Skocz do zawartości

Rekonstrukcja zimowa WH


kloki

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 337
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Ponieważ problem „kolorowych wstążek” na zimowych mundurach maskujących już wcześniej mnie nurtował (z resztą rok temu drążyliśmy ten temat w innym wątku), więc pozwoliłem sobie poszukać dodatkowych informacji.
Sprawa wyglądała tak, że wstążki wprowadzono w celu łatwej identyfikacji przez Niemców własnych oddziałów – Sowieci też stosowali przecież białe, zimowe okrycia maskujące. Wstążki były przeznaczone dla wszystkich żołnierzy – a nie tylko dla podoficerów, czy oficerów. Ale prawdopodobnie w warunkach frontowych decydowano o ich zakładaniu tylko przez niektórych żołnierzy w oddziałach (np. dowódców rużyn).
Wstążki występowały w kilku kolorach (widziałem czarny, czerwony i zielony). Tak jak na froncie zmieniano hasło dnia, tak samo zmieniano również kolor wstążki w celu zmylenia nieprzyjacielskich zwiadowców, którzy chcieli by w celu lepszego maskowania wykorzystać je.
Dodatkowo dla większego bezpieczeństwa, wstążki były często sygnowane stemplem jednostki i napisem Wehrmacht.

Pozdrawiam
Hindus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Victor – na szczęście moje źródło nie jest tajne ;)
Zachęcam Was między innymi do lektury książki „German Uniforms and Insignia 1933 – 1945” autorstwa Briana L. Davis’a wydanej przez Brockhampton Press London.

Pozdrawiam
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Noszono tylko to co niezbędne w danej chwili

a odpowiedź jest prosta, byłeś kiedyś na -20 C mrozie dłużej niż 3h, spróbuj skostniałymi rękoma które wyjąłeś właśnie z rękawiczek odpiąć coś tak skomplikowanego wtedy jak zapięcie od zamarzniętego na kamień troka.

broń, amunicja po kieszeniach by nie lodowaciała w kontakcie z rękoma w trakcie ładowania, lornetka, ew. rakiety lub narty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już przy zimie jesteśmy, nie może zabraknąć i świątecznych życzeń.

Prosto od wigilijnego stołu Pionier Bataillon 42 składa wszystkim rekonstruktorom ciepłych radosnych pogodnych w rodzinnym gronie Świąt Bożego Narodzenia

oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2008 roku i spełnienia tego o czym każdy z nas marzy ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie