Jump to content

Horhe

Forum members
 • Posts

  493
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Horhe last won the day on November 19 2019

Horhe had the most liked content!

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Horhe's Achievements

3

Reputation

 1. Jako muzealnik jestem sprawą zaniepokojony, a wręcz zbulwersowany. Prawie jak za komuny, kiedy podpisywano umowę kupna-sprzedaży z TTką przy skroni. Mi to wygląda po prostu na "siłowe" przejęcie zbioru. Pytanie, która instytucja jest tak żywo zainteresowana tymi dokumentami? Czy doszło do jakiejkolwiek mediacji/kontaktu ze strony IPNu, celem sporządzenia kopii? Art.28 ust.2. Ustawy o IPN "Właściciel lub osoba mająca inny tytuł prawny do posiadania dokumentów, o których mowa w ust. 1, jest obowiązana do ich udostępnienia Prezesowi Instytutu Pamięci, na jego żądanie, w celu sporządzenia kopii." Ktoś ma wiedzę co w zasadzie było przedmiotem sprzedaży? Co było na tych dokumentach? Konkret z aukcji, a nie przekaz prasowy. Podobnie niesmaczna akcja była przy poszukiwaniu archiwaliów Armii Krajowej, które rzekomo "wypłynęły" na Ukrainie. Idźmy dalej tą drogą, nikt się niczym nie będzie chwalić, czy dzielić informacjami.
 2. Jest jeszcze jeden trop, jaki zasugerował mi kolega, to możliwe powiązanie z niemiecką firmą F&S, która produkowała części rowerowe. Może to na jakieś klucze, łatki do dętek itp. Niestety brak materiału porównawczego. Wielkie dzięki za sprawdzenie i wykluczenie amerykańskiego pochodzenia Prędzej czy później każdy znawca trafi na "ćwieka"?
 3. Strzałkę Broad Arrow oczywiście brałem pod uwagę, walili to na wszystkim. Lecz kierunek brytyjski wziąłem pod uwagę, gdyż tkanina jest niemalże identyczna w splocie, gramaturze i nie wyblakłym kolorze w środku, jak drelich brytyjski z wytwórni Cohen & Co. z 1944. Tylko tkaniny z USA też mogły trafiać do UK. Dzięki za zaangażowanie.
 4. Prośba o pomoc w identyfikacji tego przybornika krawieckiego, lub portfela. Za nic nie mogę znaleźć analogicznych stempli na ekwipunku. Szukałem w sprzęcie brytyjskim, amerykański, kanadyjskim....i nic. Drelich bawełniany w typie tkanin używanych przez armie wymienionych wcześniej państw.
 5. Od poniedziałku wyczekujcie małego trzęsienia ziemi. http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/32343?t=Piec-dni-z-Tallboyem Szkoda, że nie udało się wypracować skutecznej metody cięcia wodą w warunkach podwodnych. Ponoć jest to nieskuteczne, acz ja mam inne zdanie. Brakuje u nas zastosowania motta : "chcieć, to móc". Fajny okaz pójdzie na rozwałkę zgodnie z procedurami i normą obronną. Zastanawiam się tylko, czy saperzy zza Odry nie mają skutecznej metody usuwania zapalników. W Niemczech nikt uzbrojonych bomb przez miasto nie wozi, a u nas patrole saperskie są jak bojownicy z Alkaidy, nie wiadomo kiedy im coś gruchnie. Mijają z bombami na pace dworce, korki, szkoły, przedszkola, urzędy itp.
 6. Guziko-hak mundurowy M 1915, niemiecki, do podtrzymywania pasa z tyłu. Haki mundurowe były noszone z boku kurtek,a ten wyżej prezentowany z tyłu
 7. Niemiecka, używana w pojazdach pancernych i półgąsienicowych. Na rączce poszukaj waffenammtu
 8. Na podstawie zdjęcia trudno ocenić, bo może to też być wytwór natury. Profilaktycznie warto zaznaczyć pozycję lub rejon skąd została podjęta. Jeśli to faktycznie kula armatnia, to możemy mieć do czynienia z nieznanym wrakiem. Te ostatnie zazwyczaj odnajduje się przypadkowo.
 9. ale to jest stary oryginalny lakier, który się pofalował od przykurczenia skóry
 10. i płukanie w wodzie z dodatkiem octu spożywczego, zabezpieczy barwniki i wytępi drobnoustroje
 11. Hannibal Lecter rekonstrukcji. I pomyśleć, że razem byliśmy w niejednej bitwie, na niejednym balu i pochyliliśmy niejednego kielicha. Na rekonstrukcji w polu to był demon, a kto miał okazję pod nim służyć, nie powie, że było nudno. Postrzegałem go jako pozytywnego szaleńca i pasjonatę, który faktycznie nie szanował koni. Nie przypuszczałem, że aż tak odleci.
 12. "włukniny" i "sprubować", Boże to aż piecze w oczy. Zdejmij szkło i wymyj je acetonem czy nitro. Szkoda starej warstwy, ale próba ściągania nowej powłoki zdejmie wszystko. Czasem nie warto się mocować, a to że stara warstwa jest ciemniejsza, to po prostu czas ją spatynował lub miała imitować stare złoto.
 13. najpierw trzeba kolekcjonować te w gorszym stanie,by poznać szczegóły techniczne i stosowane surowce. Masz wtedy materiał porównawczy. Falsy najłatwiej rozpoznać po niciach, galanterii i podszewkach.
 14. Za niewybuchami już nawet dziki ryją po lasach https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Dziki-wykopaly-niewybuch-w-lesie-w-Redlowie-n132028.html
×
×
 • Create New...

Important Information