniejszy moment następuje kiedy wystrzeli się ostatni nabój z magazynka - fajnie rygluje się mechanizm kolankowy.
No i w ręku leży doskonale.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information