Skocz do zawartości

Rekonstrukcja zimowa WH


kloki

Rekomendowane odpowiedzi

Wracając jeszcze do sprawy pozbywania się umundurowania i wyposażenia w polu, to owszem takie sytuacje miały miejsce, zwłaszcza pod koniec wojny, ale należy pamiętać jednak o karności armii niemieckiej. W „Zapomnianym żołnierzu” jest opisana sytuacja, w której żołnierze po opuszczenia pola walki byli poddawani szczegółowej weryfikacji pod kątem posiadanego umundurowania i wyposażenia – ci którzy utracili istotne jego elementy (lornetki, sprzęt specjalistyczny etc.) nie mówiąc już o broni, z miejsca kierowani byli do jednostek karnych.
Pamiętać należy również o tym, że każdy autor chce maksymalnie uatrakcyjnić swoje wspomnienia, więc do stwierdzenia„…całe pola były zasłane kożuchami, kurtkami ocieplanymi, swetrami....” należy podchodzić ostrożnie.
Leon Degrelle owszem opisuje w swoich wspomnieniach sytuację, w której otrzymali umundurowanie zimowe i nie zdążyli się nim nacieszyć, ale nie pozbyli się go, tylko zwrócili do magazynu!
W przypadku specjalnych oznaczeń stopni służbowych zaprojektowanych dla umundurowania kamuflażowego nie przewidywano takich oznaczeń dla szeregowych i młodszych podoficerów, bo zakładano, że będą oni naszywać standardowe oznaczenia z bluz polowych (czyli gwiazdki i szewrony) – dopiero dla tych szarż, których stopnie oznaczane były na naramiennikach wymyślono dodatkowe oznaki.
Do obrazka z Osprey’a jako wiarygodnego źródła informacji nie przywiązywałbym aż tak dużej wagi – już parę razy znalazłem tam błędy.
Co zaś się tyczy oficerów, to pamiętajcie, że w Wehrmachcie była to odmienna kasta ludzi, niekiedy z bardzo wybujałymi ambicjami, więc nie dziwi mnie fakt, że niektórzy dla podkreślenia swojego statusu przesadnie dbali o zewnętrzne oznaki swojej władzy i zlecali naszywanie tych oznaczeń na swoim umundurowaniu zimowym.

Pozdrawiam
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • Odpowiedzi 337
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 7 months later...
Hindus napisał że zimowe pokrowce sturma to delikatnie mowiąc niewypał. A co można powiedzieć o replikach hełmów m 35? wg mnie są jakieś płaskie a podpinka wygląda jakby była zrobiona ze sprasowanej tektury imitującej skórę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem ten hełm produkcji STURM w rękach – tu opisałem moje wrażenia:
http://panzerlehr.mojeforum.net/viewtopic.php?p=2086#2086
chyba, że coś się od tamtego czasu (przeszło rok) zmieniło w ich wykonaniu – po za tym mamy chyba do czynienia z repliką hełmu M40, a nie M35, bo kominki wentylacyjne są integralną częścią dzwonu.
Fasunek był wtedy nawet nie najgorszy. Ale jak mówię, być może od tego czasu zmienił się np. podwykonawca, to i jakość produktu mogła ulec zmianie.

Pozdrawiam
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
„…pytam bo niby to kurtka do rekonstrukcji, ale na rekonstrukcji tez musi być ciepło…”
No, ale nie powiesz mi chyba, że gdyby nie była ona ciepła, to na rekonstrukcji założyłbyś pod nią polar??? ;)

Pozdro
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie będzie za zimno ? - Nie bardzo rozumiem

Sam wełniany mundur niemiecki działa mniej więcej jak niezły polar..

Flanelowa lub bawełniana bielizna w dowolnej ilości, bawełniana koszula, sweter, sukienny mundur, kurtka zimowa i spodnie zimowe.


Nie wiem jak można przy takim owatowaniu" obawiać się zimna - to wystarczało Niemcom w Rosji, a u nas raczej nigdy nie będzie takich samych mrozów i śniegów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestudiowałem ten wątek który podałeś Hindus. Albo przeoczyłem albo niematam jasnej odpowiedzi odnośnie koloru szalokominiarki ciemnozielonej-oliwkowej . Czy może być taka czy raczej nie . Dodam że właśnie taką mam i jest wystarczająco długa do chronienia i głowy i karku . Stanowczo lepsza od tych NVA ,tylko ten kolor co znim??? :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Czy w styczniu 1943 r. w Stalingradzie mógł być używany hełm m42? Jego produkcja zaczęła się we wrześniu 1942, ale czy jakieś transporty, albo oddziały w tych hełmach mogły się tam znajdować na początku 1943 r.?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie