Skocz do zawartości

przedmioty związane z leśnictwem


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 241
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ale dlaczego kpicie z Andrzeja ?

Bo pijący z siekierami" tylko w leśnictwie ???
Wnyki ?
Panowie darujcie...

Mam sporą kolekcyjkę Andrzej - część zbiorków z przed wojny. Sporo dokumentów, elementy umundurowania, broń biała paradna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za mały kawał :-)
Z leśnictwa jestem zielony i nawet nie wiem co tam można kolekcjonować...mundury, odznaki, fuzje? Pod Poznaniem jest Muzeum rolnictwa leśnego. Fajny pług poradziecki stoi do orania lasu...chyba go czołgiem ciągano.
Pozdrawiam i życzę dalszego rozwinięcia wątku :-)


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora tyfus 17:04 20-03-2016
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare blachy służbowe gajowych,leśniczych,stróżów z lasów państwowych czy majątków dworskich ,wdzięczny temat do kolekcji,niestety już produkowane są ich bardzo dobre kopie i przy zakupie możny się nabrać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leśniczowie przed wojną nie nosili żadnych lach".

Oznaki identyfikacyjne w formie owalnej obowiązywały dla Gajowych, Strażników Leśnych i Łowieckich, podobnie w lasach dóbr prywatnych dla Gajowych oraz Straży Leśnych i Polnych.

Można trafić oryginały w dobrych stanach, ja sam wykopałem jedną co prawda w tragicznym stanie ale jednak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zakładając wątek - miałeś na myśli wykopki związane z leśnictwem, czy pytasz o posiadane z różnych źródeł stare graty leśne?
Najlepsze muzea to magazynki" (=szopy) u starych leśniczych. W naszym nadleśnictwie 1 leśniczy słynie z chomikowania - dysponuje wszystkim co kiedyś było w użyciu - włącznie z drukami z lat 60-tych :-)
Swoją drogą rzadko chyba znajduje się piszczałką wyposażenie służb leśnych (klupy, cechówki, ryszpaki itp). Ciekaw jestem jak rozwinie się wątek i jakie fanty koleżanki i koledzy znaleźli... Może coś trzeba zidentyfikować? - myślę że z Acerem możemy pomóc :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest ciekawy, a w sumie malo znany, jak znajde ( fotki a nie exponaty ;-)) to zapodam kilka pamiatek, jakie posiadam po swoim dziadku - lesniku w zywieckich dobrach Habsburgow, duzo tego nie mam, ale mysle ze mapa drzewostanowa z 1901 roku czy oryginalny przedwojenny choc zdekopletowany numerator to moga byc ciekawostki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem synem leśniczego i podążam w jego ślady, a zarazem posiadam kilka eksponatów ze starych leśniczówek. Ogólnie też jestem bardzo zainteresowany tym tematem więc chętnie przyłączam się do posta. Mam kilka tablic (różnych, Siekierki w większej kolekcji, piły, cechówki" itp. Wiem też gdzie znajduje się stary pług ale jakoś nie mam okazji ani miejsca aby go ściągnąć. W najbliższym czasie postaram się pstryknąć kilka fotek i tu je wystawić.
Tak wogóle Nadleśnictwo Puławy się kłania!
Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cechówki to bardzo cenne przedmioty z punktu widzenia historii. Raz widziałem jedną z okresu Generalnego Gubernatorstwa. Cholernie rzadki fant.

Mogę się pochwalić - raz wpadłem na bloczek oryginalnych asygnat niemieckich (druk w kwietniu 1943). - Na odwrocie jednej życiorys człowieka byłego gajowego w majątku, który pisał podanie o przyjęcie do pracy w Nadleśnictwie w marcu 1945 r. Na stryszku N-ctwa jest jeszcze poniemiecka maszyna do pisania.
Co mam w domu - sporo tego się nazbierało, może jedne z cenniejszych - świadectwo Szkoły Lasowej we Lwowie - z drugiej połowy 19 wieku, austriacki kalendarz leśny z 1873 r., wiele literatury i czasopiśmiennictwa - m.in. Przeglądy Leśnicze" z arytkułami wielkiego Józefa Rivolego (kto to był dla polskiego leśnictwa, pisać nie muszę), atlasy przedwojenne niemieckie owadów leśnych, podręczniki, (jeden z 1909 r). Ponadto trochę pamiątek rodzinnych - róg myśliwski, trąbka sygnałowa (mam ją też na zdjęciu z 1919 r w rękach mojego pradziada, który pracę w lasach zaczynał jeszcze za cara), przedwojenna klupa, ryszpak, miarka metalowa składana, tablice kubiczne przedwojenne polskie i niemieckie, patki mundurowe polskie, niemieckie, pagony, oryginalny mundur niemieckiego asesora leśnego z 1938 z kordelasem....
Do tego jeszcze kolekcje Ech Leśnych", Kalendarzy Leśnych"....Ale brzydko się tak wychwalać..

Mnogo się tego uzbierało, a i dalej się zbiera....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze wracając,do najbardziej cennych pamiątek - białych kruków należy zaliczyć wszelkie elementy umundurowania Służby Leśnej z okresu przed 1945 r.,
Bardzo wdzięczny temat kolekcjonerstwa - Wiecie, że pierwsze mundury SL były adaptowane z mundurów pruskich ułanów ? Bardzo ciekawe są mundury z lat 20', i po reformie z lat 30' w wersjach normalnych i letnich, ehhhh marzenie...Ale trafić jeszcze oryginalny przedwojenny polski kordelas Leśniczego/Nadleśniczego produkcji Borowskiego to już naprawdę trafienie chyba dziesięcioleci....Ale się nakręciłem :))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna kolekcja - Acer! Pozazdrościć.
Właśnie wczoraj myślałem, czy ktoś kiedyś trafił jakąś cechówkę i miałem założyć wątek. A tu proszę - patrzę, a wątek już jest.
Dzięki tej dyskusji przypomniało mi się, że muszę pojechać do lasu w z góry upatrzone miejsce" - podobno w dołku niedaleko leśniczówki naszego leśniczego-chomika leżą jeszcze szklane kubki żywiczarskie z orzełkiem na denku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawy wątek :). A czy możnaby ewentualnie prosić, -o ile ktoś z kolegów posiada- o fotkę munduru gajowego, z późnych lat 30? No i jeszcze pytanie, co wchodziło w skład takiego umundurowania na codzień i od święta?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie