Jump to content
  • 0

rower


bosniak

Question

Recommended Posts

Torpedo to rodzaj wolnobiegowej piasty rowerowej wyposażony w system hamulcowy uruchamiany poprzez cofnięcie pedałów. Jest to w istocie system napędowy roweru zintegrowany z ciernym hamulcem bębnowym.

Torpedo wprowadził na rynek w 1903 niemiecki wynalazca Ernst Sachs, współwłaściciel stworzonej w 1895 firmy Schweinfurter Präzisions-Kugellagerwerke Fichtel & Sachs (obecnie ZF Sachs AG).

źródło wikipedia

Aktualnie na all... jest kilka tych rowerów, niestety nic więcej ci nie pomogę, niech wypowiedzą się znawcy.
Link to comment
Share on other sites

Cześć bośniak
Posiadam taki okaz inna wersje co prawda, podobno po niemiecki, tak twierdzi mój dziadek który go zdobył. Na oku już mam drugi kompletniejszy od mojego. Zwróć uwage na piaste tylniego koła, bedziesz tam miał erok produkcji i producenta. mój to 40'. Bardzo mnie to interesuje ponieważ swój chce doprowadzić do stanu pierwotnego. ale mam mało części chodz z orginalna i dobra w miare farbą. Na wersjach wojskowych jest śróba w przedniej główce do blokowania kierownicy( podobno przydatna podczas ostrzału w drodze, sprawdz!
Prosił bym tez o lepsze fotki na mojego e-maila sspader@o2.pl
z góry dziękuję i Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem torpedo. na błotnikach widzę zarysy pasów malowanych ręcznie w moim egzemplarzu koloru złotego na czarnym lakierze błotnika. Natomiast słabo widoczne obręcze kół które tez powinny być lakierowane na czarno a w środku pas innego koloru(u mnie granat) z obramówkami , pasy jak na błotnikach (u mnie srebrne). Znalazłeś śrubę przy główce kierownicy na ramie????
Link to comment
Share on other sites

ten rower to wioskowy składak".

rama, widelec i kształt blaszki wskazują na dzieło Mesko Skarżysko z lat 50/60. Lampa także polska i dynamo - jedno i drugie Cegielski Poznań (HCP). Lampa tył przedwojenne Balaco, niemiecka.
Koła mogłyby być od Diamanta lub Mify - wczesny DDR. Pedały też niemieckie (Union).
Korby chyba z lat 70tych być może już Romet.

Śruby w główce nie ma, bo ciernych amortyzatorów skrętu powojenne rowery ZZR nie miały.

Złote kolory szparówania (dwa pasy) wskazują np na Popularnego" choć nie tylko.
Link to comment
Share on other sites

to na 100% składak, blotniki nie są oryginalne, nie pasują rozmiarem do ramy, bagażnik również jest od większej ramy, tyle można zobaczyć na zdjęciach, jak ktoś napisał sprzęt raczej skompletowany po przegladzie okolicznych stodół
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information