Skocz do zawartości

przedmioty związane z leśnictwem


Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś szukałem na leśniczówkach i z fantów które mozna by powiązać z lesnictwem znalazłem:
1. Ażurowe korpusówki - orzełek SP i wieniec laurowy
2. guziczki od munduru - orzełek w koronie, trochę podobne do wojskowych
i chyba najciekawszy
- mosiężna owalna blacha o wymiarach około 15 x 10 cm STOROŻ OCHOTY IMPERATOSKOGO OBSZCZESTWA GRODNIENSKOGO oDDIEŁA No 57 w srodku nałozony 4-5 cm carski orzełek. W we wgłebieniach liter resztki czarnej farby. Po obwidzie od spodu wgłębienie w nim wg. mnie resztki skóry. Nie udało mi się ustalić na 100% gdzie była mocowana ta blacha. Na pasek od raportówki za duża, może na klapę raportówki lub dom. Ponadto kolega wykopął kilka lat temu przedwojenną blachę gajowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 241
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
No proszę, a było tego z pół wywrotki, w wiekszości potłuczone ale i sporo całych. Jak tam znów zawitam moge trochę zabezpieczyć" o ile ktoś jest chętny. Były w dwóch odcieniach: całkowicie przeźroczyste i lekko niebieskawe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
kilka dni temu śledziłem ten wątek, i przypomniałem sobie, że zupełnie przypadkiem mam w kolekcji dwa zdjęcia gajowych (strażników leśnych?) z okresu II RP, na kursie narciarskim. Widoczne są gałązki na kołnierzach mundurów i otokach okrągłych czapek; u tego z lewej, na piersi munduru wyraźnie widoczna okrągła odznaka - prawd. straży leśnej.
Ale zastrzegam się, że umundurowanie leśników to nie mój emat". Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Dzava - regulaminowe umunudrowanie Gajowych Lasów Państwowych wz.1930 - wersja munduru z kołnierzem zapinanym pod szyję. Do tego reguaminowe spodnie i czapka angielska" (tak wtedy określano okrągłe czapki).

Patki z dwiema gałązkami - oznaka urzędnika III kat. w hiererchi stanowisk Administracji Lasów Państwowych według Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 1934 r.

Pierwszy Gajowy nosi dość regulaminowo nad kieszenią regulamionową oznakę z żółtego metalu.

Zwyczaj noszenia takich okrągłych oznak przyjął się jeszcze od rosyjskiego zwyczaju noszenia takich oznak zapoczątkowanego w 1836 r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... cd widoku na legende......
Generalnie jestem pod wrazeniem jakosci wykonania mapy, jest rysowana recznie na tekturce podklejonej płótnem ,a calosc prawdopodobnie dla zabezpieczenia polakierowana, co ciekawe od biedy mozna by bylo sie poslugiwac ta mapa i dzis, co prawda zmienila sie numeracja oddzialow no i las ówczesnie istniejacy dawno jest juz tarcicą, ale granice poszczególnych oddzialow nie zmnienily sie ani o jote ...... porownywalem ze wspolczesnymi mapami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje Argonauta - to jest bardzo cenny fant.

Piękna drzewostanówka. W przypadku map leśnych - wszelkich gospodarczych mówiąc krótko - idea podklejania papieru płótnem przetrwała do dziś - dlaczego - praktycy leśnicy wiedzą - dlatego że często zachodzi potrzeba użytkowania takiej mapy, składania, rozkładania, utrzymywania na deszczu, śniegu - czasami niezbędnę jest ciągłe wykorzystywanie mapy w ręku przy wykonywaniu prac gospodarczych. Dlatego też konieczna jest zwiększona wytrzymałość.

Zadałbym pytanie o charakterystyczny podział powierzchniowy na oddziały - a w zasadzie jego stałość - dlaczego tak jest ?

Ale wiem że nie wszyscy są fachowcami - Przy każdej dokonywanej rewizji urządzania lasu (znów trochę trudno słowo)podstawową zasadą jest maksymalne wykorzystanie efektów prac z rewizji poprzedniej - tu ustalenia ładu przestrzennego

Tak więc zachodzi następstwo klas wieku, drzewostan odnawia sie na poszczególnych powierzchniach (bądź jest odnawiany), przechodzi przez kolejne stadia rozwojowe, do momentu usuniecia cięciem (czy też naturalnego rozpadu). Trwa ład czasowo-przestrzenny, a co to oznacza - to oznacza trwałość lasu i gospodarki leśnej.

Śmiejcie się, ale przyjęty w gospodarce leśnej ład przestrzenny często jest niezmienny od połowy XIX wieku - naprawdę niesamowite, biorąc pod uwagę zmiany jakie zachodziły w środowisku zewnętrznym.

Podejrzewam Argonauta że nawet tarcicy, sliprów, timbrów, i innych może już też nawet nie być z tego drzewostanu.
Ale to nic; cały czas trwa produkcja leśna, i trwać będzie.

Ale się rozpisałem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acer bez nerw, mi nie musisz tłumaczyc ;-)))) tez jestem z wyksztalcenia lesnikiem choc obecnie zajmuje sie czyms diametralnie odmiennym od mojego wyksztalcenia ..........do lasu niestety jezdze obecnie tylko z flintą, choc nigdy nic nie wiadomo, co jeszcze zycie przyniesie .......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju,jeśli Cię interesuje to mam średnicówkę (tak się to chyba nazywa) z legalizacjami z lat 20-tych,jakąś odznakę,myślę że związana z leśnictwem-36x13mm-kółko z krzyżem maltańskim a z prawej i lewej po jednym dębowym liściu,odchodzące pod kątem ~45* i związane ogonki pod kółkiem.Oryginalna nakrętka sygnowana Kraków 1945.Oraz żelazo" znalezione kilka lat temu w lesie,jeszcze ze szmatką, którą przynęta była przywiązana.Na szczęście nic się nie złapało bo może inne małe zwierzątko wyżarło.Żelazo było otwarte,więc może komuś stopę uratowałem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie