Jump to content

Niemcy chcą nam zabrać Kopernika


Recommended Posts

o ile ja się orientuję, to niemieckie poczucie świadomości narodowej zaczęło się kształtować pod koniec XVIII wieku, polskie, jakoś też już po Koperniku więc to debata o szkalnce wody bo był on tak samo NIemcem jak Polakiem a nawet Prusem jak ktoś sie uprze
Link to comment
Share on other sites

Coppernicus był mieszkańcem ziem należących wówczas politycznie do Królestwa,i to raczej lojalnym mieszkańcem (poddanym) :)Z tego co wiadomo,wydaje się, że z punktu widzenia pojęcia narodowości XIX/XX wiecznej, bliżej mu byłoby do niemieckiej grupy narodowościowej, biorąc pod uwagę jednak realia polityczne, po Polakach, Litwinach i Rusinach zaliczyłbym go do IV grupy narodowościowej:):):)
Link to comment
Share on other sites

to raczej nasza wina, ze Polska ma tak kiepski PR na swiecie. Kilka lat temu rozmawialem z naczeczonym mojej ciotki zza oceanu, australijczykiem, doktorem fizyki na jakims amerykanskim uniwersytecie i on sie strasznie zdziwil jak mu powiedzialem ze Kopernik byl Polakiem. Tam ucza ze Kopernik byl niemiaszkiem, Sklodowska francuzka a Chopin francuzem
Link to comment
Share on other sites

Skłodowka przestała być Skłodowska, gdy została Curie i nie używała podwójnego nazwiska, jak to się teraz nie-wiadomo-skąd pisze wszędzie. wszędzie znaczy tylko u nas.
Jagiełło też nawet słowa po polsku nie potrafił i jakoś może być naszym bohaterem narodowym i jest dobrze.
I dlaczego nie upominamy się o Rokossowskiego i Tuchaczewskiego???
Link to comment
Share on other sites

Napoleon był korsykańskim zdrajcą (tak mówią niektórzy na Korsyce), inni Korsykanie są z niego dumni, ale powiedzieć pro- czy anty- francuskiemu Korsykaninowi, ze jest makaroniarzem to krwawa vendetta jak w sycylijskim banku:).
Link to comment
Share on other sites

Chopin, rodem warszawianin, sercem Polak, talentem swiata obywatel. Jagiello, na Litwie jest pamietany jako zdrajca. Pilsudki na Litwie stawiany w jednym szeregu z Hitlerem i Stalinem. Chrobry, Polak z matki Czeszki. No ale tak ten swiat dziwnie zostal poukladany przez najwyzszego ze za rewolucja pazdziernikowa stoja Zyd, Polak i Gruzin:)
Link to comment
Share on other sites

Francuzi mają gorzej...
Yves Montand to Włoch Ivo Livi
Louis de Funès to Hiszpan Louis Germain David de Funès de Galarza
Nicolas Sarkozy to Węgier Nicolas Paul Stéphane Sárközy de Nagy-Bocsa, a może Żyd lub Grek po rodzinie matki Mallah z Salonik?
Link to comment
Share on other sites

Spędziłem trochę czasu kiedyś we Francji i z tego co pamietam, znajomi Francuzi wiedzieli że Chopin był Francuzem urodzonym gdzieś w Polsce, z której wyjechał w młodym wieku, a jego talent rozkwitł tak naprawdę w Paryżu. Mme Curie to oczywiście Francuzka, chociaż niektórzy wiedzieli że przyjechała do Francji z Rosji, aby kontynuować naukę bo była bardzo zdolna, a w Rosji panowała ciemnota i zabobon i nie było szkół wyższych :)
Link to comment
Share on other sites

Z Marią Curie de domo Skłodowska wiąże się pewien paradoks. Miała romans z wybitnym fizykiem Paulem Langevin. Potem wybuchł skandal i od 1910 do wybuchu pierwszej wojny nasza wybitna rodaczka była regularnie szmacona we francuskiej prasie. Raczono jej osobę bogatymi inwektywami: przybłęda, złodziejka cudzych osiągnięć, złodziejka cudzych mężów, zdemoralizowana Polska, Żydówka, oszustka, moralnie zgniła i niech spieprza skąd przylazła... Tak było do czasu, aż padły pierwsze strzały w okrutnej wojnie, w której Maria Curie odznaczyła się pomagając tysiącom rannych w swoich laboratoriach radiologicznych.
A dzisiaj... najwybitniejsza Francuzka w dziejach... pierwsza kobieta pochowana w narodowym panteonie...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information