Jump to content

zazor

Forum members
 • Content Count

  167
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral
 1. To może być matryca, np do płytek, kafli, papieru
 2. Płaszcz przejściowy" i zimowy wydawano później, nie a wejściu", olimpijkę z nadejściem lata pod koniec pierwszego roku. Nie wiem jak to było w szkole milicyjnej (Konsumy) :), ale w wojskowej sytuację finansową poprawiały dopiero awanse i płatne odznaki. Sytuacja finansowa podchorążego pierwszego roku była diametralnie różna od sierżanta podchorążego na czwartym. Będąc palącym i nie stroniącym od trunków żołnierzem sępiłem" ziomali starszych roczników, po czym już na trzecim nie narzekałem i sam byłem obsępiany". Co do odznak szkolnych będę się upierał: na wejściu dostałem cztery WSOłki, na drugim roku jako szef pierwszego (praktyki) wydawałem zgodnie z asygnatą cztery WSOłki.
 3. zdjęcie nr 2 to cudowna twórczość fotografa: - stopnie podoficerskie domalowane - kabura (ani broń krótka) nie przysługiwała podoficerowi o ile nie był policjantem zdjęcie powinno być opisane legjony" a nie legiony" Moim zdaniem to fotka szkolnych kolegów zrobiona u fotografa z wykorzystaniem jego rekwizytorni. W latach 30-stych modnem było" okazywanie poparcia dla polityki Piłsudskiego poprzez właśnie zamawianie fotografij" patriotycznych, czy wieszanie jego wizerunku na ścianie niczym dziś Kima w Korei.
 4. No i fakt, że wpinki trzeba było zdejmować po każdym awansie dając pagony i pochewki do obszycia, co akurat starszego szeregowego na przytoczonym mundurze nie bardzo dotyczy ;)
 5. Panie @Erih Na wejściu dostałeś/em 4 (słownie:cztery) wpinki szkolne, czyli komplet na dwa mundury, a mundurów dostałeś/em: 1. Wyjściowy; 2. Służbowy; 3. Polowy (codzienny użytek); 4. Polowy (panika).. Raz w roku dodatek do żołdu na takie pierdoły jak wpinki czy korpusówki pokrywający komplet na jeden (JEDEN) mundur. Nie pamiętam ile wtedy wino kosztowało, trzymałem się raczej bardziej szlachetnych" trunków ;)
 6. Jeszcze co do stopnia: starszy szeregowy przed promocją to też nic nadzwyczajnego. Wielu takich orłów" nie było, ale na każdym roku kilku się trafiało. Nie jest to wynik degradacji,a braku awansu z różnych przyczyn, np. słabych wyników w nauce, odmowy wstąpienia do PZPR czy problemów z dyscypliną w ogóle. Na ogół taki delikwent później też nie miał lekko i zostawał wiecznym podporucznikiem" jak np. mój wykładowca topografii, którego kumple z roku byli już majorami, a on pomijany przy awansach właśnie za odmowę wstąpienia do partii.
 7. 1. Nie wiem dlaczego, nie wiem co twórca przepisów mundurowych miał na myśli. IV rok to jeden szeroki i trzy wąskie paski, V to dwa szerokie.. i już. 2. WAT-ki, SCH-tki, SO-rki na pagonach miały wąsy gdy były nowe. Owe wąsy notorycznie się urywały w wyniku przepinania, zaczepienia o coś itp, powszechne było więc przyszywanie ich w taki właśnie sposób jak na zdjęciu. Alternatywą było kupienie nowych w kantynie za kasę z żołdu, a to wydatek rzędu jednego wina więc wybór dla żołnierza oczywisty :). O przyszywanie nikt się nie czepiał, ani szef ani WSW.
 8. Na mundurze wszystko się zgadza. Podchorąży V roku WAT. Brak korpusówek. Swoją drogą orłem nie był, skoro dotrwał jako st. szer. Przy wyrabianiu" na sesjach średniej powyżej 3.51 powinien mieć stopień sierżanta.
 9. a są na forum chłopaki, co znają języki i czytają fora włoskie, fińskie, norweskie i na Bałkany zaglądają i do Izraela.. widać przegapili ten wątek, a mnie ciekawość zżera co to za diabeł jest lecz gdy fachowcy uczyli się języków to ja w piłkę grałem ;)
 10. Przecież wszystko jest napisane na buteleczce. Specyfik o nazwie Digitalysat (chyba waleriana) Johannes Burger Ysatfabrik Pharmaceutical WERNIGERODE (powiat Harz, Niemcy)
 11. Chirurg z pobliskiego szpitala udawał się na bal, a Franek Dolas w tym czasie rozpętał II Wojnę Światową i jak rypło to mu wypadł skalpel i spinka od mankietu. Pasi?
 12. - Z zapisów rzymskiego historyka Kasjusza Diona wynika, że cesarz Domicjan wysłał im na pomoc stu jeźdźców. Nie możemy wykluczyć, że niektóre z odkrytych przez nas zabytków to element wyposażenia należącego do jednego z nich - uważa archeolog." Jeździł po Kujawach i się pomału rozsypywał.. całkiem jak C3PO
 13. Skąd ta agresja, może gość nie pali? Reklama papierosów Mocne" (20szt z filtrem) na zwykłym badziewnym zegarku kwarcowym. :D
 14. Mam coś takiego, z tym że w jeden koniec jest wkręcony ok 15cm pręt. Myślę od wczoraj skąd ja to wygrzebałem i nic mi nie świta. Normalnie zaćma. Jak zaskoczę" to dopiszę, a może wcześniej ten pręt kogoś naprowadzi.
×
×
 • Create New...

Important Information